Castlebay Tragete

Castlebay pasagjerëve dhe Car Tragete

Castlebay çmimet e pasagjerëve dhe trageteve makinave biletave, oraret, rezervimet e biletave dhe informacion për anijet me vela nga Castlebay në Oban dhe Ishujt Hebride.

Krahaso gjithë në dispozicion Castlebay çmimet e biletave të trageteve në kohë reale dhe librin e lirë në dispozicion makinave Castlebay dhe trageti pasagjerësh bileta vela në dhe nga Castlebay, Oban dhe Ishujt Hebride me Caledonian Mac Brayne anijet (Calmac) tragete online me konfirmim të menjëhershëm.

Krahaso, librin dhe të paguajnë më pak për biletat e trageteve në www.ferryto.com
Custom Kërko
 
shtëpi | Kompanitë e trageteve | rrugët | Ports | oraret | Grupet | transport mallrash | festë | hotel | Q&A   

Castlebay Ferry
Çmimet e biletave & Reservations


Biletat Book Castlebay Ferry
me Caledonian Mac Brayne (Calmac) Tragete për anijet me vela nga Castlebay në Oban dhe Ishujt Hebride në internet paraprakisht të gëzojnë të lirë në dispozicion traget çmimin e biletave.

Çmimi që ju shikoni është çmimi që ju paguani. Nuk ka ekstra të fshehura apo surpriza të tilla si shpenzimet e karburantit shtuar ose tarifat prenotim dhe ne nuk do të marrë pagesën nga ju ndonjë gjë shtesë për të paguar me një kartë Visa Electron. Çmimi që ne japin kuotën e ju për të zgjedhur biletën tuaj Castlebay pasagjer apo makinë traget, akomodimi në bord dhe llojin e automjeteve është e gjitha që ju do të paguani, dhe kjo është një premtim.

Për të marrë një Castlebay biletë traget çmim dhe të rezervoni biletën tuaj trageteve sigurtë në internet ju lutem, përdorni në kohë reale prenotim trageteve formë e në të majtë. Ju jeni gjithashtu në gjendje për të shtuar një hotel në destinacionin tuaj, apo kudo tjetër, në biletën tuaj traget, kur përfundimit rezervimin e biletave tuaj trageteve.

 

More About Castlebay

Castlebay është kryeqyteti fshati Barraa në Hebride e jashtme e Skocisë. Ajo është e vendosur në bregdetin jug të ishullit, dhe mbikëqyr një gji në Oqeanin Atlantik dominuar nga Kisimul Kalaja.

Fshati është shtëpi për terminalin kryesor Calmac traget dhe ka qenë qendër e transportit për më shumë se një centuryl. anijet me avull ishin të njohur për të udhëtuar në mes të Castlebay dhe Oban në fund të 1800s, megjithëse me kushte famëkeqe të udhëtimit.

Në 1980s, një terminal traget makinë roll-on-roll-off është ndërtuar në fund në Castlebay, duke i lejuar anijet më të mëdha për të arritur në Barra. Midis 1989 dhe 1998, TM Zoti i Ishujve udhëtuar çdo ditë në mes të Oban, Castlebay dhe Lochboisdale në ishullin e South Uist, ndonjëherë ndalur në Isle of Mull. Në 1998, TM njeri i klanit e zëvendësoi Zotin MV e Ishujve në arrati Oban-Castlebay-Lochboisdale.

Të gjitha të trageteve në dhe nga Castlebay operohen nga Caledonian Mac Brayne (Calmac) Tragete.

Castle Bay Yacht Marina dhe Ferry Port

Castlebay dikur ishte një port i lulëzuar harengë në shekullin 19th, me deri në 400 anije në port e saj dhe shërimin dhe paketim fabrika në breg. Në ditët e sotme, trafiku kryesor detar në portin vjen nga anijet Calmac nga Mallaig, Lochboisdale dhe Oban.

Si emrin e saj sugjeron se, Castlebay ka një kështjellë në gjirin e saj, e mesjetare Islet-kështjellën e Kisimul Kalaja që është shtëpia stërgjyshore të Clan MacNeil. Ajo është e hapur për publikun dhe të arrihen nga një traget të vogël që shkon nga slipway në fund të Main Street.

Historia e Castlebay është ndërthurur thellë me historinë e të klanit MacNeil dhe të Kisimul Kalaja, kështjellë në gjirin pas së cilës Castlebay merr emrin e saj. Barra është dhënë të klanit MacNeil nga Aleksandri, Zotit të Ishujve, në 1427. Klani mbajtur më në atë për 411 vjet, përkundër përpjekjeve të përhershme të fqinjëve të tyre, derisa të Roderick MacNeil u zhvillua nga e parave në 1838, dhe shiten Barra për Gjoni Kolonel Gordon i Cluny. Në 1851 Gordon pastruar brutalisht pjesën më të madhe të ishullit të banorëve të saj (diçka që ai e bëri edhe në pjesë të tjera të Ishujve Perëndimor) për të bërë vend për delet.

Kolonel Gordon vdiq në 1856, nuk humbur në masë të madhe apo të mbajti zi nga banorët e ishullit që kishte mbetur. Skema e ardhshme të marrë-pasur-të shpejtë parapëlqej më shumë përfitime për popullsinë vendase, dhe nga 1869 Castlebay u bë qendra e një industrinë e peshkimit që shpejt e pa 400 anije peshkimi të vogla bazuar këtu, së bashku me gutting lidhur, shërimin dhe ruajtjen e objekteve.

Por ndërsa kjo histori ka një rezonancë me shumë të tjerë në të gjithë malore dhe Ishujt e Skocisë, ajo ka një fund më pozitiv. Në 1937 amerikane arkitekti Robert MacNeil, i cili ishte i njohur si Klani shef i 45th e MacNeils, vizitoi Barra menjëherë pas hapjes së pistë zbritjeje në ishull. Ai bleu shumicën e pasurisë Barra humbur në 1838.

Në 2000 Laird aktuale, Iain MacNeil, me qira e Kisimul Kalaja rivendosur në Skoci Historike për 1000 vjet për një qira të një shishe uiski dhe 1 £ në vit. Dhe në 2003 ai filloi një proces që do të çojë në pronësi publike e të gjithë ishullin, pa kosto.

Nga 1894 ka pasur tre steamers në javë lidh Castlebay me Oban, dhe Hotel Castlebay ishte hapur. Kisha e Skocisë që ishte ndërtuar me pamje nga port në këtë ishull kryesisht katolike në 1892 nuk lulëzojnë: ndërtesa mbetet sot, por është disused. Kisha Katolike e Lady Star jonë e Detit, e ndërtuar në 1889, ka paraqit më mirë.

Një pikë kthese në fatet Castlebay erdhi me filmimin këtu e Whisky Galore Compton Mackenzie në 1949. Ngjarjet pas tregimit janë bazuar në Eriskay aty pranë, por versioni i Filmit Industria e britanik vuri Barra në hartë. Ajo gjithashtu mbajti Hotel Castlebay zënë plotësisht gjatë gjithë periudhës së xhirimeve.

Castlebay sot ka dy hotele dhe një numër të shtëpive të ftuar dhe B & Bs, plus një gamë e dyqaneve, një bankë, një stacion benzine dhe një spital. Dhe që 1992 Shkollën e Lartë Castlebay ka dhënë objekte të plota e shkollës së mesme. Deri atëherë Barra nxënësit që studiojnë për Highers desh të hipte në Stornoway dhe shkojnë në shkollë atje. Kah fundi në perëndim të fshatit është Dualchas, Qendra e shkëlqyer Trashëgimisë Barra.

 


Më të mirë në dispozicion trageteve Castlebay garanci çmimin e biletës

Shkarko Guarantee Castlebay Ferry Ticket Price

Garancia më e mirë Çmimi - Ne gjithmonë ju ofrojmë më të ulët në dispozicion Caledonian Mac Brayne pasagjerëve (Calmac) Tragete dhe anijet e makinave biletë çmim në dhe nga Castlebay. Nuk ka ekstra të fshehura apo surpriza të tilla si shpenzimet e karburantit shtuar ose tarifat prenotim dhe ne gjithashtu kemi nuk do të marrë pagesën nga ju ndonjë gjë shtesë për të paguar me një kartë Visa Electron. Çmimi ne japin kuotën për të zgjedhur biletën tuaj trageteve Castlebay, akomodimi në bord dhe llojin e automjeteve është e gjitha që ju do të paguani, dhe kjo është një premtim!

Në rast nuk ka gjasa që ju të gjeni të njëjtën gjithë përfshirëse bileta Castlebay traget të lirë në broshurën e çdo operator turne tjetër, ne premtojmë se do të bëjmë çmos për të rrahur atë çmim ose ju ofrojmë zgjedhjen e kërkuar një rimbursim. Për librin Castlebay makinave dhe pasagjerëve bileta trageti, ju lutem Kliko këtu.

 

Kliko këtu për të kontaktuar me Castlebay tragete konsumatorëve ekip kujdesit në ferryto.com

Kujdesit për Klientin, Telesales & Na Kontaktoni

në ferryto.com ju jeni në gjendje për të marrë Castlebay jetojnë çmimet e biletave të trageteve, të kontrolluar disponueshmërinë dhe makina libër dhe bileta trageti pasagjerësh në dhe nga Castlebay në më të ulët çmimin tonë dispozicion biletave.

Ferryto.com është pjesë e më të madh të trageteve në internet rrjetit botëror të shpërndarjes biletë siguruar aftësinë për të librit mbi 80 operatorë të mëdha evropiane përfshirë trageteve të Castlebay dhe mbi 1,200 rrugët e tjera traget të gjithë, Franca, Spanja, Irlanda, Holanda, Evropën Lindore në Mbretërinë e Bashkuar, mesdhetare, baltike dhe Afrikën e Veriut.

Për më shumë informacion, përgjigjet në pyetjet më të shpeshta, ose të na kontaktoni direkt lutem Kliko këtu.

 

 
Harta e Faqes

Projektim dhe Hosting nga Transworld Leisure Limited.. Copyright është rezervuara.

Mundësuar nga The Gateway Travel