Folegandros Ferries

Folegandros Патнички и автомобили Ferries

Folegandros цените на патнички и автомобил ферибот билет, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Folegandros да Anáfi, IOS, Kimolos, Koufonissi, Милош, Миконос, Наксос, Парос, Пиреја, Санторини, Serifos, Sifnos, Sikinos, Сирос и Thirassia.

Споредба на сите достапни ферибот цените на билетите Folegandros во реално време и закажете најевтиниот достапни Folegandros автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Folegandros, Anáfi, IOS, Kimolos, Koufonissi, Милош, Миконос, Наксос, Парос, Пиреја, Санторини, Serifos, Sifnos , Sikinos, Сирос и Thirassia со Anek Фери линии, LANE море линии, Егејска брзина линии или море авиони фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Folegandros ферибот
Цените на билетите и Резервации


Книга Folegandros Фери Билети
со Anek Фери линии, LANE Море линии, Егејска брзина линии или море авиони за фериботи и да отпатуваат од Folegandros да Anáfi, IOS, Kimolos, Koufonissi, Милош, Миконос, Наксос, Парос, Пиреја, Санторини, Serifos, Sifnos, Sikinos, Сирос и Thirassia онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Folegandros патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Folegandros и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Folegandros

Folegandros се наоѓа во јужниот Киклади bertween Sikinos и Милош на растојание од 105 наутички милји од пристаништето Пиреја. Островот има површина од 32sq милји и крајбрежјето на 40km. Folegandros може да се постигне со ферибот чамци заминување од Пиреја, додека во летниот период постои поврзаност помеѓу Folegandros и други Cycladic isalnds како Санторини, IOS, Наксос и Милош.

Folegandros има малку во начинот на пакет туристички убавини или главните патишта и оние кои доаѓаат на островот во потрага по организиран водни спортови, дискотеки и диви ноќниот живот ќе бидат разочарани.

Но недостатокот на ноќниот живот не значи недостаток на добри ресторани и кафулиња за крајот на краиштата, на тивка остров, но откако ќе се стигнува преку ридовите во самотија, мирис на мајчина душица, оригано и низа на шарени цвеќиња во тој пролет, што подобар начин да се стави крај на денот, отколку со еден убав оброк и некои добро вино? Како и нејзините соседи Sifnos и Милош, Folegandros кујна не е gentrified уште.

Folegandros ферибот пристаниште

Folegandros е еден од оние мали, тивок острови каде што времето се чини дека престанаа. Тоа е многу прототип за типични грчки остров, со чистите води, бели куќи и малку ветровитите улици.

Се наоѓа во јужниот дел на Киклади близина на островите на Милош и Sikinos. Островот има површина од 32 квадратни километри и население од 558. Тоа е уште една голема сува карпа во средината на морето, а не правилно остров каде вода за пиење и земјиштето погодно за одгледување се ретки.

Луѓето што живеат таму имаат како главен извор на приходи на високите приходи од туризмот како на островот е место на сеќавање и размислување за многу познати личности. Природната убавина на островот е врз основа на своите диви карпести карактер, наметнување вертикални карпи води кон темно сино море и бројните мали затскриено плажи со чистите води во боја на сите нијанси на сина и зелена боја. Постои порта хеликоптер, но вода за пиење се уште ќе пристигне на островот со танкери кога времето го дозволува тоа. Теренот е ридско со не е важно т економија не е. Култури се ограничени и луѓето главно ангажирани во риболов. Главната економијата на островот е туризмот, бидејќи на островот има многу живописни локации и плажи.

Иако овој остров припаѓа на "помирни" категории, на островот може да се добие многу зафатен, во главна сезона главно од грчки туристи. За неколку локални жители ова е благослов, со тоа што го нивниот остров жив. Повеќето од нив се вклучени со риболов и земјоделство, а на екстра пари за туризам носи ги прави способни да останат тука во зима, како и. Иако Folegandros има малку во начинот на туристичките убавини или патишта, таа го привлекува се повеќе и повеќе посетители секоја година -chiefly оние кои се во потрага по осаменост блиску до природата и далеку од духот на други космополитски острови, како што Санторини, Родос, Миконос или Крф.

Folegandros историја

историја на островот не е многу добро познат во детали, но постојат докази дека тоа била населена во многу рана фаза. Во 2nd Милениа п.н.е., веројатно се под минојската, Критски, владеење. Островот е именуван од Folegandros, кој според традицијата, беше лидер на доселениците. Подоцна, во 8th век п.н.е., островот бил населен од Dorians, грчки племиња од север. Во 5th век пред нашата ера бил под атински доминација. Конечно бил освоен од Римјаните кои го користат како место на прогонство.

На островот дели истата судбина како и речиси сите Cycladic острови во АД 13th век, кога Венецијанците го нападна и го направија област војводство на нивната сопствена земја, со Наксос како центар. Ова траеше повеќе од 400 години, кога Турците го освоиле Грција. Folegandros беше ослободен во 19th век по војната за независност избувнал.

Што да се види

На островот има три основни села, сите вреди да се посети. Главен град е Кора, која е сообраќајот без мало село со многу таверни и продавници. Еве, на Кастро лежи, која била област на град изграден како тврдина. Исто така можете да ја посетите црквата на Пресвета Богородица (Панагија) над Кора, која има икона вели дека многу чуда. Градот Folegandros е еден од најубавите во Киклади. Тој е романтичен место со силна средновековниот карактер, со голем број на цркви и замокот, изградена во 1212 како заштита против пиратите. Првично градот Folegandros беше ограничена внатре во границите на замокот за заштита, но со текот на времето и постепено исчезнување на пирати градот "истури" надвор од ѕидовите и стигна до морето брегот. Замокот е изграден на карпа 200 метри над морето е повеќе од еден ред на стража куќи определено замокот, стил многу честа појава во Киклади. Во внатрешноста на замокот има сите стари живописен куќи и голем број на цркви со црквата Pantanassa се најпосетуваните бидејќи има неверојатен поглед кон морето.

Самиот град се состои од мал плоштад варосани куќи изградени во комплекс начин да комуницира со голема мрежа од тесни бели улици кои создаваат мали дворови, ликвидација коридори помеѓу шарени цвеќиња, jasmines, bougainvilleas и саксии со босилек. Новиот квартал е само како убава, со тесни улички, зачекори ѕидови, дворови, дрвени тераси и обично Егејска цркви. Над градот Folegandros на врвот на карпа се наоѓа најкарактеристичните структура на островот, црквата Панагија. Тоа е изграден на врвот на антички храм и еден можат да се видат својата архитектура приклучи на христијанската зграда. Но, веројатно најважната карактеристика на црквата е поглед кон морето и во непосредна близина на островот Sikinos.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни Folegandros ферибот

Најдобра гаранција Folegandros ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Anek Фери линии, LANE Море линии, Егејска брзина линии или море авиони патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Folegandros. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Folegandros ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Folegandros ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Folegandros да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Folegandros Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Folegandros ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Folegandros во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Folegandros и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал