Ardrossan Ferries

Ardrossan Патнички и автомобили Ferries

Ardrossan патнички и автомобил ферибот билет цени, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Ardrossan да Brodick.

Споредба на сите достапни Ardrossan ферибот цените на билетите во реално време и закажете најевтиниот достапни Ardrossan автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Ardrossan, Brodick со Каледонски MacBrayne (Calmac) Ferries фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Ardrossan ферибот
Цените на билетите и Резервации


Книга Ardrossan Фери Билети
со Каледонски MacBrayne (Calmac) Ferries за фериботи и да отпатуваат од Ardrossan да Brodick онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Ardrossan патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Ardrossan и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Ardrossan

Ardrossan е град на брегот на Северен Еаршир во југозападниот дел на Шкотска. Името "Ardrossan" ја опишува нејзината физичка локација - "АРД" од галски СИРСР значи синор, "Рос" подутина и минијатурни суфиксот "-an - синор на малку испакнат.

А редовно ферибот сервис од Ardrossan да Brodick на островот на Arran се кандидира од 1834. Денес, ферибот во Brodick заминува на секои два часа и 45 минути од понеделник до сабота со секое патување кое трае 55 минути.

Во минатото Ardrossan исто така, имаше редовни ферибот услуги во Белфаст и Остров на Човекот. На Белфаст рок е управувана од страна на Барнс & Laird линија со последните сервисни во 1976. Последниот брод да плови овој пат беше МВ Лав, која се уште е најголемиот автомобил ферибот да работат од Ardrossan. Остров на Човекот рок беше управувана од страна Остров на Човекот пареа Packet компанијата во текот на летната сезона на. подоцна Каледонски MacBrayne експериментирал со помал сад до Остров на Човекот за неколку сезони, која траеше една пријава услуга неделно.

Ardrossan ферибот пристаниште и Марина

Ardrossan стои на карпесто подутина проектирање две третини од една милја во Фирт на Клајд од брегот на Северен Еаршир, дефинирани од страна на Северна Залив на север и Јужна Залив на југ исток. Ardrossan акции South Bay со многу близок сосед Saltcoats. Модерни Ardrossan и Saltcoats ефективно се приклучи, и тоа веројатно дека просечниот посетител ќе бидат во можност да се каже каде завршува една, а другата почнува.

Во текот на првата деценија од новиот милениум Ardrossan има направено огромна сума за да се трансформира на подобро: веројатно колку што е, или повеќе од, било кој друг еквивалент шкотски град. Посета во 2001 најде еден град кој многу очигледно видел подобри денови. Возење низ Ardrossan на терминал за ферибот Arran остави големо впечаток на напуштените сајтови и напуштените згради.

Во срцето на промена е развој во Clyde Марина. Ова постоеле во 2001, но оттогаш се собрале и се стекна со "критична маса", тоа значи дека веќе не се чини изолиран развој на работ на реалниот Ardrossan. Преживување постари згради имаат тенденција да се најде нови начини на употреба, како што се изградба на обвинителна клупа сега се користи како еден италијански ресторан.

Во меѓувреме, центарот на градот има се дуздисан и сега изгледа свежа и привлечна. Дури и додавање на нов супермаркет во старата крајбрежните сајт помогна да се отвори на градот и тоа се движи напред. Да, тоа е точно дека се уште има повремени напуштените згради како што се старите полициската станица покрај патот од центарот на градот на ферибот терминал. Разликата е во тоа што во 2009 тоа беше потребно да одат и да бараат за нив: Назад во 2001 тие беа доминантна тема која на многу начини е дефинирано Ardrossan за полагање патник.

Како и на пристаништето и на атрактивни нови станови што го опкружува големи старото пристаниште Ardrossan е, патниците со помош на ферибот во корист на островот на Arran од големи и светли терминал изграден од страна на операторите Calmac во 2001. Во меѓувреме, на јужниот крај од градот, секогаш во фокусот на одмор од страна на карактерот Ardrossan и, во 2001, многу дефинитивно побогатите крај на градот, продолжува да се пренесе тивка атмосфера на учтивост како атрактивна позадина за многу посетители кои се најде плажа во Јужна Беј толку неодолива.

Потеклото на Ardrossan датираат од зграда во врска 1140 на замокот на замокот Хил, кој се издига над центарот на подутина на кој е изграден градот. Ardrossan замокот бил проширен и реновиран во неколку наврати, особено во годините по 1449. Тоа падна во неупотреба во втората половина на 1500s, сепак, и во 1654 во голема мера беше затворена од страна на војниците од армијата на окупацијата на Кромвел, така камен може да се користи во изградбата на својата тврдина во Ayr.

Во споредба со соседните Saltcoats, Ardrossan беше крајот на инвеститорот. А училиште е изградена на крајот на 1600s, но градот само навистина соблече по бањи и други туристички објекти биле изградени на почетокот на 1800s. Со 1820 ова беше проследено со голем и растечки порта. Ова беше првично се наменети да им служи на Глазгов со помош на каналот, но тоа беше напуштено по половина од тоа бил изграден кога стана јасно дека корито на реката Клајд ќе им овозможи на Глазгов да биде многу подобро сервира од страна на новите пристаништа на самата река .

развој пристаниште беше поддржан од почетокот на железничките врски, а од почетокот на 1900s фрла на моторот во Ardrossan беа основата за повеќе од 50 локомотиви. Во првата половина на 1800s градот станал зафатен пристаниште повик за многу пареа која применат водите на Фирт на Клајд.

Ardrossan исто така, стана дом на голем број на бродоградилиштата. Од уште 1848, Бар & Ширер градеа садови тука, а тоа е индустрија која продолжува да работи до релативно поново време. Последните оперативен корабостроител во Ardrossan беше McCrindle бродоградба ограничена. Почнаа во Ardrossan во 1976, очигледно преземањето на просториите и "двор број" низа од Ardrossan Dockyard, која беше управувана од 1906 1964 да. Видовме што се наведува дека за изградба на бродови во Ardrossan престана во 1970s или 1980s. Всушност McCrindles заврши последната сад, Питерхед врз брод Spes Melior V, во 1990.

Меѓу другите бродови што се реализираат беше ферибот чистење на Glencoul, која од 1976 поврзани Kylesku и Kylestome до отворањето на мостот Kylesku во 1984. Таа потоа продолжи да служи како сад резерви за Corran Фери. Во 1986 тие, исто така, заврши Cromarty Роуз, која се 'уште служи како сезонски ферибот меѓу Cromarty и Ниг. Две други пловни објекти изградени од страна на McCrindles исто така може да се искористи од страна на обичниот патник: во 1984 го изградиле Renfrew Роуз и Yoker Лебедово да им служи на патот на ферибот во Клајд помеѓу Renfrew и Yoker.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни Ardrossan ферибот

Најдобра гаранција Ardrossan ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Каледонски MacBrayne (Calmac) Ferries патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Ardrossan. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Ardrossan ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Ardrossan ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Ardrossan да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Ardrossan Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Ardrossan ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Ardrossan во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Ardrossan и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал