Lerwick Фери

Lerwick Патнички и автомобили Ferries

Lerwick патнички и автомобил ферибот билет цени, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Lerwick на Абердин и Kirkwall.

Споредба на сите достапни Lerwick ферибот цените на билетите во реално време и закажете најевтиниот достапни Lerwick автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Lerwick, Абердин и Kirkwall со Northlink бродска линија фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Lerwick Ferries
Цените на билетите и Резервации


Книга Lerwick Фери Билети
со Northlink бродска линија за фериботи и да отпатуваат од Lerwick на Абердин и Kirkwall онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Lerwick патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Lerwick и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

Повеќе Lerwick

Lerwick, Главниот град на Шетландските е, го добило името од стар норски Leirvik значи матен залив.

Заштитени со Bressay, на природно пристаниште привлекува голем број на посета на занает. Градот има многу да им понуди на посетителите и ќе ве запознаам со уникатен идентитет Шетландските е. Lerwick стана важно релативно доцна во историјата на Шетландските е, градење на трговија од холандската харинга индустрија, само што станува капитал во 17th век.

На Freefield, Вкотвен Хеј беше центарот на рибарската индустрија Шетландските и најголемиот брод изграден во Lerwick, на barque Северна Британецот, излегоа на вода овде, во 1836. На обвинителна клупа сега е дом на Музејот и архиви Шетландските.

Lerwick е само град Шетландски, со население од околу 7,500 - иако околу половина од 22,000 луѓе на островите живеат во 10 милји од Бург.

Lerwick ферибот пристаниште
Lerwick Историја

Bressay звук, засолнатите водена површина помеѓу копното на Шетландските и на островот Bressay, сега изгледа очигледен место за пристаништето. Но, додека околу 1625 имаше само неколку колиби тука се собирале околу leir-vik, Нордиска за "матен залив".

Во јуни секоја година од 1602 холандската рибарска флота се собраа во Bressay звук во извршување на миграција на харинга. Shetlanders формира привремена колиби по должината на брегот на звукот за трговијата со Холанѓаните. Следеа фестивал стана озлогласен за пијанство и неморал. Еден побожен жител на Scalloway, главниот град на Шетландските во тоа време, коментираше "големиот одвратно и злоба посветена годишно од страна на Hollanders и луѓето земја ..." За многу години властите инсистираа на тоа дека сиромашниот дел на градот, кој се појавува по Bressay Звук секоја лето беше запалена откако Холанѓаните беа заминале.

Но, од 1650 населбата тука станува потрајни, а Владата е стануваат се повеќе загрижени од интересот на холандската во Bressay Звук и во Шетландските поопшто. Од време на втората војна меѓу Британија и Холандија во 1665, загриженост се искачи доволно да се гарантира изградбата на тврдината со поглед Lerwick пристаниште. Ова подоцна стана Форт Шарлот. Тоа е сега се затворени од страна на градот, како и со подобрување на својствата на земјата и изградба на нови пристаништа, повеќе не доминира на брегот како што некогаш го направив тоа.

Lerwick продолжи да расте околу тврдината. Во неговото срце беше Стопанска улица, паралелно со брегот и покриена со згради од двете страни, како и Stromness во Orkney. Пристап до морето беше преку празнините меѓу зградите на seawards страна на улицата, што доведе до индивидуалните wharves и столбовите. Чувство за тоа како ова уште еднаш погледна може да биде стекнато во Југоисточна крајот на Стопанска улица. На Lodberrie, зградата надвор од Квинс Хотел, се малку променети од 1700s.

Богатството на харинга донесе дозволено голем планираното проширување на Lerwick, се фокусираше на парична казна градското собрание. Ова е изградена во 1884 на највисоко сајт на располагање, со грбот на пристаништето и се соочуваат со нов град. Од страна на време Zetland стана округот одвои од Orkney, исто така, во 1884, Lerwick беше природен дом за објекти на округот, кои биле изградени во близина на градското собрание.

Уште во 1736 е можно да се плови од Lerwick да Лајт, иако повеќето сигурен пат беше преку Хамбург! Од 1750s подобра услуга била воспоставена, пред се за извоз на Шетландските коњчиња за употреба во рудници за јаглен на англиски јазик. Од 1836 имаше пароброд услуга на Абердин, а со 1900 тоа, исто така, поврзани со Kirkwall и Лит. До 1901 населението на Шетландските потпираа на ферибот за здравствени услуги, што се очекува да се обратите за било каков третман што е потребно во Единбург Кралската амбулантата.

На 1970s беа период на големи промени за Шетландските. На симболичко ниво, Zetland Каунти Советот стана Шетландските Острови на Советот во 1975. И од тогаш Шетландските е брзо да стане центар на нафта бум Северното Море со огромен терминал во изградба во Sullom Voe.

Како само град Шетландски - и така Британија најсеверниот - Lerwick стана фокус на голема експанзија. Пристаништето продолжи да се проширува кон север, и богат развој на домувањето се одржа на запад и југ запад.

Најновите развој е вклучен нова зграда околу дел од брегот на езерото на Clickimin. Ова донесе зграда во Lerwick полн круг, за еден остров во јужниот дел на езерото е дом на прекрасно зачувани Брох на Clickimin, кој е изграден пред неколку 3000 години: со голема разлика најстарата зграда во оваа област.

Денес е Lerwick е фасцинантен спој на старото и новото. Тоа е голем и зафатени со работа порта, како и терминал за фериботи Northlink на Kirkwall и Абердин. Фериботи до други дестинации во Скандинавија, Исланд и Фарските се редовни посетители, а Bressay Фери работи од тука. Во северниот дел на пристаништето е на Одборот на директори на Gremista, риболов кабина од 1700s сега се отворени во текот на летото како музеј.

Стопанска улица и неговата околина задржат шарм ретко се гледа на друго место, овие денови. Тој нуди широк спектар на фасцинантен мали продавници и е исто така дом на Центар за туризам Lerwick, еден од најдобрите рок и најкорисен веројатно ќе се најдете насекаде во Шкотска. Маратон некој од closses трчање до ридот од Стопанска улица ќе ги носи во нов град, а на југ на подутина на Knab дава одличен поглед на Bressay и во јужниот, понов и делови на Lerwick.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни ферибот Lerwick

Најдобра гаранција Lerwick ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Northlink бродска линија патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Lerwick. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Lerwick ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Lerwick ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Lerwick да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Lerwick Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Lerwick ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Lerwick во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Lerwick и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал