Калимнос Фери

Калимнос Патнички и автомобили Ferries

Калимнос цените на патнички и автомобил ферибот билет, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Калимнос да Astypalea, Хиос, Кастелоризо, Кос, Lesvos, Sigri, Наксос, Nisyros, Парос, Пиреја, Родос, Самос, Karlovassi, Солун и Tilos.

Споредба на сите достапни ферибот цените на билетите Калимнос во реално време и закажете најевтиниот достапни Калимнос автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Калимнос, Astypalea, Хиос, Кастелоризо, Кос, Lesvos, Sigri, Наксос, Nisyros, Парос, Пиреја, Родос, Самос , Karlovassi, Солун и Tilos со Сина ѕвезда бродска линија фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Калимнос Ferries
Цените на билетите и Резервации


Книга Калимнос Фери Билети
со Сина ѕвезда бродска линија за фериботи и да отпатуваат од Калимнос да Astypalea, Хиос, Кастелоризо, Кос, Lesvos, Sigri, Наксос, Nisyros, Парос, Пиреја, Родос, Самос, Karlovassi, Солун и Tilos онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Калимнос патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Калимнос и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Калимнос

Калимнос е прекрасен остров на Додеканезите, во близина на брегот на западна Турција.

Економијата на грчкиот остров беше врз основа на сунѓер риболов во минатото и на островот отвори своите граници за туризам неодамна, по исчезнувањето на оваа активност, и стана познат за алпинизам на. Ова е причината зошто жителите се чуваат својот традиционален начин на живот и обичаи, кој им дава на островот уникатна атмосфера и многу шарм.

Луѓето тука живеат од риболов и продажба на сунѓери, туризмот и некои земјоделство: овошје, маслинки и зеленчук се одгледуваат во долините. Исто така, постојат пчелари тука и Калимнос мед е познат во цела Грција.

Луѓето Калимнос имаат различен и силна дијалект од другите жители на Додеканезите некои велат дека тоа се должи на нивната дорски корени.

Калимнос ферибот пристаниште
Што да видите во Калимнос

Во главниот град на островот Pothia (Калимнос), која ќе се најде убав музеј за островот. Исто така постои и прекрасна црква тука посветен на Христос. Исто така постои и женски манастир, Ag Савас, која е отворена за јавноста и е добро вреди да се посети. Не заборавајте да го носат долго здолниште и за покривање на рамената, ако сте жена, и да носат долги панталони, ако сте човек. Исто така, постојат неколку сунѓер фабрики можете да ја посетите.

Chorio е стариот град, и тука можете да ја посетите замокот на Златна рака (Касто Chrysocheiras), каде на витешкиот ред на Свети Јован престојувал. Исто така постои и тврдината од 9th проценти на. АД, Пера Кастро, и остатоци на црква од 5th век: "Исус од Ерусалим". Во текот на ридот источно од пристаништето огромен крст доминира над градот Pothia. Туристичките центри Калимнос се Vathy за да се скрие на исток во длабоко залив и речиси невидливи, ако се поминува со брод. Vathy е најстариот зелена површина на Калимнос, тоа е само пред неколку години, пред развојот на туризмот, кои Vathy беше едно мало село на земјоделците и рибарите.

Masouri наоѓа веднаш до Myrties во северо-западно Калимнос. Тоа е најразвиен одморалиштето Калимнос со неколку хотели и други сместување. Myrties наоѓа во северниот дел од островот, во непосредна близина на малиот остров Telendos кои ги користат за да се илјадници години пред да се поврзани со остатокот од островот. Од Myrties таму е брод кој секојдневно оди на Лерос во 13.00 на мали најјужниот порта на Лерос Xirokampos.

Имало некои планови за поврзување на Калимнос со Лерос со мост на повеќето тесен правците на два острови во северниот дел. Тоа не може да биде толку тешко како што изгледа, бидејќи постојат некои мали острови во правците на Glaronisia и Leriko НИСИ кој може да се користи како врски со тој мост.

На малиот остров Telentos е неколку минути со брод од Myrties, постојат некои убави таверни и вреди да се посети.
Друга зафрлено село Калимнос е Агиос Петрос на североисточниот дел на островот. Малото село има само неколку жители и мал таверна. Многу навредуваат постои пат кој ги поврзува Агиос Петрос со Калимнос Pothia град. Во селото има мала плажа и е идеално место за риболов и нуркање.

Pserimos е мал остров меѓу Калимнос и Кос, постојат некои убави плажи и таверните на тој мал остров. Секој ден има excurtions да Pserimos од Pothia и е добра идеја за еден ден патување.


Што да направите во Калимнос

Постојат водени на островот, и нуркањето е задолжително за навивачи. Ти дефинитивно треба да оди на екскурзија во Telendos и Pserimos, како и. Тоа е мал остров, понекогаш се нарекува Заспаната Принцеза, и беше дел од Калимнос до вулкан ерупција разделени на два острови во АД 535.

Исто така треба да се обиде на топли бањи Терма во кои се вели дека треба да се лекува. За оние кои сакаат качување Калимнос во обид за зајакнување на својата туристичка последните години стана популарна дестинација за планинарите од целиот свет. На островот е идеален за тој спорт, бидејќи е планински и има многу пештери.

Во Sykati на север со кои се соочува Лерос е еден од најпопуларните пештери што се користи за качување. Пештерата неколку децении назад, беше место каде овчари имале нивните кози и брод таму.
Во Калимнос ќе најдете исто така екскурзија чамци кои нудат daytrips да Кос, Лерос и Турција.
Ако сте тука јули 27, на островот Света, Агиос Pandeleimon, се слави со голема гозба.

Калимнос Плажи

Единствениот песочни плажи на Калимнос се наоѓа на западниот брег: Elies и Kantouni. Myrties и Masouri се популарни плажи, и исто така, ќе најдете убаво песочни плажи во Arginontas и Агиос Петрос. Paradise Beach е за островот nudists.The го развиеме добра патна инфраструктура, така што е лесно да пристапите до сите плажи на островот со автомобил или мотор.

Калимнос Ноќен живот

Ноќниот живот на Калимнос е доста добар и различни. Повеќето барови, ресторани и кафетерии во Pothia, Myrties и Masouri. Постојат многу ресторани по должината на шеталиштето на пристаништето во Калимнос. Таверните со локални специјалитети ќе најдете, како и во Horio.

Калимнос храна: Има многу, таверни и кафулиња на островот. Mirmizeli и Mytzithra се локални специјалитети вреди да се проба! Во пекари Калимнос ќе најдете многу слатки како баклави и Galaktoboureko. Се обиде на локалните rasks "Paximadia". Свежа риба ќе ги најдете во сите кафеани и ресторани. Обиди се со скара октопод и variouw морски плодови како urchines, pinnes (големи остриги), achivades (остриги) и fouskes кои биле фатени од страна на локалните нуркачи. Сите оние вкусни деликатеси на морето се најдобар мезе за узо.

Калимнос шопинг Постојат неколку продавници на островот, каде што може да се добие познатиот Калимнос сунѓер. Можете исто така треба да добие тегла на локалните мед.

Прв околу Калимнос

Локалните автобуси се поврзете Pothia со некои од плажите, како и селата Myrties, Masouri, Vathy и Емпорио. Исто така, постојат такси-возила и возила за изнајмување.

Како да дојдеме до

Локалниот аеродром нови и modern.There дневни летови до и од Атина. Калимнос исто така е поврзан со фериботи со Pireus, како и на островите Родос, Патмос, Самос, Lipsi, Лерос и Crete.There се исто така catamarans и hydrofoils што ги поврзува Калимнос со други Додеканези Острови. Мали фериботите имаат чести врски со Кос (Mastihari) Затоа, ако доаѓаат со чартер лет ќе можат да летаат до Кос и да се Калимнос рок од еден час. на мало море ANEK линија е базирана на Калимнос и малиот ферибот Калимнос поврзува секојдневно Калимнос со Лерос, Lipsi, Самос и Agathonisi.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни ферибот Калимнос

Најдобра гаранција Калимнос ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Сина ѕвезда бродска линија патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Калимнос. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Калимнос ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Калимнос ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Калимнос да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Калимнос Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Калимнос ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Калимнос во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Калимнос и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал