Александрија Ferries

Александрија Патнички и автомобили Ferries

Александрија цените на патнички и автомобил ферибот билет, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Александрија во Венеција.

Споредба на сите достапни ферибот цените на билетите во Александрија во реално време и закажете најевтиниот достапни Александрија автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Александрија, Венеција со Visemar фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Александрија Фери
Цените на билетите и Резервации


Книга Александрија Фери Билети
со Visemar за фериботи и да отпатуваат од Александрија во Венеција онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Александрија патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Александрија и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Александрија

Вториот по големина град во Египет, Александрија, Познат како "бисер на Медитеранот", има атмосфера, што е повеќе од Медитеранот Блискиот Исток, нејзиниот амбиент и наследство го растојанието на културата од остатокот од земјата, иако тоа е всушност само 225 км. од Каиро.

Основана од страна на Александар Велики во 331 п.н.е., Александрија станала главен град на грчко-римски Египет, неговиот статус како светилник на културата, која е симболизирана со Фарос, легендарниот светилник, кој беше едно од седумте светски чуда.

Од 19th век Александрија одигра нова улога, како фокус за комерцијални и поморски експанзија на Египет. Ова Александрија е овековечена од писатели како EM Forster и Кавафис.

Генерации на имигранти од Грција, Италија и Левант населиле тука и го направија градот синоним за трговија, космополитизам и боемски култура, Лоренс Durrell го опиша како "Главниот град на азиски Европа, ако такво нешто може да постои".

Александрија ферибот пристаниште
Античкиот и средновековниот период

Основана во 332 п.н.е. од страна на Александар Велики, Александрија имаше за цел да ги заменат Naucratis (QV) како грчки центар во Египет, и да биде врска помеѓу Македонија и богата долината на реката Нил. Ако таков град требаше да биде на египетскиот брег, имаше само едно можно место, зад екранот на островот Фарос и отстранети од тиња исфрлени од страна усти Нил.

Египетски townlet, Rhacotis, веќе стоеше на брегот и бил центар на рибарите и пирати. Зад него (според Александриската расправа, познат како псевдо-Калистен) беа пет родните села расфрлани по должината на лента Mareotis помеѓу езерото и морето.

Александар окупирана Фарос, и имаше ограден град означени од страна Deinocrates на копното да се вклучат Rhacotis. Неколку месеци подоцна го напушти Египет за Исток и никогаш не се врати во својот град, но неговиот труп на крајот беше погребан таму. Неговиот вицекрал, Клеомен, продолжи со создавање на Александрија. На Heptastadium, сепак, копното четвртини и се чини дека биле главно Птоломејската работа.

Наследување на трговија со руинирани Тир и станува центар на новите трговија меѓу Европа и арапските и индискиот Исток, градот се зголеми за помалку од еден век за да биде поголем од Картагина, а за некои векови повеќе таа мораше да признае не чувствувате, но Рим .

Тоа беше центар не само на хеленизмот, туку на антисемитизмот, а најголем еврејски град во светот. Постојат Септуагинта е произведен. На почетокот на Птоломејците тоа се чуваат во ред и негува развојот на неговиот музеј во водечки грчки универзитет, но тие беа внимателни за одржување на разлика на нејзиното население во три држави "македонски" (т.е. на грчки), Евреин и Египет.

Од оваа поделба се појавија многу од подоцнежните турбуленции што почна да се манифестира со Птоломеј Philopater.

Александрија град

А хибрид на градот наречен "град на меморија" на Durrell, Александрија (Ел-Искандарија на арапски) го врти грбот на остатокот од Египет и се соочува со Медитеранот, како да размислуваат своето славно минато. Една од големите градови на антиката, Алекс дремеле за 1300 години се додека не беше оживеан со Мохамед Али и промени со Европејците, кои го даде на градот нејзината сегашна форма и го направи синоним за космополитизам и декаденција.

Оваа ера дојде до својот крај во 1950s со масовно бегство на не-Египќаните и краткотрајна доза на револуционерниот пуританизам, но Александрија плажи, ресторани и стил климатските уште привлечат орди на Cairenes во текот на летото, а неговата преситен историски и книжевни мистика понатаму е привлечен за странци.

Алекс поттикнува носталгијата патувања и случајни истражување, само затоа што на "место" се ограничени и можност инциденти често се открива. Не плашете се од следните вашиот нос и отстапуваат од вообичаените правци, кои може да се заврши во еден ден или така ако се фокусираат на монументална нагласува во градот.

Римскиот театар и вилата на птици во Kom el-Dikka и плашлив Катакомбите на Ком ес-Shoqafa се шира, како што е прекрасен нова библиотека во градот и Националниот музеј на Александрија, покажувајќи статуи и други артефакти dredged од старите градови на морското дно. Ако сакате да имам арома на амбиент и литературни мистиката на поранешниот европски и "мајчин" квартали, им овозможи на две или три дена.

Денес, Александрија е раздвижениот град на над 4 милиони (главно египетски) жители. Александрија отсекогаш бил популарен како дестинација за одмор за локалните Египќаните бараат да избега од летните горештини и да уживате во медитерански плажи. Странските туристи, исто така, се открива колку е лесно е да ја посетите Александрија за дури и само еден ден или два.

Најдобро време да оди во Александрија
Зима (декември-февруари) е прилично топло и сончево во Александрија и покрај морето ќе биде премногу ладно ми е да се плива во удобно. А топло, правливи ветер (Khamsin) може да биде досаден во периодот март - јуни. Лето е влажен, но со бриз останува многу поладна отколку во Каиро и толку многу Египќани ќе стадото на Александрија во текот на летото.

Книга вашиот хотел добро однапред ако доаѓате во текот на летните месеци. Септември - октомври е многу убаво време да ја посетите. Кликни тука за времето денес во Александрија.

Форт Qaitbey
Форт Qaitbey е импресивна зграда, која се наоѓа на тесен полуостров, каде што еден од најстарите светски чуда, познатиот светилник каде Фарос еднаш застана. Форт е изградена во 15th век и сега се наоѓа на поморски музеј. Ќе треба околу еден час да се истражуваат соби и кули, како и музеј во кој се сместени некои интересни оружје.

Форт исто така, нуди прекрасен поглед на градот Александрија, како и Медитеранот. Една мала аквариум во близина вреди ѕиркаат. Постојат планови нерегуларно да се изгради голем подводен музеј во блиска иднина, што ќе ја покажат некои од возбудлив неодамнешните археолошки откритија.

на Corniche
На Corniche е патот што води по должината на источниот пристаништето во Александрија и е совршено место за водата прошетка. Постојат неколку ресторани каде можете да уживате во свежо фатена риба. Ќе помине некои убави примери на Арт Деко згради како (Sofitel) Сесил хотел кој се ужива од страна на Мухамед Али (боксер), Агата Кристи и Винстон Черчил, меѓу другите.

Една прошетка по Corniche, исто така, ќе ги носи неколку од главните атракции во Александрија (од кои некои се опишани подолу) како плоштад Ramla, Cavafi музеј, римски амфитеатар, Окружниот Attarine (за шопинг) и Тахрир (ослободување) на плоштадот. Однесувајте се кон себе на Бразилецот кафе, шампанско цевка или топла чаша чај во некои од прекрасните кафулиња Александрија.

Attarine Souk
Souk на Attarine е пченка малку улици, претесни за автомобили за да ги собере, каде што се сместени буквално стотици мали антички продавници и бутици. Таа се вика на Zinqat како-Sittat пазарот (што буквално се преведува како "женска притисне"). Ќе најдете некои добри зделки да преговараат за овде. Тоа е откриле чаршија па тоа не е како заостанато како и сите други.

Локалните млади луѓе претпочитаат центри на souqs овие денови, па ако сте заинтересирани за современи Египетскиот мода, тоа е местото каде што ќе го најдете.

 


Најдобра гаранција достапна цена на билетите Александрија ферибот

Најдобра гаранција Александрија ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Visemar патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Александрија. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Александрија ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Александрија ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Да книга Александрија автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Александрија Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо ферибот цените на билетите во Александрија, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Александрија во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи во Александрија и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал