Лерос Фери

Лерос Патнички и автомобили Ferries

Лерос патнички и автомобил ферибот билет цени, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Лерос да Калимнос, Кастелоризо, Кос, Патмос, Пиреја, Родос и Сирос.

Споредба на сите достапни ферибот цените на билетите Лерос во реално време и закажете најевтиниот достапни Лерос автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Лерос, Калимнос, Кастелоризо, Кос, Патмос, Пиреја, Родос и Сирос со Сина ѕвезда бродска линија фериботи онлајн со инстант потврда .

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Лерос Ferries
Цените на билетите и Резервации


Книга Лерос Фери Билети
со Сина ѕвезда бродска линија за фериботи и да отпатуваат од Лерос да Калимнос, Кастелоризо, Кос, Патмос, Пиреја, Родос и Сирос онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Лерос патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Лерос и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Лерос

Лерос се наоѓа меѓу Патмос Lipsi и Kalimnos во Додеканези Острови.

Лерос, како и повеќето од грчките острови е остров на мали плодни долини во сендвич меѓу тркалање зелени ридови, длабоко заливи и плажи прилично Лерос топографија е довеле до голем број села. Таа започнува на море и постепено се искачува до страни на ридот, чија самитот е доминирана од страна на остатоците на еден византиски дворец. Уште стои и денес се ѕид на колото и на црквата на Пресвета Богородица во неа.

Лерос е еден од најголемите и најдобрите природни пристаништа во Средоземното Море. Планински, зелен остров со високи карпи и многу мали заливи и села, Лерос е популарна одморалиште која се 'уште ја чуваат поголемиот дел од својата вистинска атмосфера. Една од причините е тоа што тој не е премногу зависна од туризмот.

Многу од зградите на островот се изградени во италијански стил, но исто така ќе се најдат оние типично грчки мали бели куќи со сини врати и прозорци.

Лерос ферибот пристаниште
Лерос Историја

Според митологијата, Лерос првпат беше населен од страна на божицата Артемида. Таа го испрати на Calydonian свиња да Етолија, каде што царскиот син Meleagros успева да го убие. Ја налути божица, тој беше убиен, и неговите сестри беа погодени со тага. Артемида потоа да ги претвори во кокошки и ги стави на Лерос која беше толку плодна тие секогаш ќе имаат храна.
Според друг мит. Првиот крал на Лерос беше Thessalos, син на Херакле.

Археолозите веруваат дека првите жители на островот биле народи од Мала Азија и Феникија. Учествуваше во Тројанската војна, а исто така се бореа против Персијците од атинските страна во 5th век пред нашата ера. Тоа беше тогаш владеел од Македонците и Римјаните.

Како и во случајот на повеќето грчки острови, Лерос бил злоставуван од страна постојано пиратски напади за време на средниот век, а за 300 години беше сопственост на манастирот Патмос. На витешкиот ред на Свети Јован од Родос зеде остров во 1319, а потоа Лерос беше нападнат од страна на Турците во 1522. Во 16th век припаѓаа на Венецијанците за кратко време.

Мажите на Лерос се бореше за време на војната за независност што избувна во 1821. За неколку години тоа беше слободен, но на Протоколот од Лондон потоа се сврте назад кон Турците во 1830. Италијанците пресуди на островот од 1912 и Лерос не е вратено на Грција додека не 1948. Тоа беше во тоа италијанска окупација, кога многу од денешните згради се изградени на островот, што му дава на италијански стил многу се изненадени да се најде тука.

Лерос е бојното поле на огромна офанзива во 1943 кога германските сили се обиде повторно да го освои островот од италијански, британски и грчки сили. На островот е во голема мера се бомбардирани за повеќе од еден и пол месец од 26 на септември до 16 на ноември, кога конечно се беше окупирана од страна на германските сили. Филмот "пушките на Navarone" веројатно бил инспириран од битката на Лерос, тоа е причината зошто островот фикцијата беше наречен Keros. Островот е обединета со Грција во 1948 како и остатокот на Додеканези Острови.

Што да видите во Лерос

Еден од највпечатливите карактеристики на Лерос е Кастро на Пресвета Богородица (Панагија Kastrou) кои кули над главниот град на островот Platanos. Таа датира од 11th век, и беше упориште на витешкиот ред на Свети Јован. Тука, исто така, постои музеј со наодите од различни временски периоди, како и старата црква.

Во Platanos стои на старата катедрала Агиа Параскеви. Самиот град е убаво за шетање наоколу во, и повеќето од куќите се изградени во 1800 е.

Во Alinda можете да ја посетите црквата Агиос Isidoros дека бил изграден на врвот на антички храм. Исто така постои и замокот тука кулата Belenis која е отворена за јавноста, и има некои интересни наоди од островот, вклучувајќи делови од брод кралицата Олга кој бил потопен тука од страна на Германците во 1943. Прв печатар на островот, исто така, може да се види тука.

Само надвор Partheni пред аеродромот во Лерос се наоѓаат остатоци од храм на Артемида.

Во Xerokambos можете да ја посетите црквата Панагија Kavouradina ( "Дева Марија на ракови"). Легендата тоа дека Фишер човек го најде тука, и веднаш бил излечен од рак залак на раката. Во сон му било кажано од страна на жена облечена во црно за да се вратите на иконата за да каде што е најдено, и така е изградена црквата. Во близина Xirokampos се остатоци од праисториска тврдина во Палеокастро. Не ја пропуштајте посета на музеј на војната на Лерос изгради во војна тунел во областа на Merkia неколку стотина метри западно од пристаништето во Lakki. Во музејот има оружје, униформи и други предмети од Втората светска војна.

Што да направите во Лерос

Постојат спортови на вода во неколку плажи како ветер сурфање и џет ски. Нуркањето и подводен риболов е многу популарен тука, а исто така има и тенис и баскет топката судови. Исто така постои и фестивал на плажа Alinda во август за време на поморски недела, август 14 на Пресвета Kastrou се слави. Во Septemper е рибарите фестивал во Panteli со живи традиционална музика и слободни риби и вино. Друга фестивал се одржува во Gurna во јули на фестивалот на Alonaris. Вие исто така може да оди на daytrips да Lipsi и други мали острови околу Лерос, таму е брод на Barbarosa што живее секојдневно 11 сум од Агиа Марина и се враќа во 19.00 дневно во текот на летото, секое патување вклучува пливање во бел песок на плажите на мали островчиња како Aspronisia, марати или Tiganakia и бесплатно узо со мезе. Во Lakki постои кино (Кино Константинос) и сите филмови се прикажуваат во нивните оригинални јазици со грчки преводи.

Лерос Плажи

Постојат многу плажи на Лерос. Најпопуларните и туристички е плажа на Alinda. Подалеку од Alinda се плажите на Panagies и Dyo Lisgaria со убави ресторани и кафулиња. На плажа на Gurna на запад е еден од ретките песочни плажи на Лерос, во истата област се плажите на Kokali и Drymonas. Во Lakki се плажите на Koulouki со песок и Merkies со камчиња. Vromoltho плажа на исток има песок на двата краја, таму ќе најдете ресторани и кафе бар на плажа Xirokampos е уште една плажа со тамариск дрвја делумно песочна и камче. Во северниот дел од островот се наоѓа плажа од Blefuti неколку стотина метри по Partheni. Тоа е убава плажа со тамариск дрвја и убав таверна. Друга популарна плажа е на плажа на Panteli. Таму може да се плива и да уживате во сценографијата на селото најтрадиционалните рибарите на Лерос. Мали таверни, ресторани и кафулиња, каде локалните рибари да уживаат во своите узо, рибарски бродови и мрежи во место каде што туризмот го нема промени својот традиционален начин на живот.

Лерос Ноќен живот

Не очекувајте да се најде на Лерос остров партија ноќен живот како во Кос, Миконос и Санторини. Постојат музика барови и музика во живо места. Поголемиот дел од ноќниот живот е во Agia Marina, тука ќе најдете многу барови како Meltemi, Apothiki, Harama каде што може да се игра со грчки и интернационалната музика до раните утрински часови. Во Alinda исто така има и некои убави барови како Alaloum и космополитски.
Panteli е еден од најпопуларните места за вечерно излегување, како што има многу риба таверни и ресторани, како и прекрасен кафетеријата Кастело на западната страна на плажа каде што ќе можат да уживаат во панорамата на селото со убав коктели, сладоледи и закуски, кафетеријата организира музички настани со локалните танци и музика во текот на летната сезона, па можете да ја проверите на локално реклама и постери. Право на другата страна на плажа е живописен музика бар каде што ќе можат да уживаат во музиката и фантастични коктели направени од страна на двајца британски сопственици.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни ферибот Лерос

Најдобра гаранција Лерос ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Сина ѕвезда бродска линија патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Лерос. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Лерос ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Лерос ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Лерос да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Лерос Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Лерос ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Лерос во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Лерос и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал