Ciutadella Ferries

Ciutadella Патнички и автомобили Ferries

Ciutadella цените на патнички и автомобил ферибот билет, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Ciutadella да ALCUDIA и Barcellona.

Споредба на сите достапни Ciutadella ферибот цените на билетите во реално време и закажете најевтиниот достапни Ciutadella автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Ciutadella, ALCUDIA и Barcellona со Balearia Фери линии фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Ciutadella Фери
Цените на билетите и Резервации


Книга Ciutadella Фери Билети
со Balearia Фери линии за фериботи и да отпатуваат од Ciutadella да ALCUDIA и Barcellona онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Ciutadella патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена кале и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Ciutadella

Се наоѓа на западниот брег на островот, Ciutadella е стилски место за посета, која е добро позната по раскошни рибни ресторани служат локалната улов на денот.

Иако Град кале е поранешен трговски и културен центар на Менорка, длабочината на историјата, културата и ноќниот живот тука често зема посетители од изненадување.

За оние посетители на Менорка кои никогаш не се впушти надвор од одморалиште Син Бу посета на Ciutadella на екстремни западниот брег на островот ќе биде вистински ги отворило очите, и се надевам дека ќе се покаже дека има повеќе на островот од мрзливи дена поминати на плажата.

Стариот област мора да се посети за тоа уличка, места (Palacio del Conde de Torresaura, Паласио Salort, Паласио vivo, Паласио Гора). Малиот пристаниште кале е високо туристички места со него столб со ресторани.

Фери Порт зајдисонце
Ciutadella историја и туризам

Ciutadella Менорка - Прекарот Вела јас Бела ( "Стариот и убавина"), првично беше основана од страна на Картагина. Секогаш во конкуренција со Mahón, Ciutadella бил главен град на Менорка (Менорка) за време на мавритански окупација и во тоа време беше познат како Медина Minurqua. Откако бил фатен од страна на христијанските сили на Алфонсо II бил анексиран на круната на Арагон и стана важен Средоземното трговски центар со зафатен порта.

Најзначајните датум во историјата на кале е 9th јули 1558, за тоа беше на овој ден дека градот бил нападнат од страна на голема турска војска под озлогласениот Барбароса. Еден армада на 140 бродови, носи некои 15,000 добро подготвени војници нападнаа пристаништето и го опседнал градот за 8 денови. Бранеле само мал број на мажи, Cituadella набрзо падна и беше речиси целосно уништен од страна на силите на освојувањето. Сите преживеаните жители кале (над 3,000) беа земени во Турција и продадени во ропство во Истанбул. Единствената зграда на забелешка која го преживеа оваа пустош беше век катедрала 13th, голем дел од остатокот не е обновен до 17th век.

Поголемиот дел од луѓето ќе влезе Ciutadella за прв пат од страна на патот, возење минатото на новиот споменик, на обиколницата на новиот град бајпас. Тоа е прекрасна статуа на одгледување маало и го симболизира познатиот Ciutadella фиеста "Fiesta de San Juan". Обично слави на крајот на јуни, а не да се пропушти ако сте доволно среќни да бидам тука кога е вклучен.

Пристаништето, тесен влезот, е една од најмалите пристаништа на Медитеранот. Тука, седат во добра фирма во еден од кафулињата на Пристаништето, може да се доживее, за мене, она што Менорка е за сите. Опуштено и искапен во сончевина, гледање на чамци Боб нагоре и надолу и на луѓето шетање по - грижи на светот ќе исчезнат. Еден од најдобрите места за да ја видите на пристаништето е од градскиот плоштад, Плаза де е роден. Во центарот на плоштадот е доминирана од страна на обелиск која прославува одбраната на градот во 1558 кога беше нападнат од страна на Маврите.

На едната страна на плоштадот е на Town Hall спроти ова е палата Торе Саура. Отворени за јавноста и на страна на ова е алејата, што доведува до во стариот град.

Поголемиот дел од улиците се тесни и типично медитеранска. Сводовите на Ses Voltes обезбеди добредојде сенка од сонцето додека шопинг по должината на главната улица.

Ciutadella остана главниот град на островот до доаѓањето на Британците во 1708, но дури и по ова продолжи како религиозна престолнина на Менорка, поради одбивањето на Епископот да се движат.

Ciutadella денес е атрактивен град со население од околу 28,000, тоа има живописен пристаништето и шармантна стариот квартал, што е задоволство да се истражуваат. Иако малку остатоци од арапскиот занимање (благодарение на Турците), Ciutadella уште има многу да понуди во начинот на архитектурата, фали неколку прекрасен барокна и готски цркви и некои раскошни палати, кои датираат од возобновувањето на градот во текот на 17th и 18th векови.

На главниот плоштад - Пласа d'es Борн, поранешен Арапски парада земјата, се наредени со импресивни згради и е еден од најатрактивните плоштади во Шпанија. Во центарот на плоштадот стои обелиск во спомен на турската инвазија, други објекти на интерес вклучуваат Town Hall, Палау де Torresaura, Палау Salort и Teatre Општински d'es роден.

Готска катедрала во Пласа де ла Catedral започна во 13th век на поранешниот местото на Арапската џамија, таа преживеа страдањата на Турците во 1558, но иронично претрпел повеќе оштетувања за време на Шпанската граѓанска војна (1936-39), кога поголемиот дел од нејзините мебел биле уништени, нео-класичен пред влезот датира од 19th век.

Постојат голем број на други прилично плоштадите низ градот, меѓу нив и на Плаза Libertat, кој се наоѓа во близина на манастирот Августин, покриени своите пазари жив со локалното население шопинг за свежи производи, Пласа Нова, полна со жив кафулиња и барови, Пласа г 'es Esplanada и Пласа dels игли, две зелени плоштади совршен за ал фреско јадење, и на Плаза Алфонс III кој што го означува местото каде што патот од Mahón достигна стариот градски порти.

Атрактивните порта, која се наоѓа на долго кривули влезот, се наредени со традиционални рибарски чамци, од една страна и јахти и задоволство занает од друга страна, го посети во утринските часови, и ќе видите рибарите кои пристигнуваат со денови фати, свежи и подготвени за снабдување крајбрежен ресторани. Ciutadella пристаништето е малку плитки, па оттука и британскиот предност за Mahón, се уште е зафатен порта и има ферибот врската со ALCUDIA во соседна Мајорка.

Некои од само остатоци од арапскиот окупација може да се види по должината на сед Voltes, На пешачка патека, која трае од катедралата на Пласа Нова, меѓу засводен мавритански archways ќе најдете некои одлични малку продавници за сувенири, каде можете да купите сувенири на вашата посета на убава кале.

На северо-западно од Ciutadella ќе најдете развој на намена изградена одмор наречени Лос Delfines, која ги зема во одморалиштата на Cala n Forcat и Cala n Blanes, во областа на карпести приливи и мали заливи, најдобрите плажа во оваа област е во Cala n Blanes. На југ, ќе ги најдете на одморалишта на Cala Бланка и Cala Santandria заедно со малото село Син Cabrisses.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни ферибот Ciutadella

Најдобра гаранција Ciutadella ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Balearia Фери линии патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од кале. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Ciutadella ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Ciutadella ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Ciutadella да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Ciutadella Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Ciutadella ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Ciutadella во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да кале и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал