Кале Ferries

Кале Патнички и автомобили Ferries

Кале патнички и автомобил ферибот билет цени, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Кале до Довер и Folkestone.

Споредба на сите достапни ферибот цените на билетите Кале во реално време и закажете најевтиниот достапни Кале автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Кале, Довер и Folkestone со П & О Ferries, DFDS Seaways, Norfolkline или LD линија Ferries фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Кале ферибот
Цените на билетите и Резервации


Книга Кале Фери Билети
со П & О Ferries, DFDS Seaways, Norfolkline или LD линија Ferries за фериботи и да отпатуваат од Кале до Довер и Folkestone онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Кале патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Кале и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

Повеќе Кале

Кале е град позициониран cosily во францускиот регион Север-Па де Кале.

Кале се наоѓа директно спротивна Довер, Со поглед на Хетеро за себе Довер. Ова право е најтесните можни поени преку каналот, само 33 километри широк, па оттука и изградбата на каналот тунел таму и локацијата на двете пристаништа.

Ако стоите на брегот на Кале, на јасен ден ќе бидат во можност да се види Довер; што е 33 само Kilometres веднаш! Внимавај за белите карпи. Како најблиска пристаниште во Франција во Довер, Англија стана обврзувачки фактор за трговија и туризам меѓу Франција и Англија, преку Ла Манш.

На пристаништето на Кале нуди ферибот услуги во Англија, преку Ла Манш и затоа е фаворит на денот пикник дестинација меѓу Британците.

П & О Ferries во Кале ферибот терминал
Кале Ferries

Кале е поврзан со Довер во Англија од страна на ферибот услуги управувана од страна на П & О Ferries, DFDS Seaways, Norfolkline и LD линија Ferries. ферибот премини меѓу Кале и Довер се обично околу час 1 30 минути и има околу 136 пловидбите поминуваат дневно. На проверка во време е 30 минути пред заминувањето за возила и 45 минути пред заминувањето за нога патници.

Друга популарна ферибот пат е Довер до Dunkirk (Во близина на Кале) која е управувана од страна на DFDS Seaways и трае околу 2 часа.

Бесплатен паркинг објекти се достапни во предниот дел на ферибот терминал Кале и максималниот престој е три дена.

На пристаништето во Кале е исто така директно поврзани со системот на францускиот автопат. На A26 / E15, која обезбедува пристап до срцето на Франција, вклучувајќи го и Париз и пошироко и A16 / E40, портал на Бенелукс и северните европски системи на автопатот. На A16 / E402 насочува во западна Франција.

Патниците кои патуваат од ферибот од Довер до Кале / Dunkirk одат преку француски проверки пасош / лична карта во Велика Британија пред поаѓање, отколку по пристигнувањето во Франција. Патниците кои патуваат во друга насока од Кале / Dunkirk на Довер со ферибот одат преку француски проверки излез и проверки Велика Британија пасош / лична карта во Кале / Dunkirk пред поаѓање, и царински проверки Велика Британија при пристигнувањето во Велика Британија.


Туристички атракции во Кале, Франција

Кале не е само познат по тоа што важен ферибот пристаниште поврзува Франција и Англија, но исто така и како развој на туристички центар со своето богато културно наследство, музеи, француски гастрономските задоволства, разиграните ноќен живот и belfries, (опсада кули изградени за да се заштити градот од напади ), што се УНЕСКО за светско наследство.

Популарни туристички и Туристички атракции во Кале се: -

Споменик на шест burghers
На "Les Шест буржоазија" е најпознатиот споменик на Кале извајаниот на Роден во 1895 и ја отсликува срцето рендерирање приказна од шест мажи кои себеси се предаде на кралот Едвард III да биде обесен, во надеж дека нивниот град ќе се најде својата слобода. На настанот кој се одржа на 4th август 1347 беше спречен поради кралот сопруга кралицата Филипа де Hainault кој побара нејзиниот сопруг да ги поштеди животите на шест угледни. Но, градот продолжува да биде под власт на англиски јазик до 1558. Да го одбележат настанот статуата беше отворена во јуни 3 1895.

Кале Town Hall
Градското собрание на Кале е едно од најважните обележја во Кале, главно поради својата архитектура и историско значење. Изградбата на камбанаријата на Градското собрание започна во 1911 и неговата главна цел беше да се логирате градовите Кале и Сен Пјер. Изградбата беше прекинат за време на Првата светска војна и конечно беше завршена во 1925. Архитектурата на објектот е во нео-фламански стил со тули и камен се истакнати материјали. Шпиц на камбанаријата стои 75 mtrs високи од каде електричен ѕвоно ѕвони секој час. Структурата на Градското собрание е толку разлика што тоа може да се види од милји околу.

Кале светилникот
На Кале светилникот со своите високи висина од 51 mtrs и 271 чекори за да се искачи на врвот може да се чини малку да се заморуваат, но неверојатно неверојатен поглед на градот Кале и Ла Манш, што можеш да искуство, е од еднаш во живот. Ако имаат среќа и небото е јасно што многу од нив и да се види на бели карпи на Довер, кои се 26 милји далеку.

Црквата Нотр-Дам / Eglise Нотр Дам
Изградбата на црквата Нотр-Дам беше во тек за повеќе од 100 години и мешавината на фламански и англиски архитектонски стилови може да изгледа малку чудно на почетокот, но тоа е најстарата црква во Кале, а исто така има значење, бидејќи тоа беше свадбата место за генерал Шарл де Гол и неговата сопруга Ивон во 1921. Имагинативна умовите на фламански ѕидари и англиски архитекти имаат дадено оваа структура надвор од обичните фламански готски изглед. Реновирање на црквата се уште е во тек од тоа време беше сериозно оштетена за време на Втората светска војна.

Кале Плажи
На плажите на Кале кои работат заедно на Опал Коска не само нудат одличен поглед на Ла Манш, но се дом на многу спортски и рекреативни објекти, како што се возење велосипед, вода спорт, пловење, пловење, ветер сурфање, кајакарство, кајак, песок пловење, џет ски, итн плажите се не-расипуваат и се граничи со голем број на ресторани и ресторани дали имате "во моментот" потреба да јадат. Ако не се многу на спортски лице има и други релаксација активности како што сончање, прошетка по шеталиштето како да уживаат во погледот на пристаништето.

Цитаделата
Цитадела од Кале е тврдина изградена од страна на Филип Ле Hurperel, Господарот на Булоњ во 1929 со придонесот на граѓаните на Кале, со цел да ги заштитат своите градот од напади. Таа првично служел како резиденција на Филип Ле Hurperel, Господар на Boulogne, а потоа во подоцнежните години работел англиските владетели како што се кралот Едвард Втори до 1558, кога, конечно, градот доби својата слобода. Кога градот го доби соединета во Франција, францускиот крал го реновиран во екстравагантен тврдина со изградбата на тврдината дизајниран од страна на Вобан.

Nieulay Форт
Кога Кале бил само мочурлив земјиште, тоа беше достапна само еден пат кој дојде преку реката Hames. Мостот Nieulay кој ги поврзувал Кале со Западот била заштитена со мала тврдина која е дизајнирана на таков начин, дека тоа може да поплави на земјиштето во предниот дел на градот, во случај на непријателски напад. Ова го направи невозможно за непријателот да влезат во градот. Но, поради нападите на изненадување од Французите во 1558 и шпански во 1596, на sluices може да се отвори и градот бил под опсада. Шпанскиот пат е изменета на тврдина, тоа што го прави посилен и помалку ранлив од напади. Денес, урнатините на тврдината се дел од прекрасен парк.

Постојат неколку начини да патуваат во Кале - со автомобил или тренер со ферибот премин, со автомобил со тунел врска со канали, или со Еуростар воз од Лондон, Ashford и Ебсфлит. Премини се одвива многу брзо. воз Еуростар трае само 1 час, час ферибот 1 30 минути, и каналскиот тунел само 35 минути од Folkestone до Кале.

Кале Евротунел Ле шатлот

Работи од Folkestone на западниот раб на Кале (Coquelles), овој автомобил шатл-служба, управувана од Евротунел трае околу 35 мин (иако само околу 20 мин во тунел) и нуди најбрзиот начин да патуваат помеѓу Франција и Велика Британија. Овој воз услуга е за патници со само автомобили, кои остануваат со своите автомобили за време на траењето на кратко патување, како што не постојат ресторани (со исклучок на ресторан за брза храна), но постојат тоалети.

Патниците кои патуваат од Folkestone за Calais одат преку француски проверки пасош / лична карта во Велика Британија пред да се качите на возот, отколку по пристигнувањето во Франција. Оние кои патуваат во друга насока од Кале во Велика Британија од страна на Евротунел поминат низ Велика Британија пасош / лична карта и царински проверки во Coquelles пред да се качите на возот, отколку по пристигнувањето во Велика Британија.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни Кале ферибот

Најдобра гаранција Кале ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна П & О Ferries, DFDS Seaways, Norfolkline или LD линија Ferries патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Кале. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Кале ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Кале ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Кале да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Кале Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Кале ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Кале во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи на Кале и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал