Leverburgh Ferry

Leverburgh pasagjerëve dhe Car Tragete

Leverburgh pasagjerëve dhe biletave traget makinë çmimet, oraret, rezervimet e biletave dhe informacion për anijet me vela nga Leverburgh në Isle of Skye për Tarbert në North Harris.

Krahaso gjithë në dispozicion Leverburgh çmimet e biletave të trageteve në kohë reale dhe librin e lirë në dispozicion Leverburgh makinave dhe trageti pasagjerësh bileta vela në dhe nga Leverburgh, Isle of Skye për Tarbert në North Harris me Caledonian Mac Brayne Tragete (Calmac) trageteve online me konfirmim të menjëhershëm.

Krahaso, librin dhe të paguajnë më pak për biletat e trageteve në www.ferryto.com
Custom Kërko
 
shtëpi | Kompanitë e trageteve | rrugët | Ports | oraret | Grupet | transport mallrash | festë | hotel | Q&A   

Leverburgh Tragete
Çmimet e biletave & Reservations


Biletat Book Leverburgh Ferry
me Caledonian Mac Brayne Tragete (Calmac) për anijet me vela nga Leverburgh në Isle of Skye për Tarbert në North Harris në internet paraprakisht të gëzojnë të lirë në dispozicion traget çmimin e biletave.

Çmimi që ju shikoni është çmimi që ju paguani. Nuk ka ekstra të fshehura apo surpriza të tilla si shpenzimet e karburantit shtuar ose tarifat prenotim dhe ne nuk do të marrë pagesën nga ju ndonjë gjë shtesë për të paguar me një kartë Visa Electron. Çmimi që ne japin kuotën e ju për të zgjedhur biletën tuaj Leverburgh pasagjer apo makinë traget, akomodimi në bord dhe llojin e automjeteve është e gjitha që ju do të paguani, dhe kjo është një premtim.

Për të marrë një Leverburgh biletë traget çmim dhe të rezervoni biletën tuaj trageteve sigurtë në internet ju lutem, përdorni në kohë reale prenotim trageteve formë e në të majtë. Ju jeni gjithashtu në gjendje për të shtuar një hotel në destinacionin tuaj, apo kudo tjetër, në biletën tuaj traget, kur përfundimit rezervimin e biletave tuaj trageteve.

 

More About Leverburgh

Leverburgh është vendosur në fund në jug të ishullit të Harris, një nga një grupi të ishujve i njohur si Hebride jashtme apo Ishujt Perëndimor, të cilat janë në brigjet veri-perëndim të Skocisë, në Mbretërinë e Bashkuar. Është fshati i dytë më i madh në ishullin, Tarbert qenë më e madhe.

Leverburgh është zgjidhja dytë më i madh, pas Tarbert, në Isle of Harris në Hebride e jashtme (apo Ishujt Perëndimor) të Skocisë. I ndodhur në South Harris, fshati është vendosur superbly për të shërbyer si një bazë për një pushim Harris shijuar numrin e madh të plazhet mahnitëse dhe pamje spektakolare të gjitha brenda një distancë të shkurtër ngarje.

Driving përgjatë rrugëve Harris ju do të vini re shumë limane të bukur që janë me vlerë edhe duke tërhequr mbi të gëzojnë të gjithë më shumë, megjithatë, pamjet e tilla janë aq të zakonshme që mund të marrë një sasi të konsiderueshme të kohës për të marrë të gjithë këtë ishull më të mrekullueshme. Nëse ju doni të eksploruar më shumë nga Hebride atëherë Leverburgh është ku për të kapur traget mbi të Uists.

Leverburgh Village

Pikëzuar rreth Leverburgh, dhe të gjithë Harris dhe Hebride, ju do të vini re ndërtesa të shumta shkatërruara. Disa vende të vërtetë parahistorike, disa ndërtesa të vjetra dhe të rëndësishme, ndërsa shumica janë shtëpi të braktisura e zeza të cilat janë liruara gjatë kohës së clearances dhe kur familja ishte në gjendje për të ndërtuar një ndërtesë më moderne. Shpesh këto ndërtesa janë konvertuar për përdorim nga bagëtinë, por, fatkeqësisht, shumica janë pak më shumë se muret e ulëta të gënjyer. Akomodimi në Leverburgh është tipike e ishujve, që është cilësi shumë të lartë me një atmosferë tejet miqësore.

Udhëtoni për Leverburgh dhe Isle of Harris

Ju mund të udhëtojnë nga ajri ndaj Ishujve Perëndimor nga Edinburg, Glasgow ose Inverness në baza ditore për të Stornoway në Isle of Lewis. Pastaj udhëtojnë 56 milje përgjatë A859 drejt South Harris. Një shërbim i mirë autobusi funksionon në baza ditore nga Stornoway në pjesën më të madhe Harris dhe është drejtuar nga Hebridean Transportit Ltd, për më shumë detaje mbi oraret, etj klikoni në lidhjet më poshtë.

Përndryshe kalojnë në makinë traget Caledonian MacBraynes "Mv Hebrides" nga Isle of Skye në Tarbert në North Harris. Ju gjithashtu mund të vijnë gjatë nga North Uist në "Mv Loch Poirtan" traget makinë në Leverburgh në South Harris dhe të udhëtimit Veriut nëpër ishull.

Historia Leverburgh

Fshati Leverburgh ishte i njohur fillimisht si një t-Ob, ose ekuivalentet anglicised të "Obbe". Ajo është ndryshuar për Leverburgh në 1921 me thyerjen e parë të dy valëve të ndryshimit që ishin të fshij mbi fshatin në 1900s. Emri Një t-Ob do të thotë "mëngë" dhe në fund të 1800s vendbanimi këtu kishte një avullore javore në Glasgow dhe një han dhe mbështetur një komunitet të vogël peshkimi.

Në 1918 Zoti Leverhume, themelues i kompanisë shumëkombëshe Unilever, bleu tërë Lewis dhe Harris. Një t-Ob ishte pjesë e Earl e pasurisë së Jugut Harris Dunmore, që Zoti Leverhume solli për £ 36,000. Gjatë pesë viteve të ardhshme ai vendosur për të punuar për të transformuar ekonominë e Lewis në mënyrë të veçantë, duke kaluar pjesën më të mirë të një milion paund në proces. Në 1923 ai hoqi dorë planet e tij për Lewis, duke vendosur në vend të kësaj të përqëndrohet në Harris.

Një t-Ob, riemëruar Leverburgh në 1921, do të ishte qendra e një perandorie ekonomike themeluar në peshk. Lord Leverhume ndërtuar dhe të pajisur anije peshkimi dhe të krijojë një fabrikë të përpunimit të Leverburgh përfshirë pirjen e duhanit peshku dhe objekteve ftohje, magazinimin dhe strehim. Ideja ishte që të përdorin avionët në vend shoals e harengë, që anijet e peshkimit, atëherë do të kapur dhe të kthehet në Leverburgh për përpunim. Këto do të ofrojë një 400 zinxhir të fortë të shitoreve me pakicë të peshkut, të quajtur MacFisheries, që Zoti Leverhume propozuar për të krijuar në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Lord Leverhume vdiq nga pneumonia, pas një udhëtimi në Afrikë në maj 1925. £ 250,000 kishte shpenzuar në punët e reja dhe të objekteve në Leverburgh, por ëndrra Leverhume vdiq bashkë me të, dhe bimore në Leverburgh është shitur për vetëm £ 5,000 për një kompani për rrënim. e madhe e Jugut Harris Estate, blerë në 1918 për £ 36,000, u shit për vetëm £ 900.

Sot, të gjitha që mbetet e investimeve Lord Leverhume janë disa nga shtëpitë e fshatit, Shkolla Leverhume Memorial, dhe emri i fshatit dhe i fundit prej tyre gradualisht po zhvendoset përsëri në origjinal Një t-Ob si lëvizje për futjen origjinale emrat Gaelic të gjithë Ishujve Perëndimor mbledh vrullin.

Rezultati nga mesi i 1990s u përshkrua nga Hamish Haswell-Smith në edicionin e parë të The Ishujt skocez si "një vend i vogël, i trishtuar, në vend të poshtë-at-thembra port". Gjërat filluan të ndryshojnë për të mirë në 1996 qershor, kur një valë e dytë e ndryshimit shpërtheu mbi fshatin.

Ky ishte fillimi i një traget të drejtpërdrejtë të automjeteve në të gjithë Sound of Harris nga Leverburgh të Otternish në North Uist (ajo tani shkon në Berneray). Askush nuk të vërtetë e dinte se çfarë të presin për këtë shërbim të ri: më parë ajo kishte qenë e nevojshme për të përdorur shërbimin trekëndësh lidh Tarbert dhe Lochmaddy me Uig në Skye për të transportuar një automjet të Uist Veriut nga Harris.

Çfarë ndodhi tejkaluar edhe më optimiste e projeksioneve, dhe Sound of Harris Ferry ka qenë një sukses i arratisur. Pra, shumë në mënyrë që në 2003 një të re, shumë më të mëdha (dhe të qetë), anije, MV Loch Portain, mori përsipër të shërbimit. Ndikimi në Leverburgh ka qenë dramatike dhe pozitive. objektet dhe shërbimet e reja janë hapur dhe kjo ka qenë edhe e nevojshme për të ndërtuar një rrugë të re për të lejuar trafiku i trageteve të anashkalojë pjesët më të larta të fshatit.

Rezultati është se Leverburgh është duke bërë rrugën e saj në 3rd Mijëvjeçarit me një ndjenjë optimizmi nuk ka përjetuar që prej dy viteve të shkurtër nga 1923 në 1925. Vetëm këtë herë ajo është e bazuar në diçka pak më substanciale se ëndërr një njeriu të vetëm.

 


Më të mirë në dispozicion Leverburgh trageteve garanci çmimin e biletës

Shkarko Guarantee Leverburgh Ferry Ticket Price

Garancia më e mirë Çmimi - Ne gjithmonë ju ofrojmë më të ulët në dispozicion Caledonian Mac Brayne Tragete (Calmac) pasagjerëve dhe anijet e makinave biletë çmim në dhe nga Leverburgh. Nuk ka ekstra të fshehura apo surpriza të tilla si shpenzimet e karburantit shtuar ose tarifat prenotim dhe ne gjithashtu kemi nuk do të marrë pagesën nga ju ndonjë gjë shtesë për të paguar me një kartë Visa Electron. Çmimi ne japin kuotën për të zgjedhur biletën tuaj trageteve Leverburgh, akomodimi në bord dhe llojin e automjeteve është e gjitha që ju do të paguani, dhe kjo është një premtim!

Në rast nuk ka gjasa që ju të gjeni të njëjtën gjithë përfshirëse bileta Leverburgh traget të lirë në broshurën e çdo operator turne tjetër, ne premtojmë se do të bëjmë çmos për të rrahur atë çmim ose ju ofrojmë zgjedhjen e kërkuar një rimbursim. Për librin Leverburgh makinave dhe pasagjerëve bileta trageti, ju lutem Kliko këtu.

 

Kliko këtu për të kontaktuar me Leverburgh trageteve konsumatorëve ekip kujdesit në ferryto.com

Kujdesit për Klientin, Telesales & Na Kontaktoni

në ferryto.com ju jeni në gjendje për të marrë Leverburgh jetojnë çmimet e biletave të trageteve, të kontrolluar disponueshmërinë dhe makina libër dhe bileta trageti pasagjerësh në dhe nga Leverburgh në më të ulët çmimin tonë dispozicion biletave.

Ferryto.com është pjesë e më të madh të trageteve në internet rrjetit botëror të shpërndarjes biletë siguruar aftësinë për të librit mbi 80 operatorë të mëdha evropiane përfshirë trageteve të Leverburgh dhe mbi 1,200 rrugët e tjera traget të gjithë, Franca, Spanja, Irlanda, Holanda, Evropën Lindore në Mbretërinë e Bashkuar, mesdhetare, baltike dhe Afrikën e Veriut.

Për më shumë informacion, përgjigjet në pyetjet më të shpeshta, ose të na kontaktoni direkt lutem Kliko këtu.

 

 
Harta e Faqes

Projektim dhe Hosting nga Transworld Leisure Limited.. Copyright është rezervuara.

Mundësuar nga The Gateway Travel