Котор ферибот

Котор Патнички и автомобили Ferries

Котор цените на патнички и автомобил ферибот билет, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Котор во Црна Гора и Бари.

Споредба на сите достапни ферибот цените на билетите во Котор во реално време и закажете најевтиниот достапни Котор автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Котор, Црна Гора и Бари со Azzurraline Фери фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Котор Ferries
Цените на билетите и Резервации


Книга Котор Фери Билети
со Azzurraline Фери за фериботи и да отпатуваат од Котор во Црна Гора и Бари онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Котор патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Котор и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Котор

Котор, Кој се наоѓа по еден од најубавите заливи во Црна Гора е во Котор, град на трговците и познати морнарите, со многу приказни да се каже.

Стариот град Котор е добро сочуван урбанизација карактеристична за средниот век, изградена помеѓу 12th и 14th век. Средновековна архитектура и бројни споменици на културното наследство го направија Котор на УНЕСКО наведени "светско природно и историско наследство".

Низ целиот град објектите се пресекувале со тесни улички и плоштади. Еден од овие плоштади содржи катедралата на Свети Трифун (Свети Трипун), споменик на римската култура и еден од најпрепознатливите симболи на градот. Црквата на Свети Лука (Свети Лука) од 13th век, црквата Света Ана (Света Ана) од 12th век, Црквата на Свети Георгиј (Света Марија) од 13th век, Црквата на исцелување Богородица (Gospe od Zdravlja) од 15th век, палатата на принцот од 17th век и Наполеон театар од 19th век се сите богатства кои се дел од богатото наследство на Котор.

Карневали и фестивали се одржува секоја година да им даде дополнителен шарм на овој најубавиот град на крајбрежните Црна Гора.

Котор Фери терминал
историски Котор

Иако нема точни информации во врска со основањето на Котор, археолозите веруваат дека тоа се зголеми на темелите на античкиот град Acruvium. Легендата тоа што Alkima, самовила, препорачува српскиот крал Стефан Душан, а не да се изгради свој град во ридиштата ", каде што чамци немаат пристаништето и каде што коњите се кандидира за", но наместо да се изгради во близина на морето. Во феникиски мит, градот бил основан по освојувањето Argonauts "за златното руно.

Котор е познат под многу имиња во текот на историјата, меѓу нив Katareo, проследено со Dekatera, Dekaderon и Katarum, меѓу другите. Археолозите го потврдија дека меѓу 7th и 4th век пр.н.е., првите доселеници во Котор беа Грци, проследено со Илирите, а потоа Римјаните, кој владеел со областа за 650 години.
Градот бил срушен од страна на Визиготите во 5th век од нашата ера, а подоцна стана дел од Византиската империја во 476 АД, и остана во рамките на оваа власт повеќе од 400 години. Котор стана главен град на заливот Бока Которска во 7th век по поранешниот главен град на Risan падна на напади од страна на словенечки племиња. Словенечкиот племиња, исто така доминираат Котор околу 10th и 11th век од н.е., кога областа беше управуван од страна Doklea и Зета.

Котор беше на повеќето просперитетна како српска држава во текот на Nemanjić династија на-1185 1371. Во тоа време, во Котор беше независна држава, кој живеел со свој статут. Српскиот владетел Стефан Немања воспоставено палата во главниот град.
Кога Турците го порази Немања Котор падна во криза како луѓе признаваат три различни владетели: унгарскиот крал, Венецијанската Република и босанскиот крал Твртко. И од 1391 да 1420, Котор уште еднаш беше независна држава, со војводата служат како глава господар.

Изменет град главата мајстори неколку пати пред да ги прифати венецијански власт во 1420-Венецијанците пресуди Котор до 1797. Овој однос се покажа взаемно корисна, бидејќи Венецијанците обезбеди заштита на Котор, но за време на отоманскиот напад, Котор обезбеди заштита на Венецијанците со високи ѕидови.

Од 1797 да 1814, Котор падна во уште еден период на транзиција, со Австрија преземање во 1797, проследено со Русија во 1806 и Франција од 1808 1813 да. Кога француската власт се урна во 1813, Митрополитот Петар I Петровиќ унифицирани Бока Которска со Црна Гора, иако на површина помина голем дел од следниот 100 години под австриската правило. Во 1918, во Бока Которска и Црна Гора стана дел од Кралството на Југославија.

Постојат три влезови во Старата Чаршија, вклучувајќи Порта Море 1555 која служи како главен вратата. Сместија под карпи на планината Ловќен, се граничи на север со краток, но насилен реката Škurda и на запад со подводен пролет Gurdić, Котор (по земјотресот во 1667) ги има сите карактеристики на барокниот град.

Слоеви на историјата докажуваат дека изградба на палати и становите не беше единствената вештина во овој град. Навигација, како и уметност, оружје и goldsmithing се подеднакво популарни занаети во Котор. Дури и владиката на Црна Гора Његош споменати Котор во неговата позната песна "Планината венец", кога тој пишува: "... во морето многу занаетчии ..."
Денес, Котор е на листата на место на светско наследство на УНЕСКО поради неговата принос на историски личности, вклучувајќи Фра Вито-архитектот на манастирот Дечани, Ловро Маринов Dobričević-сликар на икони, како и безброј морето капетани, дипломати, издавачки куќи и поети. Покрај тоа, овој град задржува уште една уникатна карактеристика-тоа е единствениот град каде што традицијата на поморската единство преовладуваше и продолжува! На mornarica Bokeljska (морнарица на заливот Бока Которска) активно работи за повеќе од дванаесет векови и се уште ја користи својата оригинална традиционална адмирал, облека, танц и церемонии.

Котор е исто така уникатен, бидејќи тоа е единствениот град на источниот брег на Јадранското Море, се наоѓа по име во историска и стратешки мапи. Стариот Котор била изградена како лавиринт за заштитни цели и тоа е многу лесно да се изгуби тука. Всушност, дури и на локалното население да се изгуби. Земете на погрешен чекор и ќе навивам далеку од вашата дестинација. Ова може да се случи дури и со карта на градот во рака. Сепак, во потрага по место, како што се катедрала 12th век Свети Трифун, ќе помогне, а овие обележја се наведени на речиси секоја туристичка мапа. Што може да биде уште потешко е да се најде места како поморски музеј, кој се наоѓа во внатрешноста на Grgurina палата, или изнаоѓање на плоштадите со смешни имиња како што се плоштадот решетката, плоштадот Брашно, плоштад и млеко плоштад кино.

За туристите, Котор треба да биде повеќе отколку само еднодневна посета. Сепак, ако сте притисне за време, на најдобар начин да се види колку од градот што е можно е да се започне на главната порта и работа на стрелките на часовникот. Од главното оружје плоштад, ќе одат право преку Брашно плоштадот на катедралата, а потоа замина на поморски музеј, директно на на плоштадот домување црквите Св Лука и Свети Никола и потоа си замина, која ќе те води назад од каде што започна од.

Azzurraline Ferries

Од 2001 Azzurraline е поврзување на италијанското пристаниште Бари (регион Пуља) со пристаништата на Дубровник (Хрватска), Котор (Црна Гора) Shenjin и Драч (Албанија), со редовни заминувања преку целата година, а со тоа создавање на идеална мост на Јадранското море, која се протега кон Балканот.

Во 2001, превозот компанија ASC Ltd, сопственик на бродот Azzurra - се наоѓа во Ла Валета, Малта - почна да се предвиди големи потенцијали за развој на Јужна Италија, и, особено, на Пуља регион кон Балканот. Така започна бродски врски со Хрватска (туристички услуги, кои работат секоја година во текот на летната сезона од јуни до септември), со Албанија (кои работат преку целата година) и со Котор (Црна Гора - многу нова услуга).

Благодарение на Azzurraline, регионот Пуља во денешно време е многу поблиску до Балканот. Azzurraline, на Maltaise компанија со италијански менаџмент, обезбедува висок квалитет на услуги и стандарди во текот на целото патување. Секоја година Azzurraline превезува повеќе од 50.000 6.000 патници и возила од Бари на спротивниот брег на Јадранското Море.

Ферибот-брод Azzurra поврзува италијанското пристаниште Бари во регионот Пуља со хрватското пристаниште Дубровник во текот на летната сезона, од јуни до септември (110 наутички милји - патување време: само 7,5 часот), со ноќно време надвор заминувања (Bari- Dubrovnik) и дење внатрешна заминувања (Дубровник-Bari).

Azzurraline, исто така, го поврзува пристаништето Бари на пристаништето во Драч во Албанија преку целата година (125 наутички милји - патување време: 8,5 часот). Фериботот работи три повици неделно, со двете нанадвор и навнатре ноќно време заминувања. Конечно, од 2005 Azzurraline исто така, се поврзува Бари со пристаништето во Котор Ирците (Бока Которска) во Црна Гора. Над услуга е ефикасен преку целата година со 2 повици неделно и секогаш, ноќно време заминувања (130 наутички милји - патување време: околу 9 часот). Со Azzurraline Хрватска, Црна Гора и Албанија се поблиску до Пуља.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни Котор ферибот

Најдобра гаранција Котор ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Azzurraline Фери патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Котор. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Котор ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Котор ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Да книга Котор автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Котор Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо ферибот цените на билетите во Котор, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Котор во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи во Котор и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал