Калининград Фери

Калининград Патнички и автомобили Ferries билети

резервации Калининград ферибот билет, траект возни редови и патнички информации за Калининград фериботи и да отпатуваат до и од ферибот пристаниште Калининград на Baltiysk во Санкт Петербург, Копенхаген, Рига и Кил.

Резервација на билет Калининград Фери никогаш не било полесно, да ги споредиме сите Калининград ферибот цените во реално време и закажете најевтиниот достапни ферибот Калининград на билетите до и од ферибот пристаниште Калининград на Baltiysk во Санкт Петербург, Копенхаген, Рига и Кил онлајн со инстант потврда.

Патување во Калининград со ферибот е брз, лесен и стрес бесплатен начин да одам таму и назад. Книга вашиот евтини Калининград ферибот билети до и од ферибот пристаниште Калининград на Baltiysk во Санкт Петербург, Копенхаген, Рига и Кил онлајн и уживајте повеќе избор и флексибилност.

Ако се патува на ферибот пристаниште Калининград на Baltiysk во Санкт Петербург, Копенхаген, Рига и Кил потоа книгата ферибот премин на Калининград и пристигне во вашата дестинација освежен, опуштени и среќни.

Споредете, книга и плаќаат помалку за ферибот билети во www.ferryto.com
Прилагодено пребарување
 
Насловна | ферибот компании | патишта | пристаништа | возни редови | групи | товарни | одмор | хотел | Q & A   

Калининград Ferries
Цените на билетите и Резервации


Книга ферибот билети
до и од ферибот пристаниште Калининград на Baltiysk во Санкт Петербург, Копенхаген, Рига и Кил онлајн однапред да уживаат во најевтиниот достапни ферибот билет цена.

Цената што го гледате е цената што ја плаќате. Нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние ви цитирам за вашиот избрани Калининград Фери пат, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување.

За да се добие билет цена Калининград Фери и книга вашиот ферибот билети безбедно на интернет ве молиме користете ферибот резервација форма реално време на левата страна.

Повеќе Калининград

Калининград е пристаниште град и административен центар на Калининградска област, руската енклава меѓу Полска и Литванија на Балтичко Море.

Територијата, северниот дел од поранешната Источна Прусија, се граничи на НАТО и членките на ЕУ, Полска и Литванија, и географски се одделени од останатиот дел на Русија.

Кој првично беше наречен Кенигсберг на германски, градот бил основан во 1255 по наредба на Тевтонските витези во чест на Чешка Přemysl кралот Otakar II и беше дел од Прусија, а потоа од Германија до 1945, но беше во голема мера уништен за време на Втората светска војна.

Урнатините биле окупирани од страна на Црвената армија во 1945 и германско население избркани.

Таа беше преименувана во Калининград во 1946 од страна на Советите во чест на Михаил Калинин.

Калининград ферибот пристаниште
Туристички атракции во Калининград

музеи
Калининград има многу музеи. Неколку примери се Музејот на Имануел Кант на островот Kneiphof, Музејот на историја и уметност, која сè уште има делови од т.н. Прусија наплата на локалните археолошки наоди, а Музејот на Калининград Килибарните, кој се наоѓа во кулата Dohna близина порта Rossgarten. Градот исто така има уметничка галерија со осум изложени простории.

Музејот на океаните во светот се наоѓа на поранешниот истражувачки брод Wityaz на брегот на реката Pregel. Музејот ги прикажува најновите технологии на морето истражување и, исто така, покажува разновидноста на флората и фауната на светските океани. Еден закотвени фокстрот класа подморница во близина на музејот, Б-413, е домаќин на изложба за руската подморница флота.

Театарот
Филхармонија Калининград е сместен во поранешната Католичката црква на Светото семејство на Кенигсберг, изградена во 1907. Црквата била уништена за време на Втората светска војна, но потоа повторно изграден. Зградата, која забележа акустика, функционира како салата орган од повторно отворање во 1980.

градот театар се уште се наоѓа во поранешната театар Кенигсберг, кој беше отворен во 1910. Зградата е изградена по војната со користење на претходните планови за театарот и беше отворена во 1960. На колонада пред влезот беше обликувана по Бољшој театар во Москва.

На регионално значајни Калининград куклен театар има своето седиште од 1975 во Queen Луиз сеќавање црква. Ова нео-романтични црква, дизајниран од архитектот Фриц Heitmann, е изградена во 1901.

Архитектура
Центарот на градот пред војната (Altstadt и Kneiphof) во моментов се состои од паркови, широки авении, на плоштадот на местото на поранешната замокот Кенигсберг, а само две згради: Домот на Советите ( "Дом Sovyetov"), приближно на местото на поранешниот замок, и воспоставената катедрала Кенигсберг на островот Kneiphof (сега "островот Кант"). гробот на Имануел Кант се наоѓа веднаш до катедралата. новиот центар на градот се концентрирани околу плоштадот Победа. Катедралата на Христос Спасителот, осветена во 2005, се наоѓа на тој плоштад.

Најстарата зграда во Калининград е Juditten црква (изградена пред 1288). Исто така, вреди да се види се поранешниот берза, преживеаните цркви, а останатите градски порти. Со цел влево овие порти се: Sackheim порта (германски: Sackheimer Tor), царската порта (германски: Königstor), Rossgarten порта (германски: Rossgärter Tor), напад порта (германски: Ausfallstor), Железничка порта (германски: Eisenbahntor ), Бранденбуршката порта (германски: Brandenburger Tor), и Friedland порта (германски: Friedlander Tor). Покрај веќе споменатите Dohna кула, која се сместени во Музејот Килибарните, на Wranger кула, исто така, останува како потсетник на поранешниот градски ѕидини Кенигсберг. Само портата на поранешниот замокот Friedrichsburg останува.

споменици
Значајни споменици вклучуваат статуата на Имануел Кант во предниот дел на Имануел Кант Државниот универзитет во Русија. Статуата е направена од познати скулптор Даниел Кристијан Раух и откриен во 1864. Статуата била уништена во 1945, но беше remoulded во 1992 по иницијатива на Марион Dönhoff. Исто така, вреди да се види е споменикот космонаут, кој во чест на Калининград космонаути Алексеј Леонов, Јури Романенко и Александар Viktorenko. Други статуи и споменици вклучуваат статуа за пребројувањето Албрехт, статуата на Фридрих Шилер, статуата на царот Петар Велики, споменикот "Мајка Русија", и споменикот на 1200 гарда, сеќавајќи се на битката на Кенигсберг.

паркови
Калининград Зоолошката градина беше отворена како зоолошката градина Кенигсберг во 1896. Збирката, која се протега во текот 16.5 ха, се состои од 315 видови со вкупно 2264 индивидуални животни (од 2005). Зоолошката Калининград е, исто така, арборетум.

Централно лоцирана во градот е помал Pond (руски: Нижний пруд), вештачко езеро. Долна езерото е опкружен со шеталиштето и е област за рекреација особено во лето.

Калининград

Калининград, Previosly име Konigsberg пред советската окупација, беше практично затворен за туристи од СССР до 1991, па во посета на тоа се чувствува како откривање на историски места и тајните на земјата! Тоа е вистинска авантура

Иако се чини дека целосно одвоени од Русија, се појавува како мал далечински место граничи Литванија, Полска и на Балтичкото Море, Калининград е всушност дел од Русија, најголемата земја во светот. На растојание од повеќе од 200 милји од најблиското руската граница, денес Калининградска област е една од подалеку распространети ексклави во светот.

Калининград е дом на Curonian лагуна и Висла лагуна кои се делат со Литванија и Полска, соодветно, и, исто така, зафатен пристаништето на градот Baltiysk.

закажани Ferries плови од ферибот пристаниште Калининград на Baltiysk во Санкт Петербург, Копенхаген, Рига и Кил carrieing патници, возила и товар.

Кликни тука за Калининград фериботиКалининград сајтот

 


Калининград најдобрите достапни ферибот билет цена гарантираме

Најдобра гаранција Калининград ферибот билет цена

Најдобри Цена Гаранција - Ние секогаш ќе им понудиме на нашите најниската достапна цена на Калининград Фери билет цена и нема скриени статисти или изненадувања, како што додаде гориво опциите или резервација такси и ние, исто така, ние не ти наплаќаат ништо екстра за плаќање со Visa Electron картичка. Цената ние го цитирам за вашиот избрани Калининград Фери до или од ферибот пристаниште Калининград на Baltiysk во Санкт Петербург, Копенхаген, Рига и Кил, одборот сместување и тип на возило е сите ќе плаќаат, а тоа е ветување!

Во случај ви се најдат на иста all inclusive Калининград ферибот билети поевтини во брошурата на било која друга тур-оператор ние ветуваме дека ние ќе се потрудиме да победи таа цена или ви нудиме избор од барањето на наплата. Да книга Калининград ферибот билети ве молиме Кликни тука.

 

Кликнете тука за да клиент контакт тимот за нега на Калининград Фери во ferryto.com

Грижа за корисници, telesales & Контакт

во ferryto.com вие сте во можност да се добие живо цени Калининград Фери на билетите, проверите достапноста и книга Калининград Фери автомобил и патнички ферибот билети до и од ферибот пристаниште Калининград на Baltiysk во Санкт Петербург, Копенхаген, Рига и Кил во нашите најниската достапна цена на билетите.

Ferryto.com е дел од најголемиот дистрибутивната мрежа онлајн ферибот билети во светот обезбедување на способноста да книга повеќе од 80 големи европски ферибот оператори, вклучувајќи со Калининград Фери до над 1,200 ферибот правци низ Велика Британија, Франција, Шпанија, Ирска, Холандија, Источна Европа, Медитеранот, балтичките и Северна Африка.

За повеќе информации, одговори на често поставувани прашања или да не контактирате директно ве молиме Кликни тука.

 

 
Мапа на сајтот

Дизајн и хостинг од Transworld Слободен ограничена.. Авторски права се задржани.

Powered by На Патување портал