Ardrossan Tragete

Ardrossan pasagjerëve dhe Car Tragete

Çmimet Ardrossan pasagjerëve dhe biletave traget makinë, oraret, rezervimet e biletave dhe informacion për anijet me vela nga Ardrossan të Brodick.

Krahaso gjithë në dispozicion Ardrossan çmimet e biletave të trageteve në kohë reale dhe librin e lirë në dispozicion Ardrossan makinave dhe trageti pasagjerësh bileta vela në dhe nga Ardrossan, Brodick me tragete Caledonian MacBrayne (Calmac) tragete online me konfirmim të menjëhershëm.

Krahaso, librin dhe të paguajnë më pak për biletat e trageteve në www.ferryto.com
Custom Kërko
 
shtëpi | Kompanitë e trageteve | rrugët | Ports | oraret | Grupet | transport mallrash | festë | hotel | Q&A   

Ardrossan Ferry
Çmimet e biletave & Reservations


Biletat Book Ardrossan Ferry
me Caledonian MacBrayne (Calmac) Tragete për anijet me vela nga Ardrossan të Brodick online në paraprakisht për të shijuar lirë në dispozicion traget çmimin e biletave.

Çmimi që ju shikoni është çmimi që ju paguani. Nuk ka ekstra të fshehura apo surpriza të tilla si shpenzimet e karburantit shtuar ose tarifat prenotim dhe ne nuk do të marrë pagesën nga ju ndonjë gjë shtesë për të paguar me një kartë Visa Electron. Çmimi që ne japin kuotën e ju për të zgjedhur biletën tuaj Ardrossan pasagjer apo makinë traget, akomodimi në bord dhe llojin e automjeteve është e gjitha që ju do të paguani, dhe kjo është një premtim.

Për të marrë një Ardrossan biletë traget çmim dhe të rezervoni biletën tuaj trageteve sigurtë në internet ju lutem, përdorni në kohë reale prenotim trageteve formë e në të majtë. Ju jeni gjithashtu në gjendje për të shtuar një hotel në destinacionin tuaj, apo kudo tjetër, në biletën tuaj traget, kur përfundimit rezervimin e biletave tuaj trageteve.

 

More About Ardrossan

Ardrossan është një qytet në bregdetin North Ayrshire, në jug-perëndimore Skoci. Emri "Ardrossan" përshkruan pozicionin e saj fizike - 'ARD' nga Gaelic Aird thotë kep, "Ros" një kep dhe prapashtesë e vogël '-Një' - kep e kep pak.

Një shërbim i rregullt traget nga Ardrossan të Brodick në Isle of Arran ka drejtuar që nga viti 1834. Sot, një traget për të Brodick niset çdo dy orë dhe 45 minuta e hënë-e shtunë me çdo udhëtim që zgjat 55 minuta.

Në të kaluarën Ardrossan gjithashtu u shërbime të rregullta trageteve në Belfast, dhe Ishulli i Njeriut. Belfast drejtuar ishte operuar nga Burns & Laird Line me shërbimin e fundit të planifikuar në 1976. Në anije e fundit të lundrojnë këtë rrugë ishte MV Lion, e cila është ende më i madh traget makinë për të vepruar nga Ardrossan. Isle of Man drejtuar ishte operuar nga Isle of Man avulli Packet kompanisë gjatë sezonit të festave të verës. Caledonian MacBrayne më pas eksperimentoi me një anije të vogël në Isle of Man për një çift të stinëve, e cila u zhvillua një shërbim të kthimit në javë.

Ardrossan Ferry Port dhe Marina

Ardrossan qëndron në një kep shkëmbor spikaste dy të tretat e një milje në Firth e Clyde nga brigjet e North Ayrshire, të përcaktuar nga North Bay në veri dhe jug të Gjirit në jug lindje. Ardrossan aksionet e Jugut Bay me fqinjin e saj shumë të ngushtë Saltcoats. Modern Ardrossan dhe Saltcoats janë të bashkuar në mënyrë efektive, dhe ajo e dyshimtë se vizitori mesatare do të jetë në gjendje për të të treguar se ku mbaron dhe fillon tjetri.

Gjatë dekadës së parë të mijëvjeçarit të ri Ardrossan ka bërë një sasi të madhe për të transformuar veten për të mirë: ndoshta sa më shumë, ose më shumë se, çdo qytet tjetër të barazvlefshëm skocez. Një vizitë në 2001 gjetur një qytet të cilin e kishte parë shumë qartë ditë më të mira. Driving nëpër Ardrossan në terminalin për traget Arran lënë një përshtypje të madhe të vendeve të braktisura dhe ndërtesave të braktisura.

Në zemër të ndryshimit ka qenë zhvillimi rreth Clyde Marina. Kjo ka ekzistuar në 2001, por ka mbledhur që prej momentit dhe fitoi një "masë kritike", që do të thotë ajo nuk duket një zhvillim të izoluar në buzë të Ardrossan vërtetë. Mbijetuar ndërtesa të vjetra kanë tendencë për të kanë gjetur përdorime të reja, të tilla si ndërtesa dok tani përdoret si një restorant italian.

Ndërkohë, qendra e qytetit është zbukuruar veten dhe tani duket i freskët dhe tërheqëse. Edhe shtimi i një supermarket të ri në një vend të vjetër bregdetar ka ndihmuar të hapur qytetin dhe për të shkuar përpara. Po, është e vërtetë se ka ende ndërtesa të rastit braktisura si stacionin e vjetër të policisë pranë rrugës nga qendra e qytetit deri në terminalin e trageteve. Dallimi është se në 2009 ishte e nevojshme për të shkuar dhe të kërkoni për ta, përsëri në 2001 ata ishin tema dominuese që në shumë mënyra të përcaktuara Ardrossan për kalimin udhëtar.

Si dhe Marina dhe shtëpive të reja tërheqëse që e rrethon port të madh Ardrossan së vjetër, udhëtarët duke përdorur tragetin në të mirë Isle of Arran nga një terminal të madhe dhe të ndritshme ndërtuar nga operatorët Calmac në 2001. Ndërkohë në fund jugore të qytetit, gjithmonë në fokusin e anën e kohës së lirë të karakterit Ardrossan dhe, në 2001, shumë definitivisht në fund upmarket të qytetit, vazhdon të përcjellë një ajër të qetë e fisnikërisë si një sfond tërheqës për shumë turistë të cilët e gjejnë plazhi në South Bay aq i papërmbajtshëm.

Origjina e Ardrossan datojnë në ndërtesën në lidhje 1140 i një kështjellë në Castle Hill, i cili ngrihet mbi qendrën e kep mbi të cilën është ndërtuar qyteti. Ardrossan Kalaja u zgjeruar dhe rimodeluar në disa raste, sidomos në vitet e pas 1449. Ajo ra në mospërdorim në gjysmën e dytë të 1500s, megjithatë, dhe në 1654 u shpërbë në masë të madhe nga trupat nga ushtria e pushtimit Cromwell-së në mënyrë që guri mund të ripërdoren në ndërtimin e qytezës së tyre në Ayr.

Krahasuar me Saltcoats fqinje, Ardrossan ishte një zhvillues vonë. Një shkollë është ndërtuar në fund të 1600s, por qyteti vetëm me të vërtetë mori hov pas banja dhe objekteve të tjera turistik janë ndërtuar në fillim të 1800s. Nga 1820 kjo u shoqërua me një port i madh dhe në rritje. Kjo ishte menduar fillimisht për të shërbyer Glasgow me anë të një kanali, por kjo u braktis, pasi gjysma e tij ishte ndërtuar kur u bë e qartë se pastrimi i lumit Clyde do të lejojë Glasgow të më shërbyer më mirë nga portet e reja në vetë lumin .

zhvillimi Harbour u mbështet nga lidhjet e hershme hekurudhore, dhe nga 1900s fillim të hedh motor në Ardrossan ishin baza për më shumë se lokomotiva 50. Në gjysmën e parë të 1800s qyteti u bë një port i zënë i thirrjes për shumë steamers e cila plied ujërat e Firth e Clyde.

Ardrossan gjithashtu u bë shtëpi për një numër të ndërtimit. Nga sa më shpejt që 1848, Barr dhe Shearer u ndërtimin e anijeve këtu, dhe kjo ishte një industri e cila ka vazhduar të veprojnë deri në kohët relativisht të fundit. ndërtues anijesh e fundit që veprojnë në Ardrossan ishte McCrindle ndërtimin e anijeve Limited. Ata filluan në Ardrossan në 1976, me sa duket duke marrë mbi mjediset dhe "numri oborr" rend të Ardrossan kantier detar, që ishin operuar nga 1906 të 1964. Ne kemi parë se sugjeruar se të ndërtimit të anijeve në Ardrossan pushuar në 1970s ose 1980s. Në fakt McCrindles përfunduar anije e tyre të fundit, të Peterhead bazuar barkë peshkimi spes MELIOR V, në 1990.

Në mesin e anije të tjera që të përfunduara ishte çupë traget i Glencoul, e cila nga 1976 lidhur Kylesku dhe Kylestome deri në hapjen e Urës Kylesku në 1984. Ajo pastaj vazhdoi të shërbejë si anije rezervë për Corran Ferry. Në 1986 ata gjithashtu përfunduar Cromarty Rose, i cili ende shërben si një anije sezonale mes Cromarty dhe Nigg. Dy anije të tjera të ndërtuara nga McCrindles mund të ende të përdoret nga udhëtari i zakonshëm: në 1984 u ndërtua në Renfrew Rose dhe Yoker Swan për të shërbyer në rrugën e trageteve në të gjithë Clyde mes Renfrew dhe Yoker.

 


Më të mirë në dispozicion trageteve Ardrossan garanci çmimin e biletës

Shkarko Guarantee Ardrossan Ferry Ticket Price

Garancia më e mirë Çmimi - Ne gjithmonë ju ofrojmë më të ulët në dispozicion Caledonian MacBrayne pasagjerëve (Calmac) Tragete dhe anijet e makinave biletë çmim në dhe nga Ardrossan. Nuk ka ekstra të fshehura apo surpriza të tilla si shpenzimet e karburantit shtuar ose tarifat prenotim dhe ne gjithashtu kemi nuk do të marrë pagesën nga ju ndonjë gjë shtesë për të paguar me një kartë Visa Electron. Çmimi ne japin kuotën për të zgjedhur biletën tuaj trageteve Ardrossan, akomodimi në bord dhe llojin e automjeteve është e gjitha që ju do të paguani, dhe kjo është një premtim!

Në rast nuk ka gjasa që ju të gjeni të njëjtën gjithë përfshirëse bileta Ardrossan traget të lirë në broshurën e çdo operator turne tjetër, ne premtojmë se do të bëjmë çmos për të rrahur atë çmim ose ju ofrojmë zgjedhjen e kërkuar një rimbursim. Për librin Ardrossan makinave dhe pasagjerëve bileta trageti, ju lutem Kliko këtu.

 

Kliko këtu për të kontaktuar me Ardrossan tragete konsumatorëve ekip kujdesit në ferryto.com

Kujdesit për Klientin, Telesales & Na Kontaktoni

në ferryto.com ju jeni në gjendje për të marrë Ardrossan jetojnë çmimet e biletave të trageteve, të kontrolluar disponueshmërinë dhe makina libër dhe bileta trageti pasagjerësh në dhe nga Ardrossan në më të ulët çmimin tonë dispozicion biletave.

Ferryto.com është pjesë e më të madh të trageteve në internet rrjetit botëror të shpërndarjes biletë siguruar aftësinë për të librit mbi 80 operatorë të mëdha evropiane përfshirë trageteve të Ardrossan dhe mbi 1,200 rrugët e tjera traget të gjithë, Franca, Spanja, Irlanda, Holanda, Evropën Lindore në Mbretërinë e Bashkuar, mesdhetare, baltike dhe Afrikën e Veriut.

Për më shumë informacion, përgjigjet në pyetjet më të shpeshta, ose të na kontaktoni direkt lutem Kliko këtu.

 

 
Harta e Faqes

Projektim dhe Hosting nga Transworld Leisure Limited.. Copyright është rezervuara.

Mundësuar nga The Gateway Travel