Castlebay Ferries

Castlebay Патнички и автомобили Ferries

Castlebay цените на патнички и автомобил ферибот билет, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Castlebay да Oban и Хебриди Острови.

Споредба на сите достапни Castlebay ферибот цените на билетите во реално време и закажете најевтиниот достапни Castlebay автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Castlebay, Oban и Хебриди Острови со Каледонски Mac Brayne (Calmac) Ferries фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Castlebay Фери
Цените на билетите и Резервации


Книга Castlebay Фери Билети
со Каледонски Mac Brayne (Calmac) Ferries за фериботи и да отпатуваат од Castlebay да Oban и Хебриди Острови онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Castlebay патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Castlebay и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Castlebay

Castlebay е село град на Barraa во надворешниот Хебриди на Шкотска. Таа се наоѓа на јужниот брег на островот, и со поглед на заливот во Атлантскиот Океан доминира замокот Kisimul.

Селото е дом на главната Calmac ферибот терминал и е сообраќаен центар за повеќе од една centuryl. Пареа фериботи биле познати да се патува помеѓу Castlebay и Oban во доцните 1800s, иако со озлогласениот услови за патување.

Во 1980s, автомобил ферибот терминал Roll-on-се тркалаат-оф конечно беше изградена во Castlebay, овозможувајќи многу поголема фериботи да пристигне на Barra. И помеѓу 1989 1998, МВ Господарот на острови патувал секој ден од Oban, Castlebay и Lochboisdale на островот Јужна Uist, понекогаш запирање на Isle of Mull. Во 1998, МВ Clansman заменува МВ Господарот на острови на работи на Oban-Castlebay-Lochboisdale.

Сите фериботи до и од Castlebay се управувани од Каледонски Mac Brayne (Calmac) Ferries.

Замокот Bay јахта пристаништето и ферибот пристаниште

Castlebay некогаш беше просперитетна харинга порта во 19th век, со до 400 бродови во пристаништето и лекување и пакување фабрики брегот. Во денешно време, главната поморскиот сообраќај во пристаништето доаѓа од фериботи Calmac од Mallaig, Lochboisdale и Oban.

Како што сугерира името, Castlebay има замок во заливот својата, средновековната остров-тврдина на замокот Kisimul тоа е домот на предците на кланот MacNeil. Таа е отворена за јавноста и се пристапи од страна на мал ферибот што тече од хелинг на дното на Широк Сокак.

Приказната за Castlebay е длабоко испреплетени со приказната за кланот MacNeil и на замокот Kisimul, замокот во заливот по што Castlebay носи името. Barra му беше доделена на клан MacNeil од Александар, Господарот на острови, во 1427. Кланот се одржа на него за 411 години, и покрај повремен напорите на нивните соседи, додека Родерик MacNeil истрча на пари во 1838, а се продаваат Barra полковник Џон Гордон на Cluny. Во 1851 Гордон брутално расчисти голем дел од островот на своите жители (нешто што тој, исто така и во други делови на Западен острови) за да се направи простор за овци.

Полковник Гордон почина во 1856, а не во голема мера недостасува или оплакувала островјаните кои останаа. Следното се богати со брзо шема имаше доста повеќе придобивки за локалното население и од 1869 Castlebay стана центар на рибарска индустрија која брзо се виде 400 мали рибарски чамци базира тука, заедно со придружните gutting, лекување и чување објекти.

Но, додека оваа приказна има резонанца со многу други низ висорамнини и островите на Шкотска, има повеќе позитивни крај. Во 1937 американскиот архитект Роберт MacNeil, кој бил признат како 45th клан началникот на MacNeils, го посети Barra веднаш по отворањето на пистата на островот. Го купи поголемиот дел од имот Barra изгуби во 1838.

Во 2000 тековната LAIRD, Иан MacNeil, изнајмени возобновената Kisimul замокот да Историски Шкотска за 1000 години за изнајмување на едно шише виски и 1 £ една година. И во 2003 почна процес кој ќе доведе до јавна сопственост на целиот остров, без трошоци.

Со 1894 имаше три пареа неделно поврзува Castlebay со Oban и Castlebay Хотелот е отворена. Црква на Шкотска, која е изградена со поглед на пристаништето на оваа претежно католичка остров во 1892 не напредува: зградата останува и денес, но е напуштена. Католичката црква на Пресвета Богородица ѕвезда на морето, изградена во 1889, поминаа многу подобро.

Пресвртница во среќата Castlebay дојде со снимањето тука на Виски Galore Комптон Мекензи во 1949. Настаните зад приказната се базира на блискиот Eriskay, но верзија на британската филмска индустрија Barra стави на мапата. Тоа, исто така, се чуваат на Castlebay Хотел целосно окупирани текот на периодот на снимањето на филмот.

Castlebay денес има два хотели и голем број на куќи за гости и B & B, плус голем број на продавници, банка, бензинска пумпа и болница. И бидејќи 1992 Castlebay гимназија обезбеди целосно средно училиште објекти. До тогаш Barra учениците кои учат за Highers мораше да се качи во Stornoway и посетуваат училиште таму. Кон западниот дел на селото е Dualchas, одлична наследство центар на Barra.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни ферибот Castlebay

Најдобра гаранција Castlebay ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Каледонски Mac Brayne (Calmac) Ferries патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Castlebay. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Castlebay ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Castlebay ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Castlebay да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Castlebay Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Castlebay ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Castlebay во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Castlebay и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал