Anáfi Ferries

Anáfi Патнички и автомобили Ferries

Anáfi патнички и автомобил ферибот билет цени, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Anáfi да Folegandros, IOS, Милош, Наксос, Парос, Пиреја, Санторини, Sikinos, Сирос и Thirassia.

Споредба на сите достапни ферибот цените на билетите Anáfi во реално време и закажете најевтиниот достапни Anáfi автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Anáfi, Folegandros, IOS, Милош, Наксос, Парос, Пиреја, Санторини, Sikinos, Сирос и Thirassia со LANE Море линии или ANEK фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Anáfi Фери
Цените на билетите и Резервации


Книга Anáfi Фери Билети
со LANE Море линии или ANEK за фериботи и да отпатуваат од Anáfi да Folegandros, IOS, Милош, Наксос, Парос, Пиреја, Санторини, Sikinos, Сирос и Thirassia онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Anáfi патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие цената на Anáfi ферибот билет цена и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Anáfi

Anafi се наоѓа на југоисточниот раб на островот комплекс Киклади, со точност од островот е Санторини (Тера). Тоа е административно предмет на префектурата Киклади, и провинцијата Тера, а особено.

Таа има површина од 38.4 квадратни километри, на крајбрежјето на 32.4 километри и максимална височина од 579 метри (планината Vigla). растојание на островот од пристаништето Пиреја е 155 наутички милји.

Anafi Островот е на далеку отстрани од брзото темпо на модерниот развој, на работ на Киклади, воздржан од Егејска сонце и морска сол, изолирани во неговата едноставност. Anáfi постепено се тврди дека својот удел на пазарот на туризам.

Таа во моментов е во состојба да понуди сите потребни услуги за патниците, кои не пристигнат во Anáfi како обичен турист, но обично имаат сите карактеристики на истражувачи од старите времиња, истражувачи од девица и наивен пејзаж, откриени секој пат одново по копно и од море. Пристигне во пристаништето Аи Никола, а потоа и за Chora, главниот град.

Anáfi ферибот пристаниште
историја

Ридот на кој се наоѓал древниот град се протега на надморска височина од 327 метри. Урнатините на asty, на Anafian град-држава не може да се види таму, градот веројатно е основана во век п.н.е. 8th од Доријан колонисти и доминираше островот живот до крајот на антиката.

градските ѕидини, како и екстензивно урнатините на градските гробишта, може да се види во Kastelli. Богатите наоди од римскиот период, при што на островот подем, се расфрлани низ областа; еден особено импресивен откритие е саркофагот наоѓа во близина на историски капела на Пресвета sto Dokari.

Манастирот Zoodochos Pigi или Панагија Kalamiotissa се наоѓа над тесен теснец одвојување на главниот остров од полуостровот Kalamos. Таа е изградена во текот на еминентни антички храм на Аполон Aeglitis, кој е поврзан со asty од поплочен Iera Одос (секции од кои можат да се видат и денес). Доста висока делови од ѕидовите на себе, и ограден простор храмот се зачувани, и инкорпорирани во комплет на денешна манастир.

Манастирот функционирал како аџилак уште од времето на турското владеење, и е добро познат во и надвор Anáfi. најзначајните верски празник на островот се случува таму септември 7th-8th. Во седмиот и осмиот септември два посебни денови за островот. Ова е кога на празникот на Пресвета Kalamiotissa, на Мадона на Anáfi, се одвива. Подготовките за празникот почне дена однапред, за да бидете сигурни дека сè е подготвено за големиот ден.

Во пресрет на празникот (септември 7th), речиси сите жители на островот да се користи за да се соберат нивните предмети и да одат во манастир. Тоа беше како маса куќа се движат настан. Некои отишле во манастирот на магаре или мазга, но повеќето од селаните отпатува таму од страна на рибарски брод, ако југо-западно ветер однесувал. Обично, само на многу стари лица се остави зад себе во Hora.

На празникот Богородица е празник за сите. Атмосферата беше одеднаш верски и исполнет со очекување на големи прослави. Вечерата била доставена по црквата услуга, тоа секогаш се вклучени дете од стадото на манастирот. Тогаш е време за "tsambouna" гајда и за танцување. На следниот ден, Септември 8th, сите ќе се вратат Hora по услуга црква, а свеченостите ќе продолжи и во селото. Покрај жителите на Anáfi, на верски празник, исто така, присуствуваа голем број луѓе од Санторини, кои често доаѓаат на аџилак во манастирот Anáfi е.

Високиот монолитна карпа, недостапни по море и тешко да се постигне од страна на земјата, претставува единствен природен споменик на островот. Таа игра домаќин на ретки видови на флора и има импресивен геоморфолошки карактеристики. Карпата беше населен, на повремена основа, барем, во средниот век, како прибежиште од голем број на напаѓачите на островот.

на Villiage

Со отворен поглед на Критски Море, Кора е единствената организирана населба, во типичен Cycladic стил, но со свои уникатни карактеристики. Сите патувања на "тајна" на островот и видливи село започне во Chora или на пристаништето. Во близина на живописната плажа на Kleisidi со своите неколку расфрлени домови и егзотични плажи на Katsouni, Mikros и Megalos Roukounas, Megas Potamos, Aghioi Anargyroi, Prassies. Kastelli, еден рид со урнатините на античкиот град, а Katalymatsa, на местото на древниот римски порта.

Манастирот Zoodochos Pigi (Животодавниот Извор) или Панагија тис Kalamiotissas, познат Anafian аџилак и заштитник на островот. На груб полуостровот Kalamos (надморска височина 459 метри), со стариот Kalamiotissa манастир на својот врв.

Селото е густо населен и потекнува од средниот век. Тој е изграден амфитеатрално над пристаништето, на надморска височина од 260 метри.

Со 270 жители денес, Кора се разликува од капиталот на други Cycladic острови поради своите бројни заоблени еднособни куќи, кои заземаат голема површина на населбата. Тесните калдрма вкрстен селото, што доведува до Венецијанската Кастро (тврдина), почетната јадро и центарот на селото.

Неколку цркви се расфрлани низ Кора, вклучувајќи ги и оние на Агиос Николаос, на Kimissi (Успение), Агиос Хараламбос, Христос tou Ставру (Христос на крстот), Aghioi Anargyroi и Агиос Георгиос на врвот на Кастро, сите со византиски или пост- византиската icons.Findings од античките Anáfi може да се гледа во Археолошкиот колекција.

Пешаци и животните се слободни да талкаат наоколу, како Кора, како една од традиционалните населба, е надвор од границите на возила. Различни таверни, скара, пекарница, самопослуга и бар се достапни за локалното население и посетителите. Сместување е обезбедена од страна на неколку простории да ги споделите.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни ферибот Anáfi

Најдобра гаранција Anáfi ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна LANE Море линии или ANEK патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Anáfi. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Anáfi ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Anáfi ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Anáfi да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Anáfi Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Anáfi ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Anáfi во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Anáfi и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал