Algeciras Ferries

Algeciras Патнички и автомобили Ferries

Algeciras цените на патнички и автомобил ферибот билет, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Algeciras да Сеута и Tanger Мед.

Споредба на сите достапни Algeciras ферибот цените на билетите во реално време и закажете најевтиниот достапни Algeciras автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Algeciras, Сеута и Tanger Мед со Acciona, Nautas, Balearia или FRS фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Algeciras Фери
Цените на билетите и Резервации


Книга Algeciras Фери Билети
со Acciona, Nautas, Balearia или FRS за фериботи и да отпатуваат од Algeciras да Сеута и Tanger Мед онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Algeciras патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Algeciras и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Algeciras

ALGECIRAS е пристанишен град во јужниот дел на Шпанија, и е најголемиот град на заливот на Гибралтар. Пристаништето во Algeciras е еден од најголемите пристаништа во Европа и во светот во три категории, сад, карго и претовар.

Таа се наоѓа 20 километри северо-источно од Тарифа на Рио де ла Miel, која е најјужната реката на Пиринејскиот полуостров и континентална Европа.

ALGECIRAS е главно сообраќаен центар и индустриски град. Нејзините главни активности се поврзани со пристаништето, која служи како главна точка на поаѓање меѓу Шпанија и Тангер и други пристаништа во Мароко, како и на Канарските Острови и на шпанскиот енклави Сеута и Мелилја.

Тој е рангиран како најпрометните пристаниште 16th во светот. Градот исто така има значителна рибарската индустрија и извозот на широк спектар на земјоделски производи од околината, вклучувајќи житарици, тутун и домашните животни.

Algeciras ферибот пристаниште
историја

На подрачјето на градот е населена уште од праисторијата, а најстарите остатоци му припаѓаат на неандерталците население од палеолита.
Поради својата стратешка позиција што беше важна порта под Феникијците, и беше на местото на релевантните Роман порта на Portus Албус, со два близина на градовите наречен Caetaria и Јулија Transducta, која е основана од страна на самите Римјани.

Откако беше уништен од страна на германските варварите и нивните сојузници вандал, градот бил основан повторно во 711 од освојувањето на Маврите, како првиот град создадена од страна на Арапите на окупираните шпански почвата. Таа ужива краток период на независност како држава-taifa од 1035 1058. Тоа беше именуван Ал Jazirah ал Кадра ", по копно Исла Острови; модерната Името потекнува од овој оригинален име арапски.

По многу векови од муслиманска власт, на бранот на Реконквиста пристигна во Algeciras. Во јули 1309 Фердинанд IV од Кастилја опколи Algeciras, како и Гибралтар. Вториот падна во рацете на христијаните, но муслимански Algeciras одржана на за следните три децении, додека Алфонсо XI од Кастилја продолжи својата опсада.

Хуан Nunez де Лара, Хуан Мануел, Педро Фернандез де Кастро, Хуан Алфонсо де ла Cerda, Господарот на Gibraleon сите учествувале во опсадата, како и витези од Франција, Англија и Германија, па дури и кралот Филип III од Навара, цар сопруг на Навара , кој дојде во придружба на 100 300 коњаници и пешадија.

Во март 1344, по неколку години на опсадата, Algeciras предаде. Градот беше, сепак, повторно откупени од страна на Маврите во 1368 - но бил уништен по наредба на Мухамед V од Гранада. потоа на местото бил напуштен. Algeciras бил повторно основан во 1704 од бегалците од Гибралтар по апсењето на територијата од страна на англо-холандската сили во војната за шпанското наследство. Таа била повторно изградена по сегашниот правоаголни план од страна на Чарлс III од Шпанија во 1760.

Во јули 1801, француски и шпански морнариците се бореле на Британската кралска морнарица префрлани во битката на Algeciras, кој заврши во една британска победа. Градот беше домаќин на конференција во Algeciras 1906, меѓународен форум за да разговараат за иднината на Мароко која се одржа во Casa Consistorial (градското собрание).

Во јули 1942 Италијански нуркачи формирана во тајна база во италијанскиот танкер Olterra, кој беше интерниран во Algeciras, со цел да ги нападне превозот во Гибралтар.

Algecira град

Пристаништето во Algeciras во последниве години стана значајна туристичка дестинација, со популарни ден патувања во Тарифа за да ја видите преселбата на птиците, на Гибралтар да се види знаменитости и култура на територијата, и на Заливот на Гибралтар на Кит гледајќи патувања.

Algeciras е примарно и бесрамно пристаниште и индустриски центар, големиот круг на далечната страна на заливот на Гибралтар. Кога Франко ја затвори границата со "Rock" во близина на Ла Линеа, беше Algeciras дека тој одлучи да се развие за да ја апсорбира шпански работници кои биле вработени во британски поморски dockyards, а со цел да се прекине зависноста на областа на Гибралтар.

Тоа е индустриски град кој го поддржува голем длабока вода контејнер пристаниште и во близина на рафинеријата за нафта. Во пристаништето област има многу Мароканци во транзит, особено во текот на јули и август, кога печалбарите се враќале дома за својот одмор од нивната работа во Франција, Холандија и Белгија.

Како последица на тоа, постои силна Арапски влијание тука со многу од знаците на арапски и шпански, а, во backstreets, можете да најдете неколку традиционални чајот продавници кои се специјализирани во традиционалните марокански чај од нане. Algeciras не може да биде прекрасен град, но тоа не имаат тврд индивидуалноста за тоа и, за разлика од некои од Коста одморалишта, е многу оригинално место со вистински порта атмосфера.

Постојат многу разумни цени ресторани да се обиде - неколку со страшно поглед на околните Рок на Гибралтар. Оние кои се најде време да талкаат ќе парична казна тивка паркови и дрвореди плоштади речиси скриен од патниците брзаат.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни ферибот Algeciras

Најдобра гаранција Algeciras ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Acciona, Nautas, Balearia или FRS патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Algeciras. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Algeciras ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Algeciras ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Algeciras да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Algeciras Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Algeciras ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Algeciras во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Algeciras и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал