Poloni Tragete

Polonia pasagjerëve dhe Biletat Ferry Car

Poloni rezervimet e biletave traget, oraret trageteve të pasagjerëve dhe informacion për anijet Poloni vela në dhe nga portet traget polake e Gdansk, Gdynia dhe Swinoujscie me Polferries, Stenaline, FINNLINES ose Unitetit Lines anijet.

Me të fundit Poland traget kalimit informacion dhe oraret për të gjithë sailings për dhe nga portet polake traget të Gdansk, Gdynia dhe Swinoujscie me Polferries, Stenaline, FINNLINES ose Unitetit Lines anijet duke përfshirë informacion mbi portet traget dhe informacion të dobishëm turistik rreth destinacionet turistike të detajuara tonë rrugë dhe qyteti harta do të ju ndihmojë komplot udhëtimin tuaj trageteve Polonia.

Poland Tragete ofron çmimet fantastike për të dhe nga portet traget polake e Gdansk, Gdynia dhe Swinoujscie me Polferries, Stenaline, FINNLINES ose Unitetit Lines anijet traget portet.

Krahaso, librin dhe të paguajnë më pak për biletat e trageteve në www.ferryto.com
Custom Kërko
 
shtëpi | Kompanitë e trageteve | rrugët | Ports | oraret | Grupet | transport mallrash | festë | hotel | Q&A   

Poloni Tragete
Çmimet e biletave & Reservations


Book Poloni bileta trageti
për të dhe nga portet traget polake e Gdansk, Gdynia dhe Swinoujscie me Polferries, Stenaline, FINNLINES ose Unitetit Lines anijet online në paraprakisht për të shijuar lirë në dispozicion traget çmimin e biletave.

Çmimi që ju shikoni është çmimi që ju paguani. Nuk ka ekstra të fshehura apo surpriza të tilla si shpenzimet e karburantit shtuar ose tarifat prenotim dhe ne nuk do të marrë pagesën nga ju ndonjë gjë shtesë për të paguar me një kartë Visa Electron. Çmimi që ne japin kuotën e ju për të zgjedhur rrugën tuaj Polonia trageteve, në bord të akomodimit dhe llojin e automjeteve është e gjitha që ju do të paguani, dhe kjo është një premtim.

Për të marrë një çmim Polonia tragete biletë dhe rezervoni biletën tuaj trageteve sigurtë në internet ju lutem, përdorni në kohë reale prenotim trageteve formë e në të majtë.

More About Poloni

Qytetet e mëdha polake janë Varshavë, Krakov, Gdansk, Katowice, Lodz, Poznan, Szczecin, Wroclaw dhe. Administrativisht, Polonia është e ndarë në provinca (Voivodships), nga të cilat ka gjashtëmbëdhjetë të cilat pastaj ndahen më tej në qarqeve dhe bashkive.

Porti i Gdansk është porti më i madh polak. Ajo është e ndarë në dy pjesë kryesore, portit të brendshëm dhe Portin e Veriut.

Porti i Gdynia mund të arrihen lehtë nga deti dhe ofron një rrugë të lehtë në qytet. Porti i Szczecin në veri-perëndim të Polonisë është i lidhur ngushtë me portin më të vogël të Swinoujscie.

Të gjitha këto porte ofrojnë shërbime të trageteve dhe udhëtime ndonjë gjë interesante përgjatë bregdetit me përdorimin e anijeve të vogla ekskursion.

Anglisht Landscape

Arkitekturë polake

qytetet polake pasqyrojnë të gjithë spektrin e stileve evropiane. kufijtë e Lindjes së Polonisë pasi shënoi kufirin outermost e ndikimet e arkitekturës perëndimore në kontinent. Historia nuk ka qenë e mirë për të monumenteve arkitektonike të Polonisë. Megjithatë, një numër i godinave të lashtë kanë mbijetuar: kështjella, kisha, dhe ndërtesa madhështore, nganjëherë unik në kontekstin rajonal apo evropian. Disa prej tyre janë shumë kujdes restauruar (Wawel), apo të rindërtuar, pasi u shkatërrua në Luftën e Dytë Botërore (Qytetin e Vjetër dhe Royal Castle në Varshavë, qytetet e vjetra të Gdańsk dhe Wroclaw). Kazimierz Dolny në Vistula është një shembull i një qyteti të ruajtur mirë mesjetare. Kraków renditet ndër gotik dhe Rilindjes komplekset më të mirë të ruajtura urbane në Evropë. Arkitektura e kishës polake meriton vëmendje të veçantë. Kompleksi Lëvizja moderniste Arkitektura projektuar dhe ndërtuar në 1930s ekzistojnë në Katowice, Silesia e Epërme, ndërsa ka shembuj interesante të realizmit socialist të ndërtuar gjatë regjimit komunist.

Art në Poloni

Shkolla e famshme e pikturës historicist Jan Matejko prodhoi portretizime monumentale e ngjarjeve të rëndësishme në historinë e Polonisë. Stanisław Vitkievicz ishte një mbështetës i flaktë i realizmit në art polak, përfaqësuesi i tij kryesor ishte Jozef Chełmoński. Młoda Polska (ri Poloni) Lëvizja dëshmoi lindjen e artit modern polak, dhe e angazhuar në një marrëveshje të madhe të eksperimentimi formal, të udhëhequr nga Jacek Malczewski (simbolizmit), Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, dhe një grup i impresionistët polake. Arti i Tadeusz Makowski u ndikuar nga kubizëm; ndërsa Władysław Strzemiński dhe Henryk Stażewski punuar brenda idiomë konstruktivist. artistë të shquar të shekullit 21st përfshijnë romake Opałka, Leon Tarasewicz, Jerzy Nowosielski, Wojciech Siudmak dhe Miroslaw Balka dhe Katarzyna Kozyra në brezin e ri. Të skulptorët më të njohur polake përfshijnë Xawery Dunikowski, Katarzyna Kobro, Alina Szapocznikow dhe Magdalena Abakanowicz. photography polake dokumentar ka gëzuar njohjen në mbarë botën. Në 1960s u formua Poster School polake, me Henryk Tomaszewski dhe Waldemar Świerzy në krye të saj.

Kuzhina polake

Kuzhina PierogiPolish është një përzierje e sllave, hebraike dhe traditat e huaja kuzhinës. Ajo është e pasur me mish, veçanërisht mish derri, lakër (për shembull në Bigos pjatë), dhe erëza, si dhe lloje të ndryshme të petë dhe dumplings, më të dukshëm e të cilat janë pierogi. Ajo është e lidhur me cuisines tjera sllave në përdorimin e Kasza dhe drithëra të tjera, por ishte edhe nën ndikimin e rëndë e turke, gjermane, hungareze, kuzhinave hebre, franceze, italiane apo koloniale të së kaluarës. Në përgjithësi, kuzhina polake është e konsiderueshme. Polakët lejojë vetes një sasi bujare të kohës për të shijuar ushqimet e tyre, me disa ushqime të marrë një numër ditësh për të përgatitur.

ushqime të dukshme në kuzhinë polake përfshijnë suxhuk polak, supë e kuqe panxhar (borscht), dumplings polakë, supë kukurec, rrotullon lakër, bërxolla derri polakë, merak tradicionale polake, enët e ndryshme patate, një ushqim fast sanduiç zapiekanka, dhe shumë më tepër. desserts tradicionale polake përfshijnë donuts polakë, kek me xhenxhefil polake dhe të tjerët.

Muzikë nga Polonia

Fryderyk Chopin ishte më i rëndësishëm polak composer.The muzikë nga Fryderyk Chopin, frymëzuar nga tradita polak dhe folklorit, përcjell kuintesencë e romantizmit. Që 1927, i Konkurrencës Piano International Frederick Chopin është mbajtur çdo pesë vjet në Varshavë. muzikë klasike polake është e përfaqësuar edhe nga kompozitorë si Karol Szymanowski, Mieczysław Karlowicz, Witold Lutosławski, Wojciech Kilar, Henryk Gorecki Mikołaj dhe Krzysztof Penderecki. jazz bashkëkohore polake ka tifozët në shumë vende. Të jazzmen më të njohur janë Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak, Adam Makowicz dhe Tomasz Stanko. kompozitorë të suksesshëm të muzikës e filmit përfshijnë Jan AP Kaczmarek, Wojciech Kilar, Czesław Niemen dhe Zbigniew Preisner. Famshëm këngëtarë moderne, muzikantë dhe grupet nga Polonia përfshijnë Behemoth, Myslovitz, SBB, Riverside, Edyta Gorniak, Lady Pank, Anita Lipnicka dhe Ich Troje.

Teatri në Poloni

Polake Teatri avant-gardës është me famë botërore, me Jerzy Grotowski si përfaqësues të saj më të reja dhe krijuese. Një nga personalitetet më origjinale teatrit të shekullit të njëzetë ishte Tadeusz Kantor, piktor, teoricien i dramës, projektuesi fazë, dhe dramaturgu, idetë e tij duke gjetur kulmin e tyre në teatrin e vdekjes dhe prodhimi i tij më i njohur është "Umarła Klasi" (Dead Class) .

Sport në Poloni

sportive kombëtare të Polonisë përfshijnë futbollit, volejboll, hokej, basketboll dhe hendboll. Futbolli është sporti më popullor i vendit, me një histori të pasur e konkurrencës ndërkombëtare. Polonia ka bërë edhe një shenjë dalluese në Speedway Racing Motor falë Tomasz Gollob, një konkluzion shumë të suksesshme polak. Malet polake janë vendi ideal për hiking, ski dhe biking malore dhe për të tërhequr miliona turistë çdo vit nga e gjithë bota. Plazhet baltike dhe vendpushimet janë vende të njohura për peshkim, Janjić, kayaking dhe një të gjerë gamë të sporteve të tjera të ujit-themed.

Poloni

Republika e Polonisë është e vendosur në Evropën Qendrore. Ajo kufizohet nga Gjermania në perëndim, Republikën Çeke dhe Sllovaki në jug, Lituania, Bjellorusia dhe Ukraina në lindje dhe Rusinë dhe Detit Baltik në veri.

Polonisë Peizazhi është i larmishëm shumë. Karpate dhe malet Sudety shtrihet përgjatë kufijve të saj jugorë. Ultësira dhe kodrat undulating zënë pjesën qendrore të vendit.

Rajonet veriore të Polonisë, duke përfshirë pomeranez dhe tokat Masurian liqenit, janë të butë undulating, relativisht të pyllëzuar mirë dhe të mbuluar me qindra liqene dhe duke përfunduar me plazhet me rërë të bregdetit të Detit Baltik.

Portet kryesore në Poloni janë Gdansk, Gdynia, Szczecin dhe Swinoujscie. Entuziastësh Yachting do të jenë të lumtur për të mësuar se Polonia ka edhe shumë marina.

Shërbimet e planifikuara traget operohet nga Polferries, Stenaline, FINNLINES dhe Unity Lines anijet për në dhe nga portet traget polake e Gdansk, Gdynia dhe Swinoujscie.

Kliko këtu të rezervoni një biletë traget në Poloni

Harta e Rrugëve Poland Trageteve

 


Më të mirë në dispozicion Poland tragete biletë GARANCIONIT

Shkarko Guarantee Poland Ferry Ticket Price

Garancia më e mirë Çmimi - Ne gjithmonë ju ofrojmë më të ulët në dispozicion Polonia traget çmimin tonë biletave dhe nuk ka shtesa të fshehura apo surpriza të tilla si shpenzimet e karburantit shtuar ose tarifat prenotim dhe ne gjithashtu kemi nuk do të marrë pagesën nga ju ndonjë gjë shtesë për të paguar me një kartë Visa Electron. Çmimi ne japin kuotën e tyre për tuaj të zgjedhur traget Poloni në ose nga portet polake traget të Gdansk, Gdynia dhe Swinoujscie me Polferries, Stenaline, FINNLINES ose Unitetit Lines anijet, akomodimi në bord dhe llojin e automjeteve është e gjitha që ju do të paguani, dhe kjo është një premtim!

Në rast nuk ka gjasa që ju të gjeni të njëjtën gjithë përfshirëse Polonia tragete biletë të lirë në broshurën e çdo operator turne tjetër, ne premtojmë se do të bëjmë çmos për të rrahur atë çmim ose ju ofrojmë zgjedhjen e kërkuar një rimbursim. Për librin Poland trageteve bileta ju lutem Kliko këtu.

 

Kliko këtu për të kontaktuar Poloni tragete konsumatorëve ekip kujdesit në ferryto.com

Kujdesit për Klientin, Telesales & Na Kontaktoni

në ferryto.com ju jeni në gjendje për të marrë të jetojnë çmimet Polonia tragete biletave, kontrolloni disponueshmërinë dhe libër makinave Polonia Tragete dhe trageti pasagjerësh bileta për në dhe nga portet polake traget të Gdansk, Gdynia dhe Swinoujscie me Polferries, Stenaline, FINNLINES ose Unitetit Lines anijet në biletën tonë më të ulët në dispozicion çmimi.

Ferryto.com është pjesë e më të madh të rrjetit të shpërndarjes në internet të biletave të trageteve në botë duke siguruar aftësinë për të librit mbi 80 operatorë të mëdha evropiane përfshirë trageteve me Anijet Poloni në mbi rrugët e trageteve në 1,200 gjithë Mbretërinë e Bashkuar, Franca, Spanja, Irlanda, Holanda, Evropën Lindore, mesdhetare, baltike dhe Afrikën e Veriut.

Për më shumë informacion, përgjigjet në pyetjet më të shpeshta, ose të na kontaktoni direkt lutem Kliko këtu.

 

 
Harta e Faqes

Projektim dhe Hosting nga Transworld Leisure Limited.. Copyright është rezervuara.

Mundësuar nga The Gateway Travel