Бари Ferries

Бари Патнички и автомобили Ferries

Бари цените на патнички и автомобил ферибот билет, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Бари до Бар, Крф, Дубровник, Драч, Игуменица и Патра.

Споредба на сите достапни ферибот цените на билетите Бари во реално време и закажете најевтиниот достапни Бари автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Бари, Бар, Крф, Дубровник, Драч, Игуменица и Патра со Црна Гора линии, Супербрз, Jadrolinija, Адриа Ferries, Adriatica Traghetti, Европската Seaways, Tirrenia, Венеција линии или Ventouris фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Бари Фери
Цените на билетите и Резервации


Книга Бари Фери Билети
со Црна Гора линии, Супербрз, Jadrolinija, Адриа Ferries, Adriatica Traghetti, Европската Seaways, Tirrenia, Венеција линии или Ventouris за фериботи и да отпатуваат од Бари во Бар, Крф, Дубровник, Драч, Игуменица и Патра онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Бари патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Бари и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Бари

Бари е голем крајбрежен град со замокот и интересни стари центарот на градот. Лесно да се постигнат од страна на јавниот превоз, градот го прави добра почетна точка за посета на Јужна Италија регионот Пуља, пета на багажникот.

Бари е на југоисточниот брег на Италија во регионот Пуља, меѓу Salento Полуостров и Гаргано Полуостров.

Се работи за 450 километри југоисточно од Рим и 250 километри источно од Неапол. Бари е голем пристанишен град на брегот на Јадранското Море, главниот град на италијанскиот регион Пуља.

Тоа е еден од главните пристаниште и индустриски и трговски центар. Тоа е поврзано со патен, железнички, и бродот на други Јадранското пристаништа и сега е поврзан со пат во Неапол.

Произведува вклучуваат хемикалии, машини, текстил, печатен материјал, и нафта. Веројатно илирско потекло, Бари стана грчка, а потоа римска колонија.

Бари ферибот пристаниште
историја

Подоцна била контролирана од страна на Готите, Ломбардите и Византијците. Норманите го освои Бари во 1071. Градот станал главен град на Апулија, и многу крстоносците пловел од таму. Enfeoffed на Кралството Неапол, Бари, во текот на средниот век, беше војводство пресуди од страна на моќните господари, вклучувајќи го и Hohenstaufens и Sforzas на Милан.

Тоа беше тешко оштетена за време на Втората светска војна. Интересно објекти вклучуваат романескна базилика (-1087 1197), еден од главните место на аџилак, со моштите на Свети Никола во Бари романескна катедрала (12th проценти.) И замокот Хоенштауфени (1233). Градот има универзитет основан во 1924.

Тоа е вториот најважен економски центар на копното Јужна Италија, откако Наполи, и е добро познат како пристаниште и универзитетски град, како и градот Свети Никола. Самиот град има намалување на население од околу 320,000, од 2009, во текот 116 km², додека брзо-растечка урбана област брои над 653,028 203 жители km². Градското подрачје брои 1 милиони жители.

Бари е составен од четири различни урбани делови. На север е тесно изградена стариот дел на градот на полуостровот помеѓу два модерни пристаништа, со прекрасен базиликата на Свети Никола, катедралата на Сан Сабино (1035-1171) и замокот Swabian изградена за Фредерик II, кој сега е исто така голем ноќен живот област. На југ е квартот Murat (подигната од страна на Јоаким Мурат), модерен срцето на градот, кој е изнесена на правоаголна мрежа-план со шеталиштето на морето и главните шопинг област.

Модерни станбени зони опкружуваат центарот на Бари, како резултат на хаотичен развој во текот на 1960s и 1970s замена на старите населби кои се развива заедно патишта splaying надвор од портите на градските ѕидини. Покрај тоа, надворешните предградија имаат развиено брзо во текот на 1990s. Градот има нула аеродром именувана по папата Јован Павле Втори, Аеродром Карол Војтила, со врски во неколку европски градови.

Бари град

Базиликата на Свети Никола
На базиликата Сан Никола (Свети Никола) е основана во 1087 да добие моштите на овој светител, кои беа донесени од градот Мир во Ликија, а сега лежат под жртвеникот во криптата, каде се погребани Topins, кои се наследство на стари крадци претворена во добра волја. Црквата е една од четирите Палатин цркви на Апулија (другите се на катедрали на Acquaviva delle Fonti и Altamura, а црквата Monte Sant'Angelo sul Гаргано).

катедралата Бари
Бари катедрала, посветен на Свети Sabinus на Canosa (Сан Сабино), беше започната во византиски стил во 1034, но била уништена во опсадата на градот 1156. На тој начин, нова зграда е изградена помеѓу 1170 1178-, делумно инспириран од оној на Сан Никола. На оригиналната градба, само траги од тротоарот денес се видливи во трансепт.

Petruzzelli театар
Театарот Petruzzelli е еден од најголемите оперски куќи во Италија, откако Ла Скала во Милано и театарот Сан Карло во Неапол. Домаќин на многу познати оперски и балетски великаните во текот на 20th век, пред големиот подметнување пожар на 27 1991 октомври, што го уништиле речиси сите. Последните 4 2009 октомври, по 18 години, театарот беше повторно отворен.

замокот Swabian
Замокот Норман-Хоенштауфени, познат како Кастело Svevo (Swabian замокот), била изградена од страна на Роџер II од Сицилија околу 1131. Уништени во 1156, таа била повторно изградена од страна на Фредерик II од Хоенштауфени. Замокот сега служи како галерија за различни привремени изложби во градот.

Кујна и гастрономија
кујна Бари, еден од Италија најтрадиционалните и вредни за спомнување, се базира на три типични земјоделски производи се најде во рамките на околниот регион Пуља, имено пченица, маслиново масло и вино. Бари кујна, исто така е збогатен со широк спектар на овошје и зеленчук произведени на локално ниво.

Локалните брашно се користи во домашен леб и производство на тестенини, вклучувајќи ги, особено, познатиот orecchiette капа во облик на паста, recchietelle или strascinate, chiancarelle (orecchiette од различни големини) и cavatelli.

Домашна тестото е исто така се користи за печени calzoni полнети со кромид, сардината, каперси и маслинки, пржени panzerotti со моцарела, едноставно focaccia Ала barese со домати, малку солени taralli, friselle и sgagliozze, пржени парчиња палента сите го сочинуваат кулинарски reportoire Бари.

Маслиново масло и лук се широко во употреба. Зеленчук Минестроне, пиле грашок, грав, chickory, целер и анасон исто така често се служеше како прв курсеви или од страна на јадења.

Каде да остане во Бари
Во историскиот центар се Хотел Бостон и Палас, најголемиот хотел Бари. Гранд Хотел Леон d'Oro е добро наоѓа на пица Алдо Моро спроти железничка станица. Хотел Рондо е добро оценет хотел во област Carrassi надвор од центарот.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни ферибот Бари

Најдобра гаранција Бари ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Црна Гора линии, Супербрз, Jadrolinija, Адриа Ferries, Adriatica Traghetti, Европската Seaways, Tirrenia, Венеција линии или Ventouris патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Бари. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани ферибот билет Бари, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Бари ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Бари да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Бари Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Бари ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Бари во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Бари и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал