Barra Ferries

Barra Патнички и автомобили Ferries

Barra патнички и автомобил ферибот билет цени, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Barra да Oban, Јужна Uist, Lochboisdale и Eriskay.

Споредба на сите достапни Barra ферибот цените на билетите во реално време и закажете најевтиниот достапни Barra автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Barra, Oban, Јужна Uist, Lochboisdale и Eriskay со Каледонски MacBrayne фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Barra Фери
Цените на билетите и Резервации


Книга Barra Фери Билети
со Каледонски MacBrayne за фериботи и да отпатуваат од Barra да Oban, Јужна Uist, Lochboisdale и Eriskay онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Barra патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Barra и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Barra

Ако навистина сакате да се извлечеш од сето тоа, посета на мал остров на Barra за неговите празни златни плажи, песочни пасишта, диви цвеќиња и солиден внатрешни работи. Вгнездена во близина на дното на Западен острови синџир, тоа е сосема со право се нарекува "Barradise".

Barra е со неправилна форма на островот мерење на околу осум милји од петте: тоа е примамливо да се мисли на тоа како личи на гигант желка, пливање Северна Исток. Заокружување A888 одбележува преглед на нејзиниот школка, а тука се и четири перки проектирање надвор од него. Оние кои се на предниот дел се повеќе деликатна, оние кои се во задниот дел се уште во голема мера изградена, и таму е главата држејќи се надвор на север исток.

Островот е доделена на Gilleonan MacNeil во 1427 од Александар Мекдоналд, Господарот на острови, и требаше да остане во семејството MacNeil за повеќе од 400 години, во голема мера благодарение на impregnability на кланот седиште на замокот Kisimul, во замокот Залив.

Barra Фери пристаниште
историја

Кои други кланови не успеа да се земе од MacNeils со сила се изгуби во 1838 кога 40th началникот на клан, Родерик MacNeil стана банкрот и беше принуден да го продаде Barra полковник Гордон на Cluny за £ 38,050. тогаш полковник Гордон продолжи да се расчисти голем дел од островот на нејзините станари да се направи патот за овци. Во 1851 повеќето од жителите Barra биле принудени да се качат на бродовите кои пловат кон Северна Америка, сите нивни предмети конфискувани како тие го оставија.

Во 1937 американскиот архитект Роберт MacNeil, кој бил признат како 45th клан началникот на MacNeils, го посети Barra веднаш по отворањето на пристаништето на островот. Го купи поголемиот дел од Barra имот загуби на семејството во 1838, вклучувајќи замокот Kisimul.

На островот село град на Castlebay одамна се сметаат за главни портал на Barra. Тоа е завршница на врската ферибот во Oban и Lochboisdale во Јужна Uist. Од 2003, островот отвори нова "задната врата" со целосно функционирање на звукот на Barra Фери поврзување Ardmhor во северниот дел на Barra со Eriskay, кој пак е поврзан со насип во Јужна Uist.

Castlebay е доминирана од страна на атрактивни црква на Пресвета Богородица Ѕвездата на Море, додека на западниот крај на селото е Dualchas (Центар за Barra наследство). Од западниот крај на Castlebay една страна патот шефовите на југ, до тротоар поврзување Barra со Vatersay.

Можете да мислите на Barra како крајбрежје на карпести заливи и прекрасни плажи околните голема мера недостапен и планинските внатрешни работи. Покрај самата Castlebay, единствената значајна населби околу Northbay во североисточниот дел на островот, и Borve на запад.

А скршнување од главниот пат, земајќи ги во северниот дел на островот е важен дел од искуството Barra. Тука лежи главната риболов пристаништето на Aird Mhidhinis, индустриски, но полн со карактер. Овде, исто така, е завршница на звукот на Barra Фери. И во близина е Barra светски познатата плажа аеродромот во Traigh Mhor. Северна повторно е Eoligarry со разурнатата црква и параклиси на Cille Bharra и зачудувачки погледи на Fuday и да Eriskay надвор од него.

Barra Island

Островот е одлична за возење велосипед, пешачење, водени, итн
Barra моќност Kiting - контакт Ник и Кеј - тел: 01871 810950.
Barra шнорхел Safari нуди 90-минутна сесија со 2 искусни возачи и целата опрема што се предвидени. Школарина исто така достапни.
Clearwater Весло - морето kayaking ден патувања од Barra. Викенд патувања и подолги одмори исто така достапни. Тел: 01871 810 443.
Островот Авантурите нуди 2 патувања час брод од Castlebay кон Mingulay на Глен Ен Тел: 01871 810 284. (Цел изградени за набљудување sealife).
може да се организира брод патувања Mingulay, Eriskay, Barra главата итн - се обиде Barra риболов повелби (тел: 01871 890384). Mingulay (ненаселени) има фантастична колонии птица.

CASTLEBAY
Започна како рибарско пристаниште на 19th век, а денес е дом на ферибот на возилото (со што се доведува во поголемиот дел од храна и други производи на островот) и има неколку хотели, црква, поштата (првично беше отворена во 1875), јавни телефони, училиште, Кралската банка на Шкотска, бакалите со бензинска пумпа, самопослуга, базен, спортска сала, туристички информативен центар со продавница заедница, во соседството. На главната улица, постои едно кафуле, кој работи како индиски ресторан во текот на ноќта.

KISIMUL CASTLE
Замокот Kisimul (постојат неколку различни правопис) седи на карпесто островче во заливот само надвор Castlebay. Легендата вели дека ова е упориште на MacNeils од 11th век.

Со својот квадратни задржи и завеса ѕид, Kisimul има сличен дизајн на замокот Dunstaffnage. Да го издржат опсади, замокот бил опремен со два артески бунари за да се обезбеди вода и се фатат риба во сливно слив.

Галија користи за да се berthed заедно на косиот плажа со crewhouse во близина. На првиот знак на проблеми, екипажот се очекува да започне на бродот и да ја брани замок од напад. А мал брод се туристи низ на замокот во летниот период (ден од 1 30 април до септември). Приемот на полнење на замокот вклучува билет брод. Тел: 01871 810313 или контакт Историски Шкотска.

BEN HEAVAL (384 метри)
Рид со поглед Castlebay. Во записникот да се кандидира на врвот и назад во годишниот рид трка изнесува 24 минути. Половина до крај е "Пресвета Богородица на морето", бела мермерна статуа на Богородица и дете.

VATERSAY
Овој остров јужно од Castlebay е поврзано со Barra со насип во 1990. Верувам дека постои автобус од Castlebay од понеделник до сабота. Веб-сајтови на овој мал остров вклучуваат: остатоци од летечки брод Каталина кој се урна во близина на патот за време на Втората светска војна, Vatersay Залив, песочна плажа на источната страна од островот, на споменикот на жртвите на бродолом кој се случи во 1853 кога Ени Јане напушти Ливерпул врзани за Квебек со стотици емигранти. Бродот бил повлечен кон карпестиот брег Vatersay и повеќето од патниците се удавил.

Macleod кула - Dun Mhic Leoid (неколку милји западно од Castlebay)
Исто така познат како Замокот на Синклер. Се наоѓа на остров во Лох Tangusdale е средновековна кула-куќа, која првично беше 3 спрата, мерење 2.9 2.6 x метри во внатрешноста, со ѕидови дебели 1.4 метри. Во близина е т.н. Па Свети Колумба.

GREAN
Девет-голф дупка со електрифицирани огради околу дупки за да се задржи на овци далеку. достапни од хотели или информативен центар Турист во Castlebay билети.

Плевел влакно (Eoligarry полуостров)
Огромен прилив на плажа која служи како пистата на островот за редовни летови од Глазгов и Benbecula. Единствен во оваа земја, како да бидат само пистата миени од морето. Освежителни пијалаци може да се купи на аеродромот во терминална зграда мал. Тоалети исто така достапни. Островјаните излезе собирање cockles од влажниот песок.

Разно листа на B & B:
Г-ѓа MS MacNeil, Ceol Мара, Nask (во близина на Castlebay). Тел: 01871 810294. Модерни бунгалов со поглед Castlebay. Панорама на Minch и острови. Голем удобно дневна. Соби: 2 1 близнак и двокреветни (сите вградена).
Г-ѓа Линда Меклин, Tigh Na Мара, Castlebay. Тел: 01871 810 304. 3 куќа гостин. 2 минути пешачење од ферибот. 5 спални соби (еднокреветни, двокреветни, близнак). Б & Б или соба само.
Г-ѓа Ана MacNeil, Grianamul, Castlebay. Тел: 01871 810 416 / Факс: 01871 810319. Со поглед на заливот, во близина на ферибот терминал. До базен и спортска сала. Соби: 1 2 двокреветни и двокреветни (сите вградена). Отвори-ти април - октомври.
(Г-ѓа MacNeil, исто така, има куќа за изнајмување за 5 луѓе, ако сакате да одите авто-угостителските)

Постојат 4 хотели на островот:
Castlebay хотелот. 3 ѕвезди. Тел: 01871 810 223.
Craigard хотел во Castlebay. Тел: 01871 810 200. 3 ѕвезди. Соби: 3 двојно, 3 близнак, 1 семејство (сите вградена). Отворени преку целата година.
Heathbank хотел - 3 5 ѕвезда гостилница со вградена спални во Northbay. Тел: 01871 890266.
Остров на Barra Hotel, Tangasdale Брег. 30 соби. Голем модерна зграда, семејни, добра храна, убав локација на западниот брег на островот со поглед на плажа во близина на главниот пат. Тел 01871 810383.

Неколку места авто-угостителските објекти се на располагање на островот. Тие вклучуваат:
11 2 Ardveenish има спални (1 двојно, 1 близнаци) и спие до 4. Наоѓа на брегот на Northbay.
Mingulay куќа на Bruernish во северо-источниот дел на Barra спие до 6 луѓе.

 


Најдобра гаранција достапна цена на билетите Barra ферибот

Најдобра гаранција Barra Фери билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Каледонски MacBrayne патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Barra. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Barra ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Barra ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Barra да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Barra Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Barra ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Barra во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Barra и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал