Аморгос Ferries

Аморгос Патнички и автомобили Ferries

Аморгос патнички и автомобил ферибот билет цени, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Аморгос да Astypalea, Donoussa, Iráklia, Наксос, Парос, Пиреја, Schinoussa, Сирос, Iráklia, Кос, Koufonissi, Лерос, Патмос и Родос.

Споредба на сите достапни ферибот цените на билетите Аморгос во реално време и закажете најевтиниот достапни Аморгос автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Аморгос, Astypalea, Donoussa, Iráklia, Наксос, Парос, Пиреја, Schinoussa, Сирос, Iráklia, Кос, Koufonissi, Лерос , Патмос и Родос со ANEK или Сина ѕвезда Ferries фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Аморгос Фери
Цените на билетите и Резервации


Книга Аморгос Фери Билети
со ANEK или Сина ѕвезда Ferries за фериботи и да отпатуваат од Аморгос да Astypalea, Donoussa, Iráklia, Наксос, Парос, Пиреја, Schinoussa, Сирос, Iráklia, Кос, Koufonissi, Лерос, Патмос и Родос онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена .

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Аморгос патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Аморгос и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Аморгос

А уникатен остров, со високи, карпести планини, кои го сечат нагло надолу кон морето. Amorgos се наоѓа во источниот дел на Киклади во близина на Додеканезите. Островот зафаќа површина од 121 квадратни километри, со само 1,650 жители "слободен софтвер за", десно во средината на истокот на Егејско Море.

Аморгос одразува слики од многу периоди од историјата на Grece Мермер статуетки, керамика и метални предмети пронајдени на островот, кои датираат од високо ниво на уметност, и значењето на островот како центар на Cycladic цивилизација во античкиот период.

Amorgos, На островот на "дип блу" се наоѓа на југоисточниот раб на Киклади, 136 nm од Pereus. Тоа е oblongue островот со ненадеен планински морфологија. Се одликува со два природни пристаништа, Katápola во неговиот центар и Aigiali во Северна Кореја.

Amorgos се разликува по своите археолошки богатства, популарни архитектонски уметност, како и локални обичаи. Изобилство на archaiological урнатините, локалитети и наоди сведочат за фактот дека островот бил населен уште од праисторијата.

Аморгос ферибот пристаниште
историја

Аморгос првично бил населен во текот на овој 5th милениум пред нашата ера. Во своите три антички населби, односно Aigiali, Minoa и Arkesini, и Cycladic и микенската цивилизација цветаше. Во текот на својата историја, Mylesians и Naxians колонизирани Аморгос. Тоа исто така беше член на првата атински лига. Последователно на тоа, станала зависна од Македонците, Птоломеј, на Samians, на Rodians и Римјаните.

Островот е христијанизиран во 4th милениум наизменична струја. Инвазии на пиратите направи жителите користат и замокот на Кора и "Kastri" во Като Meria како тврдини. Во манастирот на Пресвета Богородица Chosoviotissa, која била изградена од страна на царот Алексиј II во Komninos 1088, докажува ова присуство на византиската цивилизација на островот. По завршувањето на турската доминација, првиот грчки Висока школа е основана од страна на самиот манастир во Chora во 1829.

Во текот на годината во повеќето цркви на островот, религиозни фестивали и прослави се одржи и, така, на старите обичаи се чуваат и се пренесуваат од една генерација на друга. Жителите на селото, каде на фестивалот ќе се одржи, да придонесе за подготовка на вкусни традиционални јадења, како што се: "patatato", "xydato" и "kofto", сите во придружба со домашно вино и леб, како и танц и локалните музика.

Големите фестивали во Аморгос се следниве:
Агиос Theologhos, на 8th на мај и 26th на септември.
Agioi Anarghiri, на 1st на јули.
Агиа Параскеви, на 26th на јули.
Христос, на 6th на август.
Panaghia, на 15th на август.
Агиос Јоанис, на 29th на август.
Ставрос, на 14th на септември.
Света Софија, на 17th на септември.
Ranaghia Chosoviotissa, на 21th на ноември.

Покрај тоа, познатиот "Pasteli" Фестивалот се одржува секој август во Кора. Многу интересно да се види, исто така, на традиционалниот Amorgean свадба, како и карневалот обичај "Kapetanios" во Lagada.

Аморгос град

На триаголник форма на планинскиот и неплодна островот Аморгос се наоѓа на источниот крај на Киклади, речиси во Dodecnese. Во некои места, на крајбрежјето е стрмен и карпест, додека на други места тоа претставува тивка, сивата заливи. Урнатините да се најдат насекаде низ островот и важни археолошки наоди откриени таму (од кои некои се во Националниот археолошки музеј во Атина) се сведоштво за фактот дека Аморгос била населена во праисторијата и е место од голема важност за време на период од Cycladic цивилизација.

На Katápola, главната пристаниште на островот денес и локацијата на интересни црквата на Пресвета Богородица "Katapoliani" (изграден на местото на храмот на Аполон), траги од антички Minoa се појавиле на виделина.

Пливачите ќе биде воодушевен од врвен плажи може да се најде во близина. На варосани куќи на главниот град на островот, Кора или Аморгос, се шират под венецијанскиот замок кои стојат на врвот на ридот. Типичен Cycladic архитектонски стил на двојно или црквата "близнак" е многу очигледен тука.

Археолошкиот музеј има наоди од целиот остров и е добро вреди да се посети. На северо-источниот дел на Кора, во подножјето на карпа, е византиски манастир на Пресвета Богородица "Hozoviotissa ', еден од најзначајните споменици од ваков вид. Вториот пристаниште Аморгос, Aigiali, е прилично село познат по своите извонредни песочни плажи и се состои од три различни "кругови".

Тоа е полесно да се постигне од страна на морето Aigiali од должината на сиромашните и стрмен пат ја поврзува со Кора. Во јужниот дел на на островот, Arkessini стојат во близина на местото на истото име, во услови на група на живописната варосани населби. патната мрежа на Аморгос на е при крај, и ќе се поврзат сите села на островот. Аморгос има неколку хотели или соби за изнајмување.

Сепак, и покрај ограничените капацитети на располагање за посетители, парична казна плажи и особено убавина на островот привлечат повеќе и повеќе туристи секоја година. Аморгос има активен ноќен живот. Тоа главно се состои од атмосфера малку барови, ресторани и танцовиот клуб или два. Тоа е концентрирана во Аморгос град и пристаниште Karavostasi.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни ферибот Аморгос

Најдобра гаранција Аморгос ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна ANEK или Сина ѕвезда Ferries патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Аморгос. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Аморгос ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Аморгос ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Аморгос да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликнете тука за да клиент контакт тимот за нега на Аморгос Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Аморгос ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Аморгос во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Аморгос и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал