Валона Фери

Валона Патнички и автомобили Ferries

Валона патнички и автомобил ферибот билет цени, временски рокови, билет резервации и информации за фериботи и да отпатуваат од Валона до Бриндизи.

Споредба на сите достапни ферибот цените на билетите Валона во реално време и закажете најевтиниот достапни Валона автомобил и патнички ферибот билети едрење до и од Валона, Бриндизи со Agoudimos Фери линии и Црвена Ѕвезда Ferries фериботи онлајн со инстант потврда.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Ferries Валона
Цените на билетите и Резервации


Книга Валона Фери Билети
со Agoudimos Фери линии и Црвена Ѕвезда Ferries за фериботи и да отпатуваат од Валона до Бриндизи онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Валона патнички или автомобил ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие ферибот билет цена Валона и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна. Исто така можете да додадете хотел во вашата дестинација, или никаде на друго место, на вашиот ферибот билет кога пополнувањето на вашиот ферибот билет резервација.

 

Повеќе Валона

Модерната име за Валона е албанската форма Валона или Влора додека во дијалект Gheg Albanian тоа е познато како Vlonë. Валона е создадена во антиката како грчка колонија на територијата на Илирија. Нејзината прва име, уште се користи и денес во Грција, е Aulon (грчки: Αυλών), што значи долината и може да се реинтерпретација на претходно грчкото име. Во почетокот на 20th век, Валона беше наведено во англискиот јазик како Avlona или од страна на италијанската име Валона.

Градот Валона и понатаму останува главен пристаниште и комерцијален центар, со значителен риболов и индустрискиот сектор. На округот произведува нафта, природен гас, битумен и сол.

Валона округот расте во важност во земјоделството со многу големи садење на маслинки и овошни дрвја, и градот стана центар на преработка на храна, нафта и битумен извозните индустрии. На округот е главно земјоделски и пастирски, производство на овес, пченка, памук, маслиново масло, говеда, овци, кожи, кожи и путер. Овие производи се извезуваат.

Туризмот стана голема индустрија во последниве години, со голем број на хотели, рекреативни центри, и огромни плажи.

Валона ферибот пристаниште

Валона е втор по големина пристаниште во Албанија, На средбата точка на Егејското Море и Јадранско Море. Тоа е, исто така, рибарско пристаниште и одморалиште. Центарот на градот е многу сличен на албанските градови во кои нема многу да се види, но конкретни towerblocks - и многу од палми. Тоа, сепак, е почетна точка на крајбрежниот пат до Саранда, по должината на "Албанската ривиера.

Овој пат оди од сосема нов несигурна по планински премини, фиба наведнува напуштени плажи, милји и милји низ маслинови градини, од грчки стил село во село. Тоа е изводливо да накуцване Крстоносните на целиот пат до Саранда во еден ден, но тоа е во вредност од повеќе време од тоа.

Валона е прогласен за херој на градот. Тоа е стар град, каде што важни настани во борбата за слобода и независност се случија. Во антички времиња градот бил познат под името Aulon. На почетокот тоа беше само една порта. Aulon беше познат по своите маслинови градини и лозја. По падот на Аполонија и Orichum, тоа стана главен порт на Илирија. Во петтиот век Aulon беше центар на епархија. На иселувања на варварите го нанесе голема штета и донесе повлекувањето на градот подлабоко во земјата.

Како да дојдеме до Валона

Таму е редовен ферибот врската од Бриндизи во Италија од страна на морето. Неколку компании работат оваа услуга, но бродовите отстапи обично во исто време. Многу лесен можност е патување ноќе, заминување од Бриндизи 23: 00 и пристигнување до Валона во 7: 30. Фериботот услуга на Vlores работи секојдневно, во оф-сезона период освен недела.

Што да посетите

Треба да ја посетите во близина на селото и стариот замок на Kaniné. Во поглед на Валона и Јонското ЈИЕ е одлично.

Џамијата на Muradie, е изградена во 1542, се верува дека е дизајниран од архитектот Синани, по наредба на султанот Сулејман, кога тој беше во Валона подготвува поморска експедиција против Италија.

Со затворањето на џамии и цркви во 1967, таа се користи како музеј на архитектурата на областа.

Во центарот на градот е бронзен споменик на независноста, откриен во 1972. На високо неправилни столб од камен стои фигура на стандард носител, а подолу се прикажани истакнати личности на движењето на независноста на Албанија. Тоа е заедничка работа на скулптори, Kristaq Рама, Шабан Haderi и Muntaz Dhrami. Во чест на Денот на независноста, на главниот плоштад во Валона се нарекува - На Плоштадот на знамето (Sheshi јас Flamurit).

Музејот на независноста одразува строгиот борбата на Албанците за слобода и независност, настаните што доведоа до подигнување на знамето на 28th ноември l912, кога Албанија е прогласена за независна држава.

Валона има фабрика за цемент и воедно е и продуцент на пластика. Регионот на Валона е богата со земјоделски производи, особено во овошје, маслинки и грозје, а во млечни производи. Исто така постои и фабрика чии производи се користат за извоз.

Валона е седиште на Исмаил Ќемали универзитет, основана во 1994, кој го замени училиште за поморски офицери. Студентите можат да учат бизнис администрација, градинка, поморски инженеринг и англиски јазик.

 


Најдобра гаранција за цена на билетите достапни Валона ферибот

Најдобра гаранција Валона ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна Agoudimos Фери линии и Црвена Ѕвезда Ferries патнички и автомобил фериботи цена на билетите до и од Валона. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Валона ферибот билет, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Валона ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Да книга Валона автомобил и патнички ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликни тука за да се јавите на клиентот тимот за нега Валона Ferries во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо Валона ферибот цените на билетите, проверите достапноста и книга автомобил и патнички ферибот билети до и од Валона во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот светски билети дистрибутивната мрежа онлајн ферибот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи на Валона и до над 1,200 други ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал