Leverburgh Фери

Leverburgh Патнички и автомобили Ferries

Leverburgh патнички и автомобил ферибот билет цени, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Leverburgh на Isle of Skye да Tarbert во Северна Харис.

Споредба на сите достапни Leverburgh ферибот цените на билетите во реално време и закажете најевтиниот достапни Leverburgh автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Leverburgh, Isle of Skye да Tarbert во Северна Харис со Каледонски Mac Brayne Ferries (Calmac) фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Leverburgh Ferries
Цените на билетите и Резервации


Книга Leverburgh Фери Билети
со Каледонски Mac Brayne Ferries (Calmac) за фериботи и да отпатуваат од Leverburgh на Isle of Skye да Tarbert во Северна Харис онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Leverburgh патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Leverburgh и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Leverburgh

Leverburgh се наоѓа во јужниот крај на островот Харис, еден од групата на острови, познат како надворешниот Хебриди или Западен острови, кои се надвор од северо западниот брег на Шкотска, Велика Британија. Тоа е второ по големина село на островот, Tarbert е најголем.

Leverburgh е втор по големина населба, по Tarbert, на островот Харис во надворешниот Хебриди (или Западен острови) на Шкотска. Се наоѓа на Јужна Харис, селото е извонредно поставени да служат како основа за одмор Харис ужива во мноштво на прекрасните плажи и спектакуларен сценографијата сите во рамките на кратко возење од далечина.

Возење по патиштата Харис ќе забележите многу убави заливи, кои се добро вреди да се влече повеќе да уживате во сите повеќе, сепак, ваквите знаменитости се толку вообичаени што тоа може да потрае значителна сума на време да се добие преку овој повеќето прекрасен остров. Ако сакате да се истражуваат повеќе од Хебриди потоа Leverburgh е каде да се фати траект во текот на Uists.

Leverburgh село

Населби околу Leverburgh, и низ Харис и Хебриди, ќе забележите голем број на уништените објекти. Некои од нив се вистински праисториски локалитети, на некои древни и значајни објекти, а повеќето од нив се напуштени црна куќи кои биле напуштени за време на сертификати и кога семејството беше во можност да се изгради повеќе модерна зграда. Често овие згради се пренаменуваат од страна на стоката, но, за жал, повеќето од нив се малку повеќе од ниските ѕидови. Сместување во Leverburgh е типичен за островите, што е многу висок квалитет, со исклучително пријателска атмосфера.

Патуваат во Leverburgh и на Isle of Harris

Може да се патува со авион за земјите од Западен острови од Единбург, Глазгов или Инвернес на дневна основа да Stornoway на островот Луис. Потоа патува 56 милји по должината на A859 кон Јужна Харис. Еден добар автобуски превоз работи на дневна основа од Stornoway на повеќето од Харис и е воден од страна Hebridean транспорт Ltd, за повеќе детали за временски рокови, итн кликнете на линкот подолу.

Алтернативно крстот на Caledonian MacBraynes автомобил ферибот на "МВ Хебриди" од Isle of Skye да Tarbert во Северна Харис. Вие исто така може да дојде од Северна Uist на "МВ Лох Poirtan" автомобил ферибот во Leverburgh во Јужна Харис и патување Северна низ островот.

Leverburgh Историја

Селото Leverburgh беше првично познат како T-Ав, или нејзиниот Anglicised еквивалент на "Obbe". Тоа беше променето во Leverburgh во 1921 со кршење на првиот од двата брана на промени кои требаше да се надвиснуваат над селото во 1900s. Името На Т-Ав значи "Крик", а на крајот на 1800s населбата тука имаше неделен пароброд во Глазгов и во гостилница и поддржан мала рибарска заедница.

Во 1918 Господ Leverhume, основач на мултинационалната компанија Унилевер, купени на целата територија на Луис и Харис. На Т-Ав беше дел од Ерл од Јужна Харис имот Dunmore, која Господ Leverhume донесе за £ 36,000. Во текот на следните пет години да се ангажирале да ја трансформира економијата на Луис особено, трошат поголем дел од еден милион фунти во процесот. Во 1923 тој се откажа од плановите за Луис, одлучувајќи наместо да се концентрира на Харис.

На Т-Ав, преименувана во Leverburgh 1921, беше да се биде во центарот на економска империја основана на риба. Господ Leverhume изградени и опремени рибарски бродови и да се воспостави фабрика за обработка на Leverburgh вклучувајќи и риба пушење и ладење објекти, складирање и сместување. Идејата беше да се користи авиони на самото место јата на харинга, кои рибарски чамци, тогаш ќе се фати и да се врати во Leverburgh за обработка. Овие ќе обезбеди 400 силен синџир на продавници риба, наречен MacFisheries дека Господ Leverhume предложи да се воспостави во Велика Британија.

Господ Leverhume почина од пневмонија по посетата на Африка во мај 1925. £ 250,000 биле потрошени за нови работи и објекти во Leverburgh, но сонот Leverhume умре со него, а централата во Leverburgh беше продаден за само £ 5,000 на уривање компанија. Огромното Јужна Харис имот, купени во 1918 за £ 36,000, беше продаден за само £ 900.

Денес, сите што останува на инвестиции Господ Leverhume се некои од селските куќи, Спомен школа Leverhume, а името на селото, и последниот од нив е постепено се менува назад кон оригиналната Еден t-Ав како потег за повторно воведување на оригиналниот галски имињата на земјите од Западен острови собира интензитет.

Резултатот од средината 1990s беше опишан од страна Хамиш Haswell-Смит во првото издание на шкотски острови како "мала, тажни, а долу-на-пета порта". Работите почнаа да се промени на подобро во 1996 јуни, кога вториот бран на промени се скрши над селото.

Ова беше почетокот на директна возила ферибот низ звукот на Харис од Leverburgh да Otternish на Северна Uist (тоа сега оди Berneray). Никој не знаеле што да се очекува од оваа нова услуга: претходно тоа беше неопходно да се користи на триаголен услуга поврзува Tarbert и Lochmaddy со Uig на Skye за транспорт на возила во Северна Uist од Харис.

Што се случи надмина дури и најоптимистичките проекции, а звукот на Харис Фери е бегство успех. Толку многу што во 2003 нов, многу поголем (и потивко), сад, МВ Лох Portain, го презеде на услугата. Влијанието на Leverburgh е драматична и позитивен. Нови објекти и услуги се отворија и го има дури и беше потребно да се изгради нов пат за да се овозможи ферибот сообраќајот да се заобиколат на повисоките делови на селото.

Резултатот е тоа што Leverburgh прави својот пат во 3rd Милениум со чувство на оптимизам дека не ја доживеа од два кратки години од 1923 1925 да. Само што овој пат тоа се базира на нешто малку повеќе значителен од сонот на еден човек.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни ферибот Leverburgh

Најдобра гаранција Leverburgh ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Каледонски Mac Brayne Ferries (Calmac) патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Leverburgh. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Leverburgh ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Leverburgh ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Leverburgh да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Leverburgh Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Leverburgh ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Leverburgh во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Leverburgh и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал