Vlore Ferry

Passenger Vlore dhe Car Tragete

Çmimet Vlore pasagjerëve dhe biletave traget makinë, oraret, rezervimet e biletave dhe informacion për anijet me vela nga Vlora në Brindizi.

Krahaso gjithë në dispozicion çmimet e Vlorës e biletave të trageteve në kohë reale dhe librin e lirë në dispozicion Vlorës makinave dhe trageti pasagjerësh bileta vela në dhe nga Vlora, Brindisi me Agoudimos Lines Trageteve dhe anijet Red Star tragete online me konfirmim të menjëhershëm.

Krahaso, librin dhe të paguajnë më pak për biletat e trageteve në www.ferryto.com
Custom Kërko
 
shtëpi | Kompanitë e trageteve | rrugët | Ports | oraret | Grupet | transport mallrash | festë | hotel | Q&A   

Vlore Tragete
Çmimet e biletave & Reservations


Biletat Book Vlore Ferry
me Agoudimos Lines Trageteve dhe Red Star Ferries për anijet me vela nga Vlora në Brindisi online në paraprakisht për të shijuar lirë në dispozicion traget çmimin e biletave.

Çmimi që ju shikoni është çmimi që ju paguani. Nuk ka ekstra të fshehura apo surpriza të tilla si shpenzimet e karburantit shtuar ose tarifat prenotim dhe ne nuk do të marrë pagesën nga ju ndonjë gjë shtesë për të paguar me një kartë Visa Electron. Çmimi që ne japin kuotën e ju për të zgjedhur biletën tuaj Vlore pasagjer apo makinë traget, akomodimi në bord dhe llojin e automjeteve është e gjitha që ju do të paguani, dhe kjo është një premtim.

Për të marrë një Vlorë biletë traget çmim dhe të rezervoni biletën tuaj trageteve sigurtë në internet ju lutem, përdorni në kohë reale prenotim trageteve formë e në të majtë. Ju jeni gjithashtu në gjendje për të shtuar një hotel në destinacionin tuaj, apo kudo tjetër, në biletën tuaj traget, kur përfundimit rezervimin e biletave tuaj trageteve.

 

More About Vlore

Emri modern për Vlorë është forma shqipe Vlorë apo Vlora, ndërsa në dialektin gegë shqiptare është e njohur si Vlonë. Vlorë u krijua në antikitet si një koloni greke në territorin e Ilirisë. Emri i tij i parë, përdorur ende sot në Greqi, është Aulona (Greek: Αυλών), që do të thotë luginë dhe mund të ketë qenë një riinterpretim të një emri para-grek. Në fillim të shekullit të 20th, në anglisht Vlorë u referuar si Avlona ose nga emri italian Vlorës.

Qyteti i Vlorës mbetet një port i madh detar dhe qendër tregtare, me një peshkim të rëndësishëm dhe sektorin industrial. Qarku prodhon naftë, gaz natyror, bitum dhe kripë.

Vlorë County është rritur në rëndësi në bujqësi me shumë mbjelljen në shkallë të gjerë të pemëve të ullirit dhe fruta, dhe qyteti u bë qendra e industrive të përpunimit të ushqimit, të naftës dhe të eksportit bitumit. Qarku është kryesisht bujqësore dhe baritore, prodhimin e kënaqur, misër, pambuk, vaj ulliri, kafshët, dele, lëkurat, fsheh dhe gjalpë. Këto mallra janë eksportuar.

Turizmi është bërë një industri e madhe në vitet e fundit, me shumë hotele, qendrat rekreative, dhe plazhet e gjerë.

Vlore Ferry Port

Vlora është porti i dytë më i madh i Shqipërisë, Në pikën e takimit të Detit Egje dhe Detit Adriatik. Ajo është gjithashtu një port peshkimi dhe turistik pushime. Qendra e qytetit është shumë si shumica e qyteteve shqiptare në se nuk ka asgjë më shumë për të parë, por towerblocks konkrete - dhe një shumë e palmave. Megjithatë, është pika e fillimit të rrugës bregdetare në Sarandë, përgjatë Rivierës Shqiptare ''.

Kjo rrugë shkon nga markë të re për të lëkundur nëpër mal kalon, furqetë përkulet me plazhe të shkreta, milje e milje nëpër ullishte, nga fshati grek vetëquajtur në fshat. Është e mundur për të autostop rritje gjatë gjithë rrugës për në Sarandë në një ditë, por ajo është me vlerë më shumë kohë se kaq.

Vlore eshte shpallur nje qytet hero. Kjo është një qytet i vjetër, ku ngjarje te rendesishme te luftes per liri dhe pavarësi kanë ndodhur. Në kohët e lashta qyteti njihej me emrin Aulona. Në fillim ajo ishte vetëm një port. Shume i njohur per ullishtat dhe vreshtat. Pas rënies së Apollonisë dhe Orikumit, Aulona u bë porti kryesor i Ilirisë. Në shekullin V ajo ishte qendra e dioqezës. Zbarkimi I barbareve e demtoi rende dhe solli tërheqjen e qytetit thellë në tokë.

Getting To Vlorë

Ka një lidhje të rregullt traget nga Brindisi në Itali nga deti. Disa kompani të veprojë këtë shërbim, por anijet nisen zakonisht në të njëjtën kohë. Një mundësi shumë i përshtatshëm është udhëtimi natën, largimi nga Brindisi 23: 00 dhe mbërritjes në Vlorë në 7: 30. Traget shërbim të Vlorës shkon çdo ditë, në periudhën jashtë sezonit me përjashtim të të dielave.

Çfarë të vizitoni

Ju duhet të vizitoni fshatin e afërt dhe kështjellën e vjetër të Kanine. Pikëpamja mbi Vlorës dhe shih Jonit është e madhe.

Xhamia e Muradies, është ndërtuar në 1542, besohet të ketë qenë e projektuar nga arkitekti Sinani, me urdhër të Sulltan Sulejman, kur ai ishte në Vlora përgatitjen e ekspeditë e tij detare kundër Italisë.

Me mbylljen e xhamive dhe kishave në 1967, ajo ka qenë përdorur si muze i arkitekturës së rrethit.

Në qendër të qytetit është monumenti prej bronzi i pavarësisë, zbuloi në 1972. Në një shtyllë të lartë të parregullt të rrokut qëndron një figurë e një bartës standard, ndërsa më poshtë janë përshkruar figura të shquar të lëvizjes së pavarësisë së Shqipërisë. Kjo është një punë e përbashkët e skulptorëve, Kristaq Rama, Shaban Hadëri dhe Muntaz Dhrami. Për nder të ditës së pavarësisë, sheshi kryesor në Vlorë quhet - Sheshi i Flamurit (Sheshi i Flamurit).

Muzeu i Pavarësisë pasqyron luftën e ashpër e të së shqiptare për liri dhe pavarësi, ngjarjet që sollën ngritjen e flamurit në nëntor l28 912th, kur Shqipëria u shpall shtet i pavarur.

Vlora ka një fabrikë të çimentos dhe është edhe prodhuesi i plastikës. Rajoni i Vlorës është e pasur me prodhime bujqësore, sidomos në fruta, ullinj dhe rrush, dhe në produktet e qumështit. Ekziston edhe një fabrikë konservimi prodhimet e të cilit janë përdorur për eksport.

Vlora është selia e Universitetit Ismail Qemali, e themeluar në 1994, i cili zëvendësoi shkollën për zyrtarët Detare. Studentët mund të studiojnë administrim biznesi, çerdhe, inxhinieri detare dhe gjuhën angleze.

 


Më të mirë në dispozicion trageteve Vlore garanci çmimin e biletës

Shkarko Guarantee Vlore Ferry Ticket Price

Garancia më e mirë Çmimi - Ne gjithmonë ju ofrojmë më të ulët në dispozicion Agoudimos Lines Ferry dhe Red Star anijet e pasagjerëve dhe anijet e makinave biletë çmim në dhe nga Vlora. Nuk ka ekstra të fshehura apo surpriza të tilla si shpenzimet e karburantit shtuar ose tarifat prenotim dhe ne gjithashtu kemi nuk do të marrë pagesën nga ju ndonjë gjë shtesë për të paguar me një kartë Visa Electron. Çmimi ne japin kuotën për të zgjedhur biletën tuaj trageteve Vlore, akomodimi në bord dhe llojin e automjeteve është e gjitha që ju do të paguani, dhe kjo është një premtim!

Në rast nuk ka gjasa që ju të gjeni të njëjtën gjithë përfshirëse bileta Vlorë traget të lirë në broshurën e çdo operator turne tjetër, ne premtojmë se do të bëjmë çmos për të rrahur atë çmim ose ju ofrojmë zgjedhjen e kërkuar një rimbursim. Për librin Vlorës makinave dhe pasagjerëve bileta trageti, ju lutem Kliko këtu.

 

Kliko këtu për të kontaktuar Vlore tragete konsumatorëve ekip kujdesit në ferryto.com

Kujdesit për Klientin, Telesales & Na Kontaktoni

në ferryto.com ju jeni në gjendje për të marrë të Vlorës jetojnë çmimet e biletave të trageteve, të kontrolluar disponueshmërinë dhe makina libër dhe bileta trageti pasagjerësh në dhe nga Vlora në më të ulët çmimin tonë dispozicion biletave.

Ferryto.com është pjesë e më të madh të trageteve në internet rrjetit botëror të shpërndarjes biletë siguruar aftësinë për të librit mbi 80 operatorë të mëdha evropiane përfshirë trageteve në Vlorë dhe në mbi 1,200 rrugët e tjera traget të gjithë, Franca, Spanja, Irlanda, Holanda, Evropën Lindore në Mbretërinë e Bashkuar, mesdhetare, baltike dhe Afrikën e Veriut.

Për më shumë informacion, përgjigjet në pyetjet më të shpeshta, ose të na kontaktoni direkt lutem Kliko këtu.

 

 
Harta e Faqes

Projektim dhe Hosting nga Transworld Leisure Limited.. Copyright është rezervuara.

Mundësuar nga The Gateway Travel