Патмос Фери

Патмос Патнички и автомобили Ferries

Патмос цените на патнички и автомобил ферибот билет, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Патмос да Калимнос, Кастелоризо, Кос, Лерос, Пиреја, Родос и Сирос.

Споредба на сите достапни ферибот цените на билетите Патмос, во реално време и закажете најевтиниот достапни Патмос автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Патмос, Калимнос, Кастелоризо, Кос, Лерос, Пиреја, Родос и Сирос со Сина ѕвезда бродска линија фериботи онлајн со инстант потврда .

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Патмос Ferries
Цените на билетите и Резервации


Книга Патмос Фери Билети
со Сина ѕвезда бродска линија за фериботи и да отпатуваат од Патмос да Калимнос, Кастелоризо, Кос, Лерос, Пиреја, Родос и Сирос онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Патмос патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Патмос и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Патмос

Патмос е еден од Додеканези Острови наоѓа северно од Лерос.

Патмос е една од најпознатите религиозни грчките острови, бидејќи тоа е местото каде што Свети Јован Богослов имаше своето откровение и пишува на Апокалипсата. Се користи за да биде важно место на аџилак и припадна на екипата на Црквата. Манастирот Свети Џонс кули над главниот град, Кора, и целиот остров дише на вера и посветеност.

Сепак, има и нешто повеќе од островот од своите христијански репутација. Постојат многу убави плажи долж грапав крајбрежје, а луѓето расте овошје и маслинки на зелени ридови. Пејзажот те покани да се долги прошетки и има уште многу да се откријат.

Во шеесеттите години, Патмос стана за време омилена дестинација за хипиците кои се обидуваат да се доживее духовно вибрации на островот. Денес овој планински остров и нејзините мали заливи привлече љубителите сонцето, кои сакаат да се нурне во неговите кристални води.

Патмос ферибот пристаниште
Што да видите во Патмос

Без разлика дали сте заинтересирани за историјата и религијата или не, во манастирот на свети Јован е мора. нејзиното вистинско име е Агиос Јоанис о Theologos ( "Свети Јован теолог") и тоа изгледа како огромна тврдина над Кора. Всушност, тоа бил изграден како тврдина во 16th век, од островот потреба некој вид на одбрана, кога пиратите го нападнаа.

Во манастирот можете да ја посетите на византиската црква украсени со исклучителни фрески стил и иконата на Свети Јован Византија, донирана на манастирот од страна на empiror на Византија Алексиј Komninos, во crypte во внатрешноста на црквата се моштите на блажениот монах Христодулос, вреди да се види, исто така, е Министерството за финансии и музеј. Двете капели до црквата на Свети Јован се посветени еден на Богородица, а другиот на блажениот Христодулос.

Пештерата на Откровението лежи помеѓу Chora и Скала и е местото каде што Свети Јован имаше својата визија. Постои една пукнатина на покривот, каде што Исус му се јавил и Џон диктиран неговата визија за својот ученик Прохор. Во пештерата може да се види крст изгравирани на карпа која според традицијата, беше направен од страна на Свети Јован. Пештерата е опкружен со манастирот, кој се издвојува со својата бела боја. Неколку чекори врежан во карпа води во манастирот. Пештерата е на најниско ниво на манастирот на Свети Јован, и можете да одите таму поминува од капели на Свети Никола, Св Artemios и Света Ана, која е веднаш до пештерата.

Во манастирот на Zoodochos Pigis ( "Животодавен Извор") лежи во Chora, а понекогаш може да се посети, но најактивните женски манастир е надвор од селото и се нарекува Evangelismos.
Кога во посета на сите погоре, не заборавајте да се облечени соодветно: жените треба да носат долги здолништа и се покриени рамената, мажите треба да носат долги панталони.

Ако сте за искачување, ќе го посетиме манастирот Profitis Илија ( "Пророк Илија") каде што ќе добие фантастичен поглед, бидејќи тоа е највисоката точка на островот (269m). На јасна ден ќе видите што се однесува до островите на Lipsi, Лерос и понатамошни во Турција.
Во Kastelli ридот се урнатините на античка тврдина на античкиот град на остров со бедем и на темелите на трите кули. Темелите на антички храм посветен на Аполон во близина на црквата Свети Константин
Во принцип, Кора е добро вреди да се шетаат во. Таа е изградена како лавиринтот за да се задржи на пирати далеку, и има многу убави куќи и мали продавници. Во Кора, исто така, е дом и на Емануел Хантхос еден од основачите и членовите на Здружението на пријатели, која беше првата организација revolousinary за време на војната на Indipendence во Грција.

Што да направите во Патмос

Островот е доста ветровито, па затоа е добро за сурфање на ветер Изнајмување на автомобил или велосипед со мотор е исто така добра идеја за да може да се истражуваат на островот на своја. Патмос има фудбал и кошарка стадиони и турнири на одбојка на плажа се организираат во текот на летото. Исто така, постојат daytrips на малите соседни острови марати, Arki и Lipsi. На Grikos можете да изнајмите мал платноходка.

Патмос Плажи
Постојат околу 20 плажи да избираат помеѓу. Истражуваат малку заливи и да се најде свој рај. Постојат и песочни плажи и песочни плажи. Нудизам одат Psili Ammos, како и луѓе во пливање носии. Песочна плажа на Grikos личи на езерото, бидејќи има мал остров во предниот дел. Друга убава плажа е во областа на Петра Плажата е прекрасна Петра. Diakofti има фин песок и плажа Kampos е еден од најдобрите во Патмос. Останати плажи се Merikas. Vagia, Aspri, Agriolivado и некои убави плажи може да се најде на мали острови околу Патмос

Nighttlife
Ќе најдете некои барови и дискотеки во Chora и Скала. Атмосферата е многу порелаксиран отколку било што друго, но можете да уживате во некој добар ноќи надвор.

храна
Постојат неколку таверни во Chora и Скала, но исто така и во помалите села Grikos и Kambos. Локални специјалитети се различни јадења од риба и морски плодови, како што лигњи полнети со ориз, специјалитет е позната на други острови Додеканези, октопод чорба и октопод на скара, како и локални сирење и слатки

Референци
Можете да добиете многу рачно изработени работи на островот, и постојат неколку продавници уметност, како и. Најтипични сувенири се да се направи со Свети Јован, иако, и икони се продаваат насекаде.

Снаоѓање низ Битола
Има само еден автобус на островот поврзување Кора со Скала и на други села. Такси се прилично лесно да се најде, и исто така можете да изнајмување автомобили и велосипеди. Исто така постои и еден брод што оди до неколку плажи, но тој е затворен, ако станува премногу ветровито.

Како да дојдеме до
Највообичаен начин да се дојде до Патмос е да се добие еден лет за Атина, а потоа ги преземат брод од таму. Патмос, исто така, се поврзува со други Додеканезите со catamarans и hydrofoils, во текот на летото на мал брод Патмос ѕвезда оди во Лерос Lipsi.A и брз начин да се дојде до Патмос е да лета на Лерос што е само половина час со катамаран, Патмос е поврзани и со островите Миконос, Самос и Тинос.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни ферибот Патмос

Најдобра гаранција Патмос ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Сина ѕвезда бродска линија патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Патмос. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Патмос ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Патмос ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Патмос да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Патмос Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Патмос ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Патмос во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Патмос и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал