Astypalea Ferries

Astypalea Патнички и автомобили Ferries

Astypalea патнички и автомобил ферибот билет цени, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Astypalea да Аморгос, Aegiali, Donoussa, Калимнос, Кос, Наксос, Nisyros, Парос, Пиреја, Родос, Tilos, Donoussa, Кастелоризо, Лерос, Санторини, Сирос и Патмос.

Споредба на сите достапни ферибот цените на билетите Astypalea во реално време и закажете најевтиниот достапни Astypalea автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Astypalea, Аморгос, Aegiali, Donoussa, Калимнос, Кос, Наксос, Nisyros, Парос, Пиреја, Родос, Tilos, Donoussa , Кастелоризо, Лерос, Санторини, Сирос и Патмос со Сина ѕвезда Ferries фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Astypalea Фери
Цените на билетите и Резервации


Книга Astypalea Фери Билети
со Сина ѕвезда Ferries за фериботи и да отпатуваат од Astypalea да Аморгос, Aegiali, Donoussa, Калимнос, Кос, Наксос, Nisyros, Парос, Пиреја, Родос, Tilos, Donoussa, Кастелоризо, Лерос, Санторини, Сирос и Патмос онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапна цена на билетите ферибот.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Astypalea патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие цената на Astypalea ферибот билет цена и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Astypalea

Astypalea е 117 seamiles од Атина, Пиреја и 23 seamiles од Кос. Astypalea припаѓа на Додеканези Острови во Југоисточна Егејското Море.

На крајбрежјето на Astypalea е карпест и диви со прекрасни заливи и плажи. Обликот на островот личи стеснување јајце тајмер во средината на лента само 10 метри широк која ги поврзува двата дела.

Оваа лента е познат како "Стено", која го дели Astypalea во источниот Меса НИСИ (среден остров) и земјите од Западен 'Ekso НИСИ "(надворешниот островот). На југоисток се неколку мали острови: Hondro, лигно, Агиа Недела која има црква на Св Недела, Kounoup и Koutsomytis со една прекрасна плажа пливање.

А малку подалеку се Tria Nisya, Syrna и Adelfi, а на запад се мали острови Pontikoussa, Ktenia, Katsagreli и Ofidoussa. Целата archipel е 114qkm.

Astypalea ферибот пристаниште
историја

Astypálaia патувал низ времето со истото име. Мали, тривијални промени својот портретиран како "Astoopalia", "Astropalia" и "Stipalia".
Според грчката митологија, Astypálaia и Европа беа ќерки Finikos и Perimidis. Од Сојузот на Astypálaia и Посејдон, богот на водата, Трагач по злато, Agaeos е роден и тоа првпат бил населен од страна на Карес кој ја нарече "Pyra" за црвената боја на нејзината земја. Поради неа многу миризливи цвеќиња и овошје неа, старогрчкиот ја нарече "Бог е банка".

Astypálaia помина низ окупација на Крит, минојската ера, а подоцна беше под грчка, бидејќи на доселеници кои дошле од Мегара. За време на античките години, на островот мора покажаа значителен кулминација, како може да се види од страна на различните наоди, главно монети кои се пронајдени за време на ископувањата и од честите референци во текстот на античките писатели. Наодите се изложени во Археолошкиот музеј во кој е отворен за јавноста во Пера Yalos и каде што посетителот може да почнат да се разбере животот на Astypálaia.

Во текот на хеленистичка ера, тоа беше порта (станица на Птоломеј од Египет) и во римскиот период, таа покажа голем развој се должи на своите богати, природни пристаништа, што резултираше со почетни точки против пиратите. Во текот на византискиот век, ескалацијата на piratism донесе промени на архитектонски структура и локација на куќи на островот, како што се намалувањето на крајбрежните населби и движењето на населението во рамките на изградени ѕидовите на замокот за заштита.

Оваа ера означува изградба на замокот на Агиос Јоанис, се наоѓа на југозападниот брег на Astypálaia, чии остатоци се наоѓаат до денес. Римјаните, кои се ценети храна во секоја земја, најмногу од сите, наречен Astypálaia "риба-лого", бидејќи на голема количина и висок квалитет на риба на островот има.

Astypalea град

Што да видите во Кора има мал археолошки музеј, неколку интересни цркви и тврдината. Остатоци од римски Вила е да се види во селото Maltezana (Analipsis). Тука, таму е исто така споменик во текот на екипажот загинале на францускиот брод бизони кои потонат во 1827. Во Vathy можете да ја посетите пештерата на змејот, Dracospilia. Во близина на Кора е селото Ливади што е расцутена градина на островот.

Овоштарниците, кои се преплавени со мандарина дрвја и портокалови дрва, на лозовите насади, кои се зоврива со сочното грозје, а куќите кои се опкружени со голем број, мулти-обоени цветови, се протега во текот на клисура.

Што да се прави:
Пливање, нуркањето и релаксирачки. На плажа Ливадија постојат jetskis и кануа за изнајмување. Островот е одлична за сурфање на ветер.

Плажи:
Најпопуларните плажа е Maltezana, што е исто така на повеќето жив. Постојат голем број на мали заливи, и може да се земе еден брод да Moura и Parou. Повеќето плажи на островот се pebbled или камења. Две од најубавите плажи на островот може да се постигне од страна на туристички бродови кои тргнаа од Пера Yalos и Maltezana.

Овие плажи се Kaminakia, каде што има таверна која служи варени кози (чорба), остров специјалност и Vatses, каде што има една пештера со сталактити и сталагмити. Од Ливади, преоден правливиот пат почнува кој обезбедува навистина неверојатен поглед на Кора и се поврзува Tzanakis, отсечени нудистичка плажа, на Кора и, по донесување на бројот на мали заливи и плажа Papou, тој завршува во примамливата, песочна плажа Агиос Константинос.

ноќен живот:
Ќе најдете неколку барови и дискотеки во Скала, Кора, Ливадија и Maltezana. Ноќниот живот е сосема различни, но не премногу дивината.

храна:
Постојат многу таверни на островот. Исто така, постојат многу локални жители се слатки. "Poungia" (пита со сирење направено од kopanisti сирење и мед), конзервирани овошје (дуња, смоква, горчлив портокал, бергамот портокал), промет, "rantista" (леќа готви со ситно грануларен тестото и оцет), полнети лоза, зелка или тиквички цвеќиња, различни локални сирења како што се "ladotyri", "myzithra", "chlori", еден вид на јогурт наречен "xyalina", јастог со шпагети, октопод топки, риба, кози полнети со ориз, црн дроб ситно сецкани и готви со зачини познат како "lambrianos", жолта леб ролни "kitrinokouloura" со '' сирење и шафран и пити, познат како "chlori lambropittes".

Постојат хотели, соби и апартмани за изнајмување за да се приспособат посетители. Исто така постои и камповите со сите погодности во собата кај волшебниот природен пејзаж на островот. Тоа е во Marmari Б.

Astypalea е идеално место за љубителите на сите видови на риболов, бидејќи неговите води се единствени за различни и квантитетот на рибата додека навивачите на ветер сурфање навистина може да се најде она што го барате на островот.

Постои еден фудбалски терен во Marmari C, кошаркарско игралиште и јавни салата. Освен традиционалните форми на забава како што се верските празници кои се обновени со голем успех во последните неколку години, на островот може да се најде барови, клубови, летни и зимски кина, ресторани служат локални и интернационална кујна, кафулиња и традиционалните кафе куќи.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни ферибот Astypalea

Најдобра гаранција Astypalea ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Сина ѕвезда Ferries патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Astypalea. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Astypalea ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Astypalea ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Astypalea да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Astypalea Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо цени Astypalea ферибот билет, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Astypalea во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Astypalea и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал