Amorgos Tragete

Amorgos pasagjerëve dhe Car Tragete

Çmimet Amorgos pasagjerëve dhe biletave traget makinë, oraret, rezervimet e biletave dhe informacion për anijet me vela nga Amorgos në Astypalea, Donoussa, Iraklia, Naxos, Paros, Pire, Schinoussa, Syros, Iraklia, Kos, Leros, Koufonissi, Patmos dhe Rodosit.

Krahaso gjithë në dispozicion Amorgos çmimet e biletave të trageteve në kohë reale dhe librin e lirë në dispozicion Amorgos makinave dhe trageti pasagjerësh bileta vela në dhe nga Amorgos, Astypalea, Donoussa, Iraklia, Naxos, Paros, Pire, Schinoussa, Syros, Iraklia, Kos, Koufonissi, Leros , Patmos dhe Rodosit me ANEK apo Blue Star tragete trageteve online me konfirmim të menjëhershëm.

Krahaso, librin dhe të paguajnë më pak për biletat e trageteve në www.ferryto.com
Custom Kërko
 
shtëpi | Kompanitë e trageteve | rrugët | Ports | oraret | Grupet | transport mallrash | festë | hotel | Q&A   

Amorgos Ferry
Çmimet e biletave & Reservations


Biletat Book Amorgos Ferry
me ANEK apo Blue Star Ferries për anijet me vela nga Amorgos në Astypalea, Donoussa, Iraklia, Naxos, Paros, Pire, Schinoussa, Syros, Iraklia, Kos, Koufonissi, Leros, Patmos dhe Rodosit në internet paraprakisht të gëzojnë të lirë në dispozicion traget çmimin e biletave .

Çmimi që ju shikoni është çmimi që ju paguani. Nuk ka ekstra të fshehura apo surpriza të tilla si shpenzimet e karburantit shtuar ose tarifat prenotim dhe ne nuk do të marrë pagesën nga ju ndonjë gjë shtesë për të paguar me një kartë Visa Electron. Çmimi që ne japin kuotën e ju për të zgjedhur biletën tuaj Amorgos pasagjerëve apo makinë traget, akomodimi në bord dhe llojin e automjeteve është e gjitha që ju do të paguani, dhe kjo është një premtim.

Për të marrë një Amorgos biletë traget çmim dhe të rezervoni biletën tuaj trageteve sigurtë në internet ju lutem, përdorni në kohë reale prenotim trageteve formë e në të majtë. Ju jeni gjithashtu në gjendje për të shtuar një hotel në destinacionin tuaj, apo kudo tjetër, në biletën tuaj traget, kur përfundimit rezervimin e biletave tuaj trageteve.

 

More About Amorgos

Një ishull unik, me të larta, male të thepisura, të cilat shkurtuar ndjeshëm poshtë në det. Amorgos është e vendosur në Cyclades lindore të afërta me Dodekanezë. Ishulli mbulon një sipërfaqe prej 121 kilometra katrorë, me vetëm 1,650 banorë "Foss për", të drejtë në mes të lindjes në Egje.

Amorgos reflekton imazhe të periudhave të shumta të historisë së Greçes statuja mermeri, qeramika dhe metalurgji gjenden në ishull, që datojnë që në nivel të lartë të artit, si dhe rëndësinë e ishullit si një qendër e civilizimit cikladik në këtë periudhë të lashtë.

Amorgos, Ishulli i "Deep Blue" është e vendosur në buzë juglindore të Cyclades, 136 nm nga Pereus. Kjo është një ishull oblongue me një morfologji papritur malor. Ajo përmban dy portet natyrore, Katápola në qendër të saj dhe Aigiali në veri.

Amorgos dallohet për pasurinë e saj arkeologjike, arti popullor, arkitektonike dhe zakonet lokale. Një bollëk të rrënojat archaiological, vende dhe gjetjet dëshmojnë për faktin se ishulli ka qenë i banuar që nga kohët parahistorike.

Amorgos Ferry Port
histori

Amorgos ishte e banuar fillimisht gjatë këtij mijëvjeçari 5th para Krishtit. Në tre vendbanimet e saj të lashtë, dmth Aigiali, Minoa dhe Arkesini, dy cikladik dhe qytetërimit miken lulëzoi. Gjatë gjithë historisë së saj, Mylesians dhe Naxians kolonizuar Amorgos. Ai ishte gjithashtu një anëtar i parë athinas League. Kjo rrjedhimisht u bë e varur nga maqedonasit, i Ptolemit, të Samians, e Rodians dhe romakët.

Ishulli u kristianizuar në 4th mijëvjeçarit AC. Dyndjet e piratëve bërë banorët e përdorin si kalaja e CHORA dhe "Kastri" në Kato Meria si kalatë. Manastiri i Virgjëreshës Mari Chosoviotissa, e cila është ndërtuar nga perandori Alexios Komninos II në 1088, dëshmon këtë prani të qytetërimit bizantin në ishull. Pas përfundimit të sundimit turk, Shkolla e parë greke e Lartë është themeluar nga manastirit vetë në chora në 1829.

Gjatë gjithë vitit në shumicën e kishave të ishullit, festivale fetare dhe festat të bëhet dhe, kështu, zakonet e vjetra ruhen dhe të kalojë nga një brez në tjetrin. Banorët e fshatit ku një festival do të mbahet, të kontribuojë në përgatitjen e pjatave të shijshme tradicionale, të tilla si: "patatato", "xydato" dhe "kofto", të gjitha të shoqëruara me verë lokale dhe bukë si dhe valle dhe muzikës lokale.

Festat e mëdha në Amorgos janë si më poshtë:
Agios Theologhos, në 8th e maj dhe 26th të shtatorit.
Agioi Anarghiri, në 1st korrik.
Agia Paraskevi, në 26th korrik.
Christos, në 6th gusht.
Panaghia, në 15th gusht.
Agios Ioannis, në 29th gusht.
Stavros, në 14th shtator.
Agia Sofia, në 17th shtator.
Ranaghia Chosoviotissa, në 21th nëntor.

Përveç kësaj, e famshme "Pasteli" festival zhvillohet çdo gusht në CHORA. Shumë interesante për të parë është edhe e dasmës tradicionale Amorgean si karnaval zakon i "Kapetanios" në Lagada.

Amorgos Town

Formën zgjatur të ishullit malor dhe shterpë të Amorgos shtrihet në skajin lindor të Cyclades, pothuajse në Dodecnese. Në disa vende, bregdeti është i pjerrët dhe shkëmbor, ndërsa në vende të tjera formon qeta, gjiret me hije. Rrënojat të gjendet në të gjithë ishullin dhe arkeologjike të rëndësishme gjen zbuluar ka (disa prej të cilave janë në Muzeun Arkeologjik Kombëtar, Athinë) janë dëshmi të faktit se Amorgos ishte e banuar në kohët parahistorike dhe ishte një vend me rëndësi të madhe gjatë periudha e qytetërimit cikladik.

Në Katapola, porti kryesor i ishullit sot dhe vendndodhjen e kishës interesante e Zojës 'Katapoliani "(ndërtuar në vendin e një tempulli të Apollonit), gjurmët e Minoa të lashtë kanë dalë në dritë.

Notarë do të jetë i kënaqur nga plazhet shkëlqyer të gjendet në afërsi. Shtëpitë whitewashed të kryeqytetit të ishullit, CHORA ose Amorgos, shtrirë nën kështjellë veneciane të cilat qëndrojnë në majë të kodrës. Stili tipik cikladik arkitektonik i kishës së dyfishtë apo 'binjake' është shumë në prova këtu.

Muzeu Arkeologjik ka gjen nga të gjithë ishullin dhe është e vlefshme edhe një vizitë. Në veri-lindje të CHORA, në këmbët e një shkëmbi, është manastiri bizantin i Zojës 'Hozoviotissa', një nga monumentet më të rëndësishme të këtij lloji. Porti i dytë i Amorgos, Aigiali, është një fshat mjaft i njohur për plazhet e saj të shkëlqyer me rërë dhe i përbërë nga tre të katërtat '' të ndryshme.

Është më e lehtë për të arritur Aigiali nga deti se përgjatë rrugës së dobët dhe të pjerrët që lidh atë në CHORA. Në jug e të ishullit, Arkessini qëndrojë pranë vendit të njëjtin emër, në mes të një grupi të fshatrave piktoreske të lyera me gëlqere. Rrjeti rrugor i Amorgos është afër përfundimit, dhe do të lidhë të gjitha fshatrat në ishull. Amorgos ka disa hotele ose dhoma me qira.

Megjithatë, pavarësisht nga objektet e kufizuara në dispozicion për vizitorët, plazhet e bukura dhe bukurinë e veçantë të ishullit të tërhequr gjithnjë e më shumë turistë çdo vit. Amorgos ka një natës aktiv. Kjo kryesisht përbëhet nga bare komod vogla, restorante dhe një klub valle apo dy. Ajo është e përqendruar në Amorgos qytetit dhe portit Karavostasi.

 


Më të mirë në dispozicion trageteve Amorgos garanci çmimin e biletës

Shkarko Guarantee Amorgos Ferry Ticket Price

Garancia më e mirë Çmimi - Ne gjithmonë ju ofrojmë ANEK tonë të ulët në dispozicion apo Blue Star Tragete pasagjerëve dhe anijet e makinave biletë çmim në dhe nga Amorgos. Nuk ka ekstra të fshehura apo surpriza të tilla si shpenzimet e karburantit shtuar ose tarifat prenotim dhe ne gjithashtu kemi nuk do të marrë pagesën nga ju ndonjë gjë shtesë për të paguar me një kartë Visa Electron. Çmimi ne japin kuotën për të zgjedhur biletën tuaj trageteve Amorgos, akomodimi në bord dhe llojin e automjeteve është e gjitha që ju do të paguani, dhe kjo është një premtim!

Në rast nuk ka gjasa që ju të gjeni të njëjtën gjithë përfshirëse bileta Amorgos traget të lirë në broshurën e çdo operator turne tjetër, ne premtojmë se do të bëjmë çmos për të rrahur atë çmim ose ju ofrojmë zgjedhjen e kërkuar një rimbursim. Për librin Amorgos makinave dhe pasagjerëve bileta trageti, ju lutem Kliko këtu.

 

Kliko këtu për të kontaktuar me Amorgos Tragete konsumatorëve ekip kujdesit në ferryto.com

Kujdesit për Klientin, Telesales & Na Kontaktoni

në ferryto.com ju jeni në gjendje për të marrë Amorgos jetojnë çmimet e biletave të trageteve, të kontrolluar disponueshmërinë dhe makina libër dhe bileta trageti pasagjerësh në dhe nga Amorgos në më të ulët çmimin tonë dispozicion biletave.

Ferryto.com është pjesë e më të madh të trageteve në internet rrjetit botëror të shpërndarjes biletë siguruar aftësinë për të librit mbi 80 operatorë të mëdha evropiane përfshirë trageteve të Amorgos dhe mbi 1,200 rrugët e tjera traget të gjithë, Franca, Spanja, Irlanda, Holanda, Evropën Lindore në Mbretërinë e Bashkuar, mesdhetare, baltike dhe Afrikën e Veriut.

Për më shumë informacion, përgjigjet në pyetjet më të shpeshta, ose të na kontaktoni direkt lutem Kliko këtu.

 

 
Harta e Faqes

Projektim dhe Hosting nga Transworld Leisure Limited.. Copyright është rezervuara.

Mundësuar nga The Gateway Travel