Alexandria Tragete

Alexandria pasagjerëve dhe Car Tragete

Alexandria çmimet e pasagjerëve dhe trageteve makinave biletave, oraret, rezervimet e biletave dhe informacion për anijet me vela nga Aleksandria në Venecia.

Krahaso gjithë në dispozicion Alexandria çmimet e biletave të trageteve në kohë reale dhe librin e lirë në dispozicion Alexandria makinave dhe trageti pasagjerësh bileta vela në dhe nga Aleksandri, Venecia me tragete Visemar online me konfirmim të menjëhershëm.

Krahaso, librin dhe të paguajnë më pak për biletat e trageteve në www.ferryto.com
Custom Kërko
 
shtëpi | Kompanitë e trageteve | rrugët | Ports | oraret | Grupet | transport mallrash | festë | hotel | Q&A   

Alexandria Ferry
Çmimet e biletave & Reservations


Biletat Book Alexandria Ferry
me Visemar për anijet me vela nga Aleksandria në Venecia internet paraprakisht të gëzojnë të lirë në dispozicion traget çmimin e biletave.

Çmimi që ju shikoni është çmimi që ju paguani. Nuk ka ekstra të fshehura apo surpriza të tilla si shpenzimet e karburantit shtuar ose tarifat prenotim dhe ne nuk do të marrë pagesën nga ju ndonjë gjë shtesë për të paguar me një kartë Visa Electron. Çmimi që ne japin kuotën e ju për të zgjedhur biletën tuaj Alexandria pasagjer apo makinë traget, akomodimi në bord dhe llojin e automjeteve është e gjitha që ju do të paguani, dhe kjo është një premtim.

Për të marrë një Alexandria biletë traget çmim dhe të rezervoni biletën tuaj trageteve sigurtë në internet ju lutem, përdorni në kohë reale prenotim trageteve formë e në të majtë. Ju jeni gjithashtu në gjendje për të shtuar një hotel në destinacionin tuaj, apo kudo tjetër, në biletën tuaj traget, kur përfundimit rezervimin e biletave tuaj trageteve.

 

More About Aleksandrisë

Qyteti i dytë më i madh në Egjipt, Aleksandri, I njohur si "Perla e Mesdheut", ka një atmosferë që është më shumë se mesdhetare Lindjes së Mesme, ambient e saj dhe të trashëgimisë kulturore në distancë nga pjesa tjetër e vendit, edhe pse në fakt është vetëm 225 km. nga Kajro.

Themeluar nga Aleksandri i Madh në 331 pes, Aleksandri u bë kryeqyteti i Egjiptit greko-romake, statusit të saj si një pishtar i kulturës simbolizuar nga Faros, far legjendar që ishte një nga shtatë mrekullitë e botës.

Që nga shekulli 19th Aleksandri ka luajtur një rol të ri, si një fokus për zgjerim tregtare dhe detare të Egjiptit. Kjo Alexandria është përjetësuar nga shkrimtarë si EM Forster dhe Kavafit.

Pasardhësit e emigrantëve nga Greqia, Italia dhe Levant u vendosën këtu dhe e bëri qytetin sinonim me tregti, kozmopolitizmit dhe kulturës bohem, Lawrence Durrell e përshkroi atë si "kryeqyteti i Evropës aziatike, në qoftë se një gjë e tillë mund të ekzistojë".

Alexandria Ferry Port
Periudha e lashtë dhe mesjetare

E themeluar në 332 BC nga Aleksandri i Madh, Aleksandri kishte për qëllim të zëvendësojë Naucratis (QV) si një qendër grek në Egjipt, dhe të jetë lidhja mes Maqedonisë dhe Luginës Nil pasur. Në qoftë se një qytet i tillë do të ishte në bregdetin egjiptian, nuk ishte vetëm një vend të jetë e mundur, pas ekranit të ishullit Pharos dhe hequr nga baltë hedhur nga gojët e Nilit.

Një townlet egjiptiane, Rhacotis, tashmë qëndronte në breg dhe ishte një vendpushim i peshkatarëve dhe piratët. Pas saj (sipas traktat Aleksandrisë, i njohur si pseudo-Callisthenes) ishin pesë fshatra amtare shpërndara përgjatë strip në mes të liqenit Mareotis dhe detit.

Alexander zënë Pharos, dhe kishte një qytet me mure të shënuar nga Deinocrates në kontinent për të përfshirë Rhacotis. Disa muaj më vonë ai u largua nga Egjipti për Lindjen dhe kurrë nuk u kthye në qytetin e tij, por kufoma e tij u varrosën në fund të fundit atje. mëkëmbës i tij, Cleomenes, ka vazhduar krijimin e Aleksandrisë. Heptastadium, megjithatë, dhe lagjet kontinent duket se kanë qenë kryesisht punën e Ptolemeut.

Trashëguar tregtinë e shkatërruar Tiros dhe duke u bërë qendra e tregtisë së re mes Evropës dhe një Arab dhe indian Lindjes, qyteti u rrit në më pak se një shekull të jetë më e madhe se Carthage, dhe për disa shekuj me radhë më shumë se duhej të pranojmë asnjë superior, por Roma .

Ajo ishte një qendër jo vetëm të helenizmit, por të semitizmit, dhe qyteti më i madh hebre në botë. Ka Septuaginta është prodhuar. Fillim Ptolemies mbajti atë me qëllim dhe nxitur zhvillimin e muzeut të saj në universitet kryesor grek, por ata ishin të kujdesshëm për të ruajtur dallimin e popullsisë në tri kombe, "maqedonas" (dmth greke), hebre dhe egjiptian.

Nga kjo ndarje u ngrit shumë e turbullirave më vonë e cila filloi të shfaqet nën Ptolemeu Philopater.

Alexandria Qyteti

Një qytet hibrid quajtur "Kryeqyteti i Kujtesës" nga Durrell, ALEXANDRIA (El-Iskandariya në arabisht) kthen shpinën pjesën tjetër të Egjiptit dhe të përballet me të Mesdheut, si në qoftë se mendon të kaluarën e saj të lavdishme. Një nga qytetet më të mëdha të antikitetit, Alex dremitën për 1300 vjet deri sa u ringjall nga Mohammed Ali dhe transformuar nga evropianët, të cilët i dha qytetit formën e saj të tanishme dhe të bërë të sinonim i kozmopolitizmit dhe dekadencës.

Kjo epokë erdhi në një fund në 1950s me fluturimin në masë e jo-egjiptianëve dhe një dozë jetëshkurtër të puritanizmit revolucionar, por Alexandria së plazhe, restorante dhe klima e freskët ende të tërhequr një luzmë e Banorët e Kajros gjatë verës, ndërsa historike saj lodhur dhe letrare mistikë mbetet tërheqës për të huajt.

Alex inkurajon udhëtime nostalgji dhe eksplorimit të rastit, në qoftë se vetëm për shkak se "pamjet" janë incidente të kufizuara dhe shans shpesh më demaskuese. Mos kini frikë të ndjekur hundën dhe shmangen nga itineraret e zakonshme, e cila mund të përfundojë në një ditë apo më shumë në qoftë se ju të përqëndrohet në pikat kryesore monumentale të qytetit.

Teatri romake dhe Villa i shpendëve në Kom el-Dikka dhe katakombet drithërues e Kom es-Shoqafa janë Musts, siç është biblioteka madhështore e re e qytetit dhe Alexandria Muzeu Kombëtar, ekspozuar statuja dhe objekte të tjera dredged nga qytetet e lashta në shtratin e detit. Nëse edhe ju dëshironi të shijoj ambient dhe mistikë letrar e ish-evropiane dhe "native" lagjet, të lejojë dy ose tre ditë.

Sot, Alexandria është një qytet plot jetë e mbi 4 milion banorë (kryesisht egjiptianë). Alexandria ka qenë gjithmonë popullor si një destinacion pushimi për egjiptianët vendas në kërkim për të shpëtuar të nxehtit të verës dhe të gëzojnë plazhet mesdhetare. Turistët e huaj janë të zbuluar se sa e lehtë është për të vizituar Alexandria për edhe vetëm një ose dy ditë.

Koha më e mirë për të shkuar në Aleksandri
Winter (dhjetor-shkurt) është mjaft e ngrohtë dhe me diell në Aleksandri, edhe pse deti do të jetë shumë e ftohtë për të notuar në të qetë. A, era e ngrohtë pluhur (hamsin) mund të jetë i mërzitshëm gjatë muajit mars - qershor. Summer është i lagësht, por me një erë ajo qëndron shumë pije freskuese se në Kajro dhe kaq shumë egjiptianë do të mblidhen në Aleksandri në verë.

Rezervoni hotelin tuaj edhe më parë, nëse ju jeni të vijnë gjatë muajve të verës. September - Tetori është një kohë shumë e bukur për të vizituar. Kliko këtu për të motit të sotëm në Aleksandri.

Fort Qaitbey
Fort Qaitbey është një ndërtesë mbresëlënëse, e vendosur në një gadishull të ngushtë, ku një nga mrekullitë e lashta të botës, far famshme ku Pharos dikur qëndronte. Fort u ndërtua në shekullin e 15th dhe tani shtëpi një muze detare. Ju do të duhet rreth një orë për të eksploruar dhoma dhe kullat, si dhe muzeun e cila pret disa armë interesante.

Fort gjithashtu ofron pamje të bukur të qytetit të Aleksandrisë, si dhe të Mesdheut. Një Akuariumi vogël aty pranë është me vlerë një shikim vjedhurazi. Ka plane në rregull për të ndërtuar një muze të madh nënujor në të ardhmen e afërt e cila do të shfaqë disa nga zbulimet emocionuese e fundit arkeologjike.

Corniche
Corniche është një rrugë që shkon përgjatë portit lindor të Aleksandrisë dhe është vendi i përsosur për një shëtitje ujore. Ka disa restorante ku ju mund të gëzojnë peshk të kapur fllad. Ju do të kalojë disa shembuj të bukur të ndërtesave Art Deco si (Sofitel) Cecil Hotel i cili ka qenë i gëzuar nga Mohammed Ali (boksier), Agatha Christie dhe Winston Churchill, ndër të tjera.

Një shëtitje poshtë Corniche gjithashtu ju sjell disa nga tërheqjet kryesore Aleksandrisë së (disa nga të cilat janë përshkruar më poshtë) si shesh Ramla, Cavafi Muzeu, amfiteatri romak, Qarkut Attarine (për pazar) dhe (çlirimtare) Sheshin Tahrir. Silleni veten në një kafe braziliane, një tub me flluska ose një gotë të nxehtë çaj në disa kafene të mrekullueshme Aleksandrisë së.

Attarine Souk
Attarine souk është një misër i rrugëve të vogla, tepër të ngushta për makina të përshtaten, që shtëpitë fjalë për fjalë qindra e dyqaneve të vogla antike dhe dyqane. Ajo që quhet e Zinqat si-Sittat treg (e cila fjalë për fjalë përkthehet në "ngjeshje e grave '). Ju do të gjeni disa marrëveshje të mirë të volitshëm për këtu. Kjo është një pazari zbuluar kështu që nuk është aq zihet fryma si të tjerët.

folks të rinj lokalë preferojnë kompleksesh të souqs këto ditë, kështu që nëse ju jeni të interesuar në mënyrë moderne egjiptiane, kjo është ajo ku ju do të gjeni atë.

 


Më të mirë në dispozicion trageteve Alexandria garanci çmimin e biletës

Shkarko Guarantee Alexandria Ferry Ticket Price

Garancia më e mirë Çmimi - Ne gjithmonë ju ofrojmë më të ulët në dispozicion Visemar pasagjerëve dhe anijet e makinave biletë çmim në dhe nga Aleksandri. Nuk ka ekstra të fshehura apo surpriza të tilla si shpenzimet e karburantit shtuar ose tarifat prenotim dhe ne gjithashtu kemi nuk do të marrë pagesën nga ju ndonjë gjë shtesë për të paguar me një kartë Visa Electron. Çmimi ne japin kuotën për të zgjedhur biletën tuaj trageteve Alexandria, akomodimi në bord dhe llojin e automjeteve është e gjitha që ju do të paguani, dhe kjo është një premtim!

Në rast nuk ka gjasa që ju të gjeni të njëjtën gjithë përfshirëse Aleksandrisë biletë traget të lirë në broshurën e çdo operator turne tjetër, ne premtojmë se do të bëjmë çmos për të rrahur atë çmim ose ju ofrojmë zgjedhjen e kërkuar një rimbursim. Për librin Alexandria makinave dhe pasagjerëve bileta trageti, ju lutem Kliko këtu.

 

Kliko këtu për të kontaktuar Alexandria tragete konsumatorëve ekip kujdesit në ferryto.com

Kujdesit për Klientin, Telesales & Na Kontaktoni

në ferryto.com ju jeni në gjendje për të marrë Alexandria jetojnë çmimet e biletave të trageteve, të kontrolluar disponueshmërinë dhe makina libër dhe bileta trageti pasagjerësh në dhe nga Aleksandri në më të ulët çmimin tonë dispozicion biletave.

Ferryto.com është pjesë e më të madh të trageteve në internet rrjetit botëror të shpërndarjes biletë siguruar aftësinë për të librit mbi 80 operatorë të mëdha evropiane përfshirë trageteve të Aleksandrisë dhe në mbi 1,200 rrugët e tjera traget të gjithë, Franca, Spanja, Irlanda, Holanda, Evropën Lindore në Mbretërinë e Bashkuar, mesdhetare, baltike dhe Afrikën e Veriut.

Për më shumë informacion, përgjigjet në pyetjet më të shpeshta, ose të na kontaktoni direkt lutem Kliko këtu.

 

 
Harta e Faqes

Projektim dhe Hosting nga Transworld Leisure Limited.. Copyright është rezervuara.

Mundësuar nga The Gateway Travel