Тулон Фери

Тулон Патнички и автомобили Ferries

Тулон цените на патнички и автомобил ферибот билет, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Тулон да Ajaccio, Bastia, Иле Русе, Propriano и Тунис.

Споредба на сите достапни ферибот цените на билетите Тулон во реално време и закажете најевтиниот достапни Тулон автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Тулон, Ajaccio, Bastia, Иле Русе, Propriano и Тунис со Корзика Ferries и SNCM бродска линија фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Тулон Ferries
Цените на билетите и Резервации


Книга Тулон Фери Билети
со Корзика Ferries и SNCM бродска линија за фериботи и да отпатуваат од Тулон да Ajaccio, Bastia, Иле Русе, Propriano и Тунис онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Тулон патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Тулон и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Тулон

Тулон е со средна големина град (град на Франција 15th) помеѓу Марсеј и Ница. Таа се наоѓа во западниот дел на француската ривиера и во југоисточниот дел на Прованса.

Тулон е голема порта и нуди неколку меѓународни линии, вклучувајќи Ajaccio, Bastia и Иле Русе (Корзика). Тоа секогаш е најдобро да книга рано да се избегне над резервираниот ferrys. Исто така постои и сезонски ферибот во Рим (Civitavecchia).

За разлика од другите градови на Франција, Toulon Не поминува ниту еден големата река, и таму не е голема река во целата област (француски: департманот du Var). Некои мали реки крстот на градот: Ривјер Neuve (англиски: New River), Ле Лас, L'Égoutyer исто така познат како Rivière des amoureux (англиски: речни љубовникот) без некоја очигледна причина. Освен де вториот, реките се во подземни цевки и не се видливи.

Тулон ферибот пристаниште

Тулон е западната портата на Азурниот брег, со одлични воз врски, како и ферибот услуги, бренд новата автобуска станица, како и меѓународниот аеродром во соседните Hyères.

Економијата зависи од присуството на еден голем француски поморска база, која создава илјади директни и индиректни работни места. Туризмот е исто така важно.

Активности и Разглед

историски центар
Овој дел од градот била изградена во средниот век. Тоа се нарекува vieille Ville (англиски: стариот дел на градот), поради неговата возраст или Долна Ville (англиски: ниска град), бидејќи тоа е најниската точка на градот со исклучок на море). Историскиот центар се наоѓа само само во северниот дел на пристаништето. Ќе видите многу мал сложена улиците.

Посебно се препорачува широки улици се Алжир и Лафајет улици (француски: Rue d'Алжирска и Cours Lafayette). Овие две се граничи со бројни продавници и преполн секоја сабота. Други мали улици карактеристика само стариот изглед на зградите.

 • Посетете пристаништето и шеталиштето. Народната на стари Прованса, типична акцент на локалното население, а некои дрвени бродови на уште море (народната е подобро во помал град по должината на брегот, сепак). Бројни продавници за сувенири, кафулиња и рибни ресторани. Исто така, на плоштадот во пристаништето, ќе видите статуата на Духот навигација укажувањето на морето.
 • Tour de l'Horloge, монументална саат на влезот на поморската база (во западниот дел на порт), старо користи за да се јавите на почетокот и на крајот на работниот ден.
 • Само помеѓу пристаништето и на југот на Cours Lafeyette, ќе видите Луј Блан место со Свети Франсоа де Paule црква. Изградена во XVIIIth век, тоа е типичен за барокен стил.
 • Традиционалните пазари на Прованса, секое утро на Cours Lafayette, освен во понеделник. Ќе најдете дека сите локални производи од регионот. Исто така постојат и други помали пазари.
 • Место Puget, во историскиот центар, е античкиот центарот на градот. Ќе најдете фонтана изградена во 1780. Скулптурата покажа три делфини, сега целосно покриена со бршлен. Ќе можете да уживате престојуваат во сенка на ова место, во кафуле, за време на топло попладне.
 • Марија де катедрала Свети ла SEDS е во близина Место Puget. Изградена во XIth век, таа никогаш не е завршена, но е проширен во 1738. Постојат голем број на слики од XVIIIth век.

Ново Место
Исто така, повика Haute Ville (англиски: висок град) од друга страна со Долна ville, бидејќи таа била изградена во поголем дел од градот. Таа се наоѓа во северниот дел на историскиот центар, во XIX-от век, од страна на баронот Хофман (кој подоцна бил повикан да се изгради Париз). Бројни згради и места во доцниот XIX-от век стил.

 • Плас де ла слободата (англиски: Слобода плоштад). На Ова е една од главните места на градот. Таму е убаво статуа во фонтана. Во зима, лизгалиште ќе се реши за деца. Сепак ова место може да биде бучна должи на главниот булевар на градот, само долж место.
 • Оперската куќа, место на Виктор Иго, + 33 4 94 93 03 76, е 100 метри источно од Плас де ла Слобода.
 • Железничката станица е 100 м северозападно од Place de la Liberté, исто така, на XIX-от век стил.

Музеи и Места од интерес

Во градот има неколку плажи јужно од четврт Mourillon. Тие беа поставени во за развој на туризмот на 1950 е. Повеќе прекрасни плажи може да се најде на друго место на брегот. Во било која локација, треба да бидат подготвени да толпата на плажа. На плажите на Тулон се поврзани во еден парк со забава за деца од сите возрасти. Во источниот дел на градот, плажите Кап Брун и Anse Magaud се повеќе изолирани, далеку помалку гужва, но потешко да се постигне (треба да се искачи малку).

 • Земете на жичарница (француски: téléphérique) да оди во Mont-Faron Хил. Téléphérique du Mont-Faron, булеварот Amiral Венче (или автобус 40, гости во téléphérique), + 33 4 94 92 68 25. Тој им дава директен пристап до Меморијалниот музеј на слетување во Прованса.
 • Меморијалниот музеј на слетување во Прованса (француски: Musée du-спомен débarquement), врвот Мон-Faron + 33 4 94 88 08 09.
 • Mont-Faron зоолошката градина (француски: зоолошката градина du Mont-Faron), + 33 4 94 88 07 89. Тоа е центар за диви репродукција ѕвер.
 • Библиотека municipale et Музејот d'histoire naturelle (англиски: Градската библиотека и музеј), Булевар де Стразбур. Како една зграда, библиотеката е вреди да се види. Музејот располага диви колекции живот.
 • Музејот на морнарицата (француски:. Музејот де ла морска, место Monsergue (на влезот на поморската база), + 33 4 94 02 02 01 збирки кои се однесуваат на поморската историја на градот.
 • Музејот на Тур Ројал, Поен де ла Митре, + 33 4 94 24 91 00. Тур Ројал, една од бројните тврдини на Тулон, е изградена во 1514 од страна на кралот Луј XII. Подоцна, тоа беше се користи како затвор, сега е отворен за посетители. Таа, исто така, располага со поморски експозиција.
 • На брод-музеј наречен Ла нурка, Поен де ла Митре (+ 33 4 94 02 06 96), беше отворена мај до октомври. Пред да биде музеј, овој брод беше посветена на превоз на тенкови за слетување.

Клима во Тулон е типичен за јужниот дел на Франција. Летата се релативно топло. Температури обично се повисоки од 30 ° C. Јуни е топла месец, но ненадејна бура може да се случи еднаш. Јули обично има високи температури и синото небо. Август може да биде уште потопло, но бури можат да почнат да се појави. Есени се врнежливи. Невремето * * ќе се случи. Зимите се исуши. Температурите нема да оди длабоко под 0 ° C, но ветерот ќе се зголеми чувството на студ.


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни ферибот Тулон

Најдобра гаранција Тулон ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Корзика Ferries и SNCM бродска линија патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Тулон. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Тулон ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Тулон ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Тулон да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Тулон Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Тулон ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Тулон во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи на Тулон и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал