Турку Фери

Турку Патнички и автомобили Ferries

Турку патнички и автомобил ферибот билет цени, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Турку да Långnäs, Mariehamn и Стокхолм.

Споредба на сите достапни Турку ферибот цените на билетите во реално време и закажете најевтиниот достапни Турку автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Турку, Långnäs, Стокхолм и Mariehamn со Tallink Silja Ferries или Викинг линии фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Турку Ferries
Цените на билетите и Резервации


Книга Турку Фери Билети
со Tallink Silja Ferries или Викинг линии за фериботи и да отпатуваат од Турку да Långnäs, Стокхолм и Mariehamn онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Турку патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Турку и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Турку

Турку е град во југозападниот брег на Финска на устието на реката Аура. Тоа е во рамките на регионот на Финска Правилната во провинцијата Западна Финска. Се верува дека Турку дојдоа во постоење за време на крајот на 13th век кои најстариот град во Финска прави.

Пристаништето во Турку е во близина на замокот Турку и е лесно достапен на автобуска линија 1 од плоштадот на пазарот (Kauppatori). Пристаништето, исто така, има сопствена железничка станица, а некои возови тргнуваат во пристаништето.

Двете најголеми ферибот линии се Викинг линија и Silja Line. Секој од нив има утро и вечер на заминување од Стокхолм, Шведска, со краток гости во Åland Острови. За Панорама, наутро заминување е препорачливо. Вечер заминувања обезбеди соодветни активности ноќен клуб на одборот ако сакате да се намали лабава пред да пристигнат во Турку.

Пароброд S / S Ukkopekka исто така, нуди Патувања до / од околните Naantali, домот на Moomin свет. Во текот на летото m / s Ruissalo нуди пат помеѓу градот и островот Ruissalo.

Turky Фери терминал

А бесплатен ферибот шатлови патници и нивните велосипеди (без автомобили дозволено) преку реката Aurajoki секој ден од 6: 15AM да 9PM, или додека 11PM во лето. Патувањето опфаќа големото растојание од 78 метри и трае околу една минута и пол. А трчање локалните замолчени е да се побара посетители, доколку тие ги направиле патувањето од Турку во целиот на АБО на Фори уште; всушност, од двете страни на реката се јавил на истиот, АБО е само шведскиот име. Патем, името доаѓа од Шведската färja и е поврзана со англискиот збор "ферибот".

Турку беше за долго време најважниот центар на населението во Финска. Тоа беше првиот главен град на Финска од 1809 1812 и да продолжи да биде најголем град по население во Финска до крајот на 1840s. Денес неговото значење на национално ниво не е ист како што беше порано да биде, но Турку е регионален главен град и важно место за бизнис и култура во Северна Европа.

Од антички дворец на модерната доковите, музеи за авангардна музика, Норман Милер истражува креативните срцето на Турку - пред да пристигне на народот.

Зима може да лази на Турку, но поранешниот главен град на Финска не сезонски мракот. Долгите ноќи се фокусира само еден од северна Европа тајна убавини на атмосфера на денот дружења и топлина за генерирање на ноќен живот, додека градот се подготвува да влезе во културниот центарот на вниманието како европска престолнина на културата.

Главен град на културата започнува во јануари, со концерти по должината на реката Аура, Dockyard уметнички инсталации и екстравагантни огномети. Свеченостите, исто така, ќе го прослави темната страна Турку е - мора да внимаваш на "жива музика и слики на смртта" серија концерти и "смртта и многу лица" изложби.

Туристички атракции во Турку

Многу луѓе патуваат во Турку да уживаат во некои големи музеи, паркови, и шопинг, и запирање во текот на најмалку ден или два во Турку е повеќе од вредно ако сте патуваат низ регионот Финска Западна Финска. Турку е еден од Финска повеќе познати туристички дестинации, како и најпопуларните атракции вклучуваат катедрала Турку и замокот Турку. Има многу повеќе интересни работи да се види и не во Турку: -

Чувство како мало дете?
Регионот Турку е одлична дестинација за целото семејство. Има Moominworld и Väski островот авантура, Градскиот сообраќај во Kupittaanpuisto парк, биолошки музеј и Zoolandia. Вие исто така може да биде прогласен за витез на турнеја малата витези во Турку замокот или нане вашата сопствена паричка на децата на Музејот Aboa преводите Vetus турнеја.

Градот на илјадници настани
Турку нуди свечености и настани во текот на годината. А богатството на спорт, театар, фестивали и саеми значи активно посетител секогаш ќе се најде нешто од интерес. Време на вашата посета, така што нема да пропуштите средновековни пазар, на Паво Нурми маратон, Ruisrock, DBTL градски фестивал, Турку музички фестивал или повеќе од одлични театарски претстави на.

Купување и дизајн во Турку
Центарот на Турку е полн со работилниците и бутици на млади дизајнери. Само неколку блока подалеку од пазар плоштад, вешто изработени садови, облека, додатоци, декоративни предмети и мебел чекаат новите сопственици. Турку е постојано производство на нови, интересни дизајнери. Собереш вашиот дизајн мапата од Турку Touring Инфо и направи некои уникатни наоди.

Ако дизајнот не е вашата чаша чај, Турку нуди многу други трговски, исто така. Центарот има различни специјализирани продавници или да го проверите најновите трговски центар во Финска Skanssi.

Замокот Turku (Турун Linna)
На јужниот крај на градот, во близина терминали на траект. А мора за секој посета на градот и е една од најпопуларните туристички атракции во земјата. Оваа стара датуми замок од 1280s, и е внимателно реновиран. Секогаш постои некоја изложба во просториите на замокот. Нагласува вклучуваат двете занданите и прекрасен банкет сали, и историски музеј на средновековна Турку во лавиринтот на обновени простории во Олд Бејли на замокот. Тури на тврдината се дава на секој час на англиски јазик. Тие даваат добар сметка на историјата на замокот. € 7, можност за туристички водич € 2.

катедралата Турку
Кули над реката и градот и е еден од најважните катедрали во Финска. Тури се кандидира 9AM-7PM текот на средината на септември до средината на април и 9AM да 8PM средината на април до средината на септември. Бесплатно.

Luostarinmäki
Во 1827 оган уништени речиси сите во Турку. Luostarinmäki беше една од ретките области кои беа зачувани, а сега таа е домаќин на музејот на ракотворби.

Aboa преводите Vetus & Арс Нова
Овој музеј е всушност два музеи: Aboa преводите Vetus раскажува за историјата на Турку, и Арс Нова е музеј на модерната уметност. Aboa преводите Vetus се базира на античките остатоци од стари згради и изложба на Aboa преводите Vetus се наоѓа таму.

Kuralan kylämäki
Наречена "Село на живата историја", тука може да се види новородените јагниња и пилешко (зависи од периодот на годината), како и вистински фински фарма од 1950s. Во непосредна близина на центарот на градот, но се уште се чувствуваат како да се во страна на земјата.

TМузеј на уметноста urku (Турун taidemuseo)
Регионалниот музеј на Финска правилно. А централниот дел на ликовниот живот во Турку од 1904.

Ruissalo
А убава национален парк на 6 км остров кој се наоѓа од Kauppatori. Исто така постои и голф ниво првенство, Аура Голф, основана во 1958. На Ruissalo Spa Hotel е неговата непосредна близина.

Caribia Спа и Posankka
Се релаксираат во бањата и да видиме познатиот крст помеѓу свиња и патка, Posankka. Ова розова статуа е направена од Алвар Gullichsen, а таа стана позната знаменитост во предниот дел на бањата.

Wäinö Aaltonen Музејот на уметност
музеј на уметноста наречена по фински уметник и скулптор Wäinö Aaltonen (-1896 1966), чии статуи на познати Финците и разни националистички теми можат да се најдат и во Финска. Можеби најпознат е класичен грчки стил статуа на "Летечкиот Финец" и девет олимписки златен медал Паво Нурми. постојат пет примероци од статуата, една во музеј, а најпознато на статуата искористат беше кога студентите од Хелсиншкиот U. Техника. snuck еден излез на потонатиот брод од Шведска воен брод 17th век Васа, само неколку дена пред да се спасат. Музејот, исто така е домаќин на менување изложби на други уметници. 7 €.

Форум marinum и Suomen Joutsen
А националните посебни музеј кој исто така работи како поморски центар, додека има познатиот Suomen Joutsen (Лебедово Финска) само надвор од него. Брод кој се смета за национален бродот на Финците. И двете се наоѓа веднаш по пристаништето за гости кога се оди надолу поток, не можете да го пропуштите.

Сибелиус музеј
Се наоѓа на само 150 метри од катедралата Турку е ниска модерни бетонски зграда, домување интересна колекција на музички инструменти, како што се прикажува на финскиот композитор Жан Сибелиус, човекот и неговата музика. Изложени се повеќе од 1400 музички инструменти и музичка уметност од целиот свет. Тие вклучуваат инструменти стотици години, како што се псалтири и почетокот на Viols; harpsichords, clavichords и раните пијана; и долу, многу органи. Покрај тоа, една соба е резервирана за Sibelius's живот и работа. Во текот на есента, зимата и пролетта сезони музички концерти музејот Силите комора во средата навечер. На располагање во музејот Сибелиус колекции се од интерес за експерти и обичните љубители на музиката. Музејот е основан во 1926 од Ото Андерсон, првиот професор по музикологија и фолклор на АБО Akademi универзитет.

Б-галерија
Современата уметничка галерија организација Suunnitelma Б. дава евтини и лесно пристапни галериски простор за младите уметници и свежо средина за нови идеи и да се појават. Месечна промена изложба и повеќе случајно организирани настани.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни ферибот Турку

Најдобра гаранција Турку ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Tallink Silja Ferries или Викинг линии патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Турку. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Турку ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Турку ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Турку да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Турку Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Турку ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Турку во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Турку и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал