Палермо ферибот

Палермо Патнички и автомобили Ferries

Палермо цените на патнички и автомобил ферибот билет, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Палермо на Civitavecchia, Џенова, Ливорно, Малта, Наполи, Салерно и Тунис.

Споредба на сите достапни ферибот цените на билетите во Палермо во реално време и закажете најевтиниот достапни Палермо автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Палермо, Civitavecchia, Џенова, Ливорно, Малта, Наполи, Салерно и Тунис со SNAV, Гранди Navi Veloci, Tirrenia Ferries или Грималди Фери линии фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Палермо Ferries
Цените на билетите и Резервации


Книга Палермо Фери Билети
со SNAV, Гранди Navi Veloci, Tirrenia Ferries или Грималди Фери линии за фериботи и да отпатуваат од Палермо на Civitavecchia, Џенова, Ливорно, Малта, Наполи, Салерно и Тунис онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Палермо патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Палермо и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Палермо

Палермо е град на распаѓање и на сјај и, под услов да може да се справи со своите суровини и енергија, нарушен возење и хаос, има многу на жалба.

За разлика од Фиренца или Рим, многу богатства на градот се скриени, наместо изрибан за бескрајни реки туристи. Бидете подготвени да го истражуваат овој гигант богатство-ризница на палати, замоци и цркви има уникатен архитектонски фузија на Византија, Арапски, Норман, ренесансна и барокна камења. Palermitans самите сме ја наследиле интригантна изглед и социјални ритуали на мултикултурно нивното минато. Животот тука е полн на: многу јавноста, топло срце и бучно афера.

Во еден момент еден арапски емират и седиште на кралството Норман, Палермо стана највисоко град во Европа во 12th век, но во последниве години, неговата слава (или озлогласеност) потекнува главно од наслов грабање атентати и политичката корупција. Мафијата се уште го одржува стисокот на градот; голем број на судии бара 24-часовен надзор на полицијата и исплати заштита остануваат вообичаени.

Палермо Bay

Додека некои од овие распаѓа Палаци бомбардираа во Втората светска војна се врати, другите и понатаму се дотраени; се претвори во стара станови, избледени слава на нивната раскошен фасадите е само видлива зад низи од светло обоени перење. Евокативниот историјата на градот останува многу дел од секојдневниот живот на неговите жители, и правливи мрежа на Бекстрит пазари во стариот квартал има материјални Блискиот Исток чувствувам.

На друга страна е модерен град, само 15-минутната прошетка далеку, од кои делови може да биде уредно jigsawed и дупчиња во Париз со својата мрежа систем на широк авении наредени со заводлива продавници и убав станови 19th век.

историски Палермо

Основана од страна на Феникијците, кои го нарекле Ziz, Палермо беше решен во осмиот век пред нашата ера како пристаниште. Неговиот развој паралелно онаа на Solunto и Motia. Археолозите генерално се согласуваат дека Феникијците биле принудени да се развијат овие градови, бидејќи тие биле протерани од источна Сицилија од страна на Грците, но присуството на оваа цивилизација е во западна Сицилија чинеше неизбежна. Грците се нарекува градот Panormos, што значи "сите порта." Латинското име, се уште се користи во Католичката црква документи и во деветнаесеттиот век, беше Panormus.

потомци и следбеници на Феникијците ", на Картагина, направени Panormos центар на трговија, и тоа беше нивната база порта, во 480 п.н.е., за морнарицата, кој беше поразен во битката на Himera. Во 276 п.н.е., Panormos конечно падна на Грците. следеше пунска војна, а градот бил дел од Римската империја од 253 пред нашата ера. Феникиски и римски Палермо се протега од пристаништето област по, како што е сега Corso Vittorio Emanuele да Корсо Calatafimi во област надвор од кралската палата (гледано од дистанца на оваа слика на манастирот на свети Јован Пустиници).

Ерата на Paleo-христијански остави неколку рани цркви во градот. Својата најрана вера беше Православието. По кратката готски окупација и повремени вандал напади, Panormus беше дел од Источното римско (Византија) империја од 535 до 831, кога падна на освојувањето сараценот Арапите ( "Мурите"), кој се претвори во многу цркви во џамии. Така започна на владеењето на династијата Aghlabid на она што е сега Тунис. Од 948, како Bal'harm, бил главен град на Емират на Сицилија на династијата Kalbite, а тоа е од тој датум, кој Палермо може да се смета дека биле кралски главен град на Сицилија. (На нашите поедноставен карта на три главни Арапски единици се прикажани во жолта боја.)

Арапите донесе од лимон и портокал, шеќерна трска и култивирање на црница, датуми, памук и тврда пченица. Тие воведе иновативни системи за наводнување и нов систем на водоводи. Палермо стана една од најпознатите прекрасни градови во муслиманскиот свет, надмината само од Багдад.

Во остар контраст со освојување на Англија Норманите, сицилијанската освојување е долг и тежок. Само во 1071, речиси една деценија откако слетал на Месина, не Норманите, предводена од Роберт "Guiscard" де Hauteville, фаќање Палермо, а потоа и по пет месеци опсада. Нумерирање можеби како многу како сто илјади, жителите (Palermitans) на овој средновековен метрополис биле муслимани, христијани и Евреи од секој дел на Сицилија и во секој дел од Медитеранот. Островот беше местото каде што се сретна исток запад и север се сретна југ. Во годините што доаѓаат, Палермо цветаше како најбогатиот град на Европа, победникот на еден суптилен брат ривалство со друг град ново-Norman, Лондон.

Од XI век па наваму, историјата на Палермо е во голема мера историјата на Сицилија. И покрај кратки периоди на натпреварот од Месина, а потоа Катанија, тоа беше седиштето на владата на островот. До деветнаесетиот век, Палермо стана место на живеење на поголемиот дел од благородништвото западна Сицилија. Нејзиниот прекрасен палати се наследство. Ако Милан се чини дека игнорираат остатокот од Италија, Рим, ако се осмели да биде главен град, Палермо постои во царството ниту некогаш би можеле да се надеваат дека ќе го окупираат.

Нејзините антички и средновековни историски област е поголема од онаа на било кој друг италијански град освен Рим, а можеби и Неапол. Јужна Италија целиот историско наследство постои по километар на Корсо Calatafimi --a феникиски-картагенец гробишта, римски домови (во Piazza Vittoria), Норман палати (Куба и Кралската палата) и барокни цркви. Можеби нема друга улица во Европа може да се пофали наследство па антички и така различни.

Нема друг италијански град навистина ми се допаѓа. Палермо е урбана парадокс. Животот во овој единствен град може да биде предизвик, иако повеќето Palermitans се чини дека се адаптирале добро. Водата се рационализира; тоа е предвидено за неколку часа на секои две или три дена, само доволно долго за да се наполни салата на тенкови во домовите на граѓаните. квалитетот на воздухот остава нешто да се извојува; во 2000 Via Roma регистрирани на највисоко ниво на загадувачи на било главната улица во голем италијански град. Шверц често доаѓа до целосен застој часови; Преку Regione Siciliana, главниот автопат во градот, е позната по тоа, особено во близина на лошо дизајнирана преку размена на Да Винчи (и Мек Доналдс и Холидеј Ин). Протестите често блокира улици; овие "мини-револуции" се секогаш од страна ручек. И покрај ваквите непријатности, Палермо останува скапоцен камен на Медитеранот. Не посета на Сицилија е секогаш комплетна без посета на Палермо, град кој овозможува не само да се знае овој остров, туку да започне да го разбере.

За посетителите на Палермо

Како најголем и космополитски град на Сицилија, Палермо нуди голема трпезарија, како и одличен шопинг. Иако постојат добри ресторани низ Палермо, тие не се лесно да се најде. Во принцип, ние препорачуваме да се обиде на оние на улици, наместо на оние во близина на пристаништето (на Виа Amari и Виа Cavour), што може да се опише како "туристички ресторани." (Palermitan Голем број на ресторани и вино барови се наведени и се разгледуваат на нашата специјална страница посветена на Најдобри ресторани Палермо.)

Во текот на Палермо, постојат одлични слаткарници и "барови", кои служат сладолед, колачи и во текот на летните месеци, granita (со вкус на мраз). Ако сакате да се одредат овие примамливо задоволства во лежерно амбиент, ние предлагаме шармантен градските кафеани на патот Via Принсипе ди Белмонте, која тече од Виа Maqueda до Виа Ромите во близина на театарот Politeama. Се наоѓа во најдобар шопинг област на градот, Виа Belmonte е затворен за сообраќај, што го прави одговор Палермо во Рим е Piazza di Spagna или преку Condotti. Градот не само што понуди одлична кујна и фасцинантна историја. Палермо, исто така, има некои многу добар шопинг, и многу од подобрите продавници се во склопот наоѓа во центарот на градот е околу Виа Maqueda и Виа Слобода, особено на улици, каде што ќе најдете продавници кои продаваат се, од антиквитети на сицилијанската изработени специјалитет стока, како керамички предмети и оригинален накит.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни Палермо ферибот

Најдобра гаранција Палермо ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна SNAV, Гранди Navi Veloci, Tirrenia Ferries или Грималди Фери линии патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Палермо. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Палермо ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Палермо ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Да книга Палермо автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Палермо Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо ферибот цените на билетите во Палермо, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Палермо во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи на Палермо и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал