Вис Фери

Vis Патнички и автомобили Ferries

Вис патнички и автомобил ферибот билет цени, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Вис до Анкона.

Споредба на сите достапни Вис ферибот цените на билетите во реално време и закажете најевтиниот достапни Вис автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Вис, Анкона со сина линија Фери фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Vis Ferries
Цените на билетите и Резервации


Книга Вис Фери Билети
со Сината линија Фери за фериботи и да отпатуваат од Вис до Анкона онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Вис патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие Вис ферибот билет цена и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Vis

Vis е еден од далматинскиот острови во Хрватска. На каналот на Хвар го одделува од островот Хвар, и на каналот Biševo од островот Бишево. Тоа е приближно 60 милји далеку од италијанскиот брег.

На островот може да се постигне со ферибот од Сплит и Анкона. Островот е многу врвен плажи. Повеќето од нив се мирни, дури и во целосна сезона. Во принцип кејот не е толку експлоатирана и изгледа многу природно.

Локалните жители се во земјоделството, риболовот и туризмот. На бреговите на островот се скатен и се одвоени. Во западниот дел на островот е Комиза залив и на север е Vis пристаништето.

Градот Вис се наоѓа во северо-источниот дел на островот Вис во дното на добро заштитени залив. Таа разви од поранешните населби Кут и Лука, кој стана еден субјект во 16th век од страна на изградбата на црквата Gospa od Spilica.

Вис ферибот пристаниште
Селата од источната страна од островот, како што се: Zenka, Milna, Bargujac, Podstražje, Podselje, Plisko Поле и морски Zemlje гравитираат кон градот. Од Втората светска војна целиот остров бил воен област.

Туризмот на Вис почна да се развива со значително демилитаризација на островот во почетокот на војната (-1991 1995) во Хрватска. Значи, тоа е само пред 15 години дека и на островот и неговите градот отворена за посета на туристи. Посмртните останки на воени објекти во северозападниот и североисточниот дел на Заливот на Вис се сведоци на престојот на Југословенската армија.

Во текот на последните сто години е дел од населението емигрирало во потрага по подобри услови за живот. Има само околу 2000 луѓето кои живеат во местото Vis, а околу 3500 на целиот остров.

Многу посетители, а особено на yachtsmen, доаѓаат се повеќе и повеќе да се Вис. Во секој момент можете да видите промени во животниот стил, но во исто време Vis го задржа стариот, неодолива Медитеранот шарм и живот без стрес и проблеми.

Vis Плажи

На јужниот брег, во близина на селото Rukavac, во близина на градот Milna, постои Сребрена плажа или сребрен плажа. Ова е прекрасен бел pebbled плажа, што секако заслужува да се посети. Во внатрешниот дел на заливот, тука е дел од Сребрена покриени со Peebles. Овој дел е типично повеќе гужва, додека карпест дел е само неколку метри и се погледне надвор залив и е секако многу помирен. Можете да најдете барови и ресторан во десет минути walinkg од плажа, во близина на местото каде што треба да го напуштите вашиот автомобил.

Еден од најнеобичните и прекрасни приливи во Јадранот е Stiniva залив на северниот дел на островот Вис. На плажа не е достапен со автомобил и ќе мора да одат тешко и стрмен пат за околу 30 минути.

Stončica заливот се наоѓа на околу 6km од градот Вис на североисточниот брег на островот Вис. Тоа е веројатно најпопуларниот плажа меѓу младите луѓе. Таму може да се најде убав киоск со сладолед и освежување, пријатна ресторан и плажа одбојката игралиште. Плажа може да се преполни во целосна сезона. Тоа е веројатно најдобрата плажа на островот колку што се однесува на објекти.

Убава плажа, исто така, во непосредна близина на градот Комиза. Особено на плажа Каменица. Таму може да се најде убав залив со Peebles и пријатна атмосфера поради пречката Acquarius дека во текот на денот ќе трае само неколку метри од кејот. Не на храна се служи, но можете да ги најдете сите видови на мини.

Одејќи понатаму на југ од Каменица можете да најдете нудистичка плажа.

Туризам и историски Vis

Тврдините и камената купови сведочат за илјада години стара населба на Вис, и остатоци од театарот вградена во темелите на францисканскиот манастир на полуостровот Prirovo, антички терми или хеленистичкиот гробишта, потврди дека Вис е еден од најстарите урбани центри во Хрватска.

Градот Вис, антички Иса, е основана од страна на насилникот од Сиракуза Дионисиј постарите за 397 п.н.е., како основа за грчката колонизација на Јадранското Море. Населбата на Дионисиј се наоѓа во делот од градот, која сега се нарекува Градина и на полуостровот Prirovu.

Во хеленистичко време Вис беше толку моќна што воспоставила свој сопствен колонии на локацијата на денешните градови на Трогир, Stobreč и Lumbarda на островот Корчула. Многу археолошки остатоци сведочат за развојот на Вис. Вие cansee најубавиот пример на античкиот уметност на Вис во археолошката збирка на Музејот на Вис, кој се наоѓа во рамките на тврдината Batarija: бронза шеф на божицата Артемида.

Покрај тоа, постојат и други вредни антички работи како шеф на мажите и жените, керамички вази на различни форми, садови, а особено колекција на амфора, кои биле извадени од морето во близина на градот.
Посебен археолошко значење се хеленистички гробови (стела) се најде во градското подрачје Mrtvilu на западната страна од денес sport- основа.

Природните услови и традицијата утврди развојот на економските активности на жителите на Вис. Поради многу области на обработливо земјиште и квалитет, особено во областите околу градот Вис на земјоделството отсекогаш била главен дел од економијата.

Лозарски е најважна активност на локалните жители од антички времиња, така и на писателот Agatarhid нас "како лозата од Иса, остров во Јадранското Море, во споредба со другите подобро", рече. Од друга страна богатата риболов основа во овој дел на Јадранското Море

Море имаат влијание врз развојот на риболов. Покрај наведените активности, главниот фактор денес се услуги, а особено туризмот.
Градот Вис има богата културно-монументална наследство од поновите возраст. Постојат многу летно колиби, тврдини и палати.

Ако почнувајќи од Кут, кој се наоѓа на југоисточниот дел на пристаништето и на заливот, исто така ќе помине од страна на палатата на Jakin, палатата на поетот Петар Hektorovic, Petrinovics палата, куќата во која еден од најдобрите хрватски писатели Ранко Маринковиќ беше роден, Prdvarics палата и Gazarovics палата. Постојат следат палатата на Gariboldi и познатиот Вила Калиопа, и австрискиот тврдина Batarija.

На пристаништето има се чека палатите на Mardesicev, Radosijev, Vukasinovic-Dojmijev и palce трамонтани и Кулата Perasti. Надвор од градот се наоѓаат на англиски тврдини Terjun, Fortica и Velington.

Може да се истакне на сакралната архитектура и уметност, особено пред Romanic црквата Св Jurje (Свети Ѓорѓи е заштитник на градот и се слави во април 23rd) во заливот на истото име во близина на Czechvilla и Црквата на Свети Марија во Podselju - духовниот центар на островот, каде што жителите на Вис поклоник на Марија Вознесение.

Меѓу другите сакрални објекти треба да ја посетите црквата St.Ciprian и Жастин на Кут, црквата Gospa od Spilica, која ги поврзува Кут и пристаништето, а францисканскиот манастир на полуостровот Prirovo.
Постои основното и средното училиште "Антун Matijesevic-Karamaneo" во Вис.

Внатре во градот може да се справи со различни sport- активности. Постои добро опремена sport- и рекреативен центар со четири тениски терени, кошарка и фудбал на теренот. Можете исто така имаат пловење, крикет и клуб параглајдерство во Вис. Тоа е можно да се нурне надвор од градот заедно со други нуркачи во две нуркање центри. Можете исто така да одат планински качување и возење велосипед.

Градот Вис нуди околу 1500 легла во приватни куќи и станови, а околу 400 легла во хотелите. Вие не ќе го пропушти еден од десет ресторани во градот или на еден од таверни / konobas кои се дел од домаќинствата во руралните надвор од градот. Вие треба да ги вкусите домашни специјалитети како домашно леб од Вис, и pilchards од скара.

Во текот на годината има многу интересни манифестации, особено на новогодишната ноќ на отворено, на карневалот и на Меѓународниот фестивал на аматерски театар во мај, културно лето Вис со концерти и театар во текот на летните месеци, а едриличарска регата во октомври.

 


Најдобрите достапни Вис гаранција ферибот билет цена

Најдобра гаранција Вис ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Сина линија Фери патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Вис. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Вис ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Вис ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Vis да книга автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се поврзеш со Vis Ferries корисници тим нега во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие Vis ферибот цените на билетите во живо, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Вис во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи да Vis и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал