Кеа Фери

Кеа Патнички и автомобили Ferries

Кеа цените на патнички и автомобил ферибот билет, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Кеа да Kithnos, Lavrio и Сирос.

Споредба на сите достапни Кеа ферибот цените на билетите во реално време и закажете најевтиниот достапни Кеа автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Кеа, Kithnos, Lavrio и Сирос со Anek Фери линии фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Кеа Ferries
Цените на билетите и Резервации


Книга Кеа Фери Билети
со Anek Фери линии за фериботи и да отпатуваат од Кеа да Kithnos, Lavrio и Сирос онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Кеа патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Кеа и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

Повеќе Кеа

Kea е дел од групата Киклади на грчките острови. Тоа е исто така познат по името Tzia и лежи на југ од градот Lavrion, Attican во близина на Атина.

Кеа се надева на важни археолошки локалитети, локации на уникатните природни убавини, прекрасните плажи и живописните села сигурно вреди да се посети. Ноќен живот се концентрирани главно во Vourkari и повеќето сместување во Korissia.

Оваа исклучително живописен остров се наоѓа во близина на југо-источниот брег на Атика. Се издига на местото на морето струја на Cavo D'Oro, се граничи со Егејското Море и Јужна Eboic Залив (заливот во јужниот дел на островот Evya). На островот има 1790 жители. планински маси, кои се среќаваат во поголемиот дел од Кикладите, се прекинува со мали долини ретко засадени со винова лоза и овошни дрвја и се кандидира право надолу кон морето, отворање надвор во прилично малку заливи. Од западната страна на островот е Агиос Николаос залив, а длабоко во себе го пристаниште Korissia, кој се смета за еден од најбезбедните природни пристаништа во Средоземното Море.

Кеа ферибот пристаниште

Kea е позната по многу нешта. Таа има исклучителни плажи и еден од најдобрите систем на патеки и патеки на секој грчки остров. Кеа е рај турист со нумерирани правци, кои ве однесе низ различни landcapes на далечински заливите и урнатините на антички градови.

Ресторани на Кеа се меѓу најдобрите во Грција и во текот на летото има голем број на културни настани, и на отворено кино со нови првиот рок филмови (обично на англиски јазик), кои се менуваат на секои 2 денови.

Поради неговата близина на Атина (само 2 часа со автобус и траект) Кеа отсекогаш била популарна со Атињаните кои имаат викендички тука дека тие го користат само за повремени викенди во текот на летото и во поголемиот дел од август. Но, дојде било кое друго време и вие нема ни да ги види. Ако сте во потрага за еден остров кој е во близина на Атина, но има чувство на островот многу подалеку, тогаш Кеа може да биде место за вас.

историја

Кеа некогаш беше наречен островот Вода, Ydroussa, и се верува дека името е поврзан со вода на нимфи, кои живееле тука според митологијата. Поради тоа што беше толку убава островот на боговите "доби љубоморни, и го испрати на лав да пустоши земјата. Нимфите избегале, и како дополна, на островот секнува. тогаш Keans праша синот на Аполон Aristaeus за помош, а тој изгради храмот на Зевс, кој освен што е највисок бог, исто така, беше оној кој ја испратил дожд. Ова не му се допадна, и нимфи ​​и водите се врати, давајќи Кеа плодна почва со добра жетва.

На островот е населен уште од времето на неолитот, а подоцна, во 6th проценти од., На поет Симонид роден тука. Островот беше доста успешен и е познат по своите Кин закон, кои го направија сите граѓани кои живеел 70 извршат самоубиство со пиење пелин, кои се уште расте на островот. Во 13th век, островот бил управуван од страна на Венецијанците, и 300 години подоцна од страна на Турците. Во меѓувреме, Кеа честопати беше рација од пирати, и локалните жители, многу страдаше. Поради тоа не е чудно што Кеа беше еден од првите грчки острови да се запишат во војна за независност во 1821. Во 1930, беше ослободен.


Што да се види

Најпознатите глетка на островот е лавот Кеа, или Lionda. Тоа е голем, архаичен скулптура на митски лав (види историја). Манастирот на Пресвета Kastriani е исто така вреди да се посети, и може дури да останам тука во една од нејзините клетки. Манастирот датира од 18th век.

Во Ioulis исто така има и неколку интересни цркви, како и древниот Акропол. Исто така, постојат античките остатоци од храмови во Korissia.

Што да се прави

На многу од плажите на Кеа постојат спортови на вода и плажа одбојката. Ако ви се допаѓа риболов, нема да биде сам, и таму е исто така мини голф.

Плажи

Постојат многу песочни плажи на Кеа, и само да споменам неколку, има Otzias, Koundouros и Korissia. На Koundouros ќе најдете повеќето од водени.


ноќен живот

Таму не е многу ноќен живот да се зборува за тука. Ioulis и Koundouros се чини дека се најдобрите места да се обратите за малку за тоа, но на двете села, а имаат таверни и кафулиња од барови и клубови.

храна

Има некои одлични локални специјалитети, да му се суди во таверните на Ioulis, Koundouros, Korissia и Vourkari. На локалните колбаси, свинско Антена "Paspala", сирење и вино се мора, како и некои од слатки направени од локалните мед.

Референци

Не постојат многу натруфен продавници за сувенири на Кеа, наместо него, ќе најдете голем број на рачно изработени керамика, резба дрво и leatherwear.

Снаоѓање низ Битола

Постои еден локален автобус кој ќе ве однесе до главните села. Јас не се пронајдени никакви информации за автомобил или велосипед за изнајмување, иако ..

Како да дојдеме до

Тоа е малку тешко да се добие тука, бидејќи таму не се многу врски брод. Најдоброто нешто што треба да направите е да се лета во Атина, а потоа се на ферибот или хидрофоил завршена.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни ферибот Кеа

Најдобра гаранција Кеа ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Anek Фери линии патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Кеа. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Кеа ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Кеа ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Кеа да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Кеа Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Кеа ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Кеа во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Кеа и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал